ДАВНЬОРИМСЬКА РЕЛІГІЯ - Огляд декількох релігій

Релігія зороастризм іслам давньоримський

Початок цивілізації на Апеннінському півострові пов'язують із заснуванням Риму (753 до н. е.). Суспільство Давнього Риму складалося з трьох триб (племен) -- латинян, сабінян і етрусків. У кожній трибі було десять курій, а в курії -- десять родів, які складалися з родин. Кожна курія мала спільні землю, божества, обряди. Члени курії збирались у "священному місці" (де було вогнище), приносили жертву своєму богові та здійснювали культову трапезу. Виконував релігійні церемонії куріон (військовий керівник курії).

Рід очолював "патер фаміліас", він мав необмежену владу над життям і смертю будь-кого з роду. Члени роду, які брали участь у куріальних зборах, звалися патриціями, вони були повноправними громадянами. Крім них, у римському суспільстві були ще вільні, але без політичних прав плебеї, можливо, вихідці із сусідніх общин. Існувала й численна група рабів.

Римляни поклонялися Юпітеру -- богові неба, світла, володарю погоди і дощу, носію перемоги; Юноні -- дружині Юпітера; Мінерві -- богині родючості, покровительці мирної праці й ремесел, наук і мудрості, медицини й мистецтва; Марсу -- богові війни. Вірили вони і в численних дрібних божеств, духів, часто вдавалися до ворожіння і магічних дій.

Поступово відбувалося злиття культів курій і триб у більш-менш єдину релігію міста-держави. Особлива заслуга у формуванні початкової давньоримської релігії належить другому із семи царів Риму -- Нумі Помпілієві, якого вважають його засновником. Давньоримський історик Тіт Лівій у своїй "Історії від заснування Риму" зазначає, що Нума Помлілій, одержавши владу, вирішив встановити у місті порядки, згідно з правом і законами. їх авторитет мав забезпечуватися страхом перед богами.

Нума Помлілій встановив посаду верховного жерця бога Юпітера, оскільки цареві, який теж був верховним жерцем, доводилось часто залишати Рим, вирушаючи у походи. А кидати місто без верховного жерця не можна було. Верховний жрець мав двох помічників -- жерців богів Марса і Квіріна. Цар встановив посаду понтифіка (члена найвищої жрецької колегії), якому доручив наглядати за жертвопринесеннями. Отже, Нума Помлілій започаткував процес упорядкування релігійного культу, формальний бік якого згодом набув у давньоримській релігії виняткового значення.

Римляни старанно дотримувалися всіх обрядових норм. Вважалося, що найменше порушення їх могло розсердити божество. Всі заклинання, магічні формули, звернення і заклики до богів були чітко нормовані: не менше -- бо це зневага до бога, якому поклоняються; не більше -- бо це зневага до інших богів. Потрібно було суворо дотримуватися календаря поклонінь, а також враховувати всі обставини поклоніння, жертвопринесення (сприяють вони йому чи ні). Жрецтво мало певну спеціалізацію: жреці-фламіни обслуговували якогось одного бога; жреці-авгури ворожили, беручи за основу характер польоту птахів; жреці-гарусники ворожили на нутрощах тварин; жреці-весталки доглядали вогнище в храмі богині Вести. Всіх їх обирали. їхню працю не оплачували, проте вони мали значний вплив у суспільстві.

На початку ІІ ст. до н. е. в римську релігію перейшли грецькі культи і остаточно склався культ 12 головних богів: Юпітера і Юнони, Нептуна і Мінерви, Марса і Венери, Аполлона і Діани, Вулкана і Вести, Меркурія і Цербери. Були встановлені ритуальні трапези богів. На центральному місці Рима, де відбувалися збори громадян і всі державні події, - Форумі - було встановлено антропоморфні статуї богів.

На початку І ст. до н. е. неабиякої популярності набула астрологія, магія та ворожіння. А вже в І ст. н.е постала нова релігія, якій належало майбутнє, - християнство, яке поступово утвердилося в центрі імперії - Римі. Процес поширення християнства в Римі був складний. Його то дозволяли, то забороняли, а християни піддавались гонінням. Тим часом згасав вплив давньоримської релігії. У 324р. християнство було оголошено державною релігією Римської імперії.

Але давньоримська релігія, як і вся культура Давнього Риму, залишила глибокий слід в історії світової цивілізації, який відчутний і нині.

Похожие статьи




ДАВНЬОРИМСЬКА РЕЛІГІЯ - Огляд декількох релігій

Предыдущая | Следующая