Вроджені, генетичні, набуті та культурно обумовлені невербальні сигнали - Невербальні засоби вираження емоцій

Незважаючи на те, що зроблено багато досліджень, ведуться гарячі дискусії з приводу того, чи є невербальні сигнали вродженими або набутими, передаються вони генетично або купуються якимось іншим шляхом. Докази були отримані через спостереження за сліпими, глухими, і глухонімими людьми, які не могли б навчитися невербалиці завдяки слуховим або зоровим рецепторам. Проводилися також спостереження за жестикулярною поведінкою різних націй і вивчалася поведінка наших найближчих антропологічних родичів-мавп і макак.

Висновки цих досліджень вказують, що жести піддаються класифікації. Наприклад, більшість дитинчат приматів народжені зі здатністю до смоктання, що говорить про те, що ця здатність або вроджена або генетична.

Німецький учений Айбль - Айбесфельдт встановив, що здатність усміхатися глухих або сліпих від народження дітей проявляється без будь-якого навчання або копіювання, що підтверджує гіпотезу про вроджені жестах. Екман, Фрізен і Зорензан підтвердили деякі висловлені Дарвіном припущення про вроджені жести, коли вони вивчали вирази обличчя у людей, представників п'яти глибоко відмінних один від одного культур. Вони встановили, що представники різних культур використовували однакові вирази обличчя при прояві певних емоції, що дозволило їм зробити висновок, що ці жести повинні бути уродженими.

Коли ви схрещує руки на грудях, ви схрещуєте праву руку над лівою або ліву над правою? Більшість людей не можуть достовірно відповісти на це питання до тих пір, поки вони це не зроблять. В одному випадку вони будуть відчувати себе зручно, в іншому випадку ні. Звідси можна зробити висновок, що це, можливо, генетичний жест, який не може бути змінений.

Існують також розбіжності з приводу того, чи є деякі жести придбаними і культурно зумовлені або генетичними. Наприклад, більшість чоловіків надягають своє пальто, починаючи з правого рукава, більшість жінок починають одягати пальто з лівого рукава. Коли чоловік пропускає жінку на багатолюдній вулиці, він, проходячи, зазвичай розгортає тіло до жінки; жінка ж зазвичай проходить, відвернувшись від нього. Робить вона це інстинктивно, захищаючи груди? Чи це є вродженим жестом жінки, або вона навчилася цього не усвідомлено, спостерігаючи за іншими жінками?

Більшість жестів невербального поводження є придбаними, і значення багатьох рухів і жестів культурно обумовлено.

У всьому світі основні комунікаційні жести не відрізняються один від одного. Коли люди щасливі, вони посміхаються, коли вони сумні - вони виглядають похмурими, коли сердяться - у них сердитий погляд.

Кивання головою майже в усьому світі позначає, "так". Схоже, що це вроджений жест, тому що він також використовується глухими та сліпими людьми. Жести головою для позначення заперечення або незгоди є також унікальним, і може бути одним з жестів, винайдених в дитинстві. Коли дитина нассалась молока, вона відмовляючись від материнських грудей, робить рух головою з боку в бік. Коли маленька дитина наїлась, вона крутить головою з боку в бік, щоб ухилитися від ложки, якою батьки годують її. Тим самим дуже швидко вона привчається використовувати похитування головою для вираження своєї незгоди і негативного ставлення.

Простежити походження деяких жестів можна на прикладі нашого первіснообщинного минулого. Оскаліваніі зубів збереглося від акту нападу на супротивника і до цих пір використовується сучасною людиною, коли вона злобно посміхається або проявляє свою ворожість якимось іншим способом. Посмішка спочатку була символом загрози, але сьогодні, в сукупності з доброзичливими жестами, вона позначає задоволення або доброзичливість.

Похожие статьи




Вроджені, генетичні, набуті та культурно обумовлені невербальні сигнали - Невербальні засоби вираження емоцій

Предыдущая | Следующая