Страх. Страх на обличчі людини. Дослідження страху - Невербальні засоби вираження емоцій

Люди бояться болю. Біль може бути фізичної або психологічної, або одночасно і фізичної, і психологічної. Фізичний біль може бути незначною, наприклад, біль від уколу, і серйозною, що представляє загрозу для життя. Психологічна біль може виражатися легкою образою або розчаруванням або навпаки сильною образою, відторгнення любові, нападом на гідність. Психологічна біль може включати в себе травму (зниження самооцінки, впевненості, почуття безпеки) або втрату любові, дружби, майна і т. д. Біль може складатися з фізичного болю і психологічного переживання.

Страх небезпеки, передчуття фізичного болю можуть частіше бути сильніше, ніж сама біль. Часто страх перед небезпекою сприяє мобілізації зусиль, щоб уникнути або зменшити біль який на вас чекає.

Іноді ви відчуваєте страх без хворобливих передчуттів, якщо вам наносять шкоду без попередження. У такому випадку ви відчуваєте страх одночасно з завданим болем. Раптовий різкий біль теж викликає страх. У вас немає часу задуматися про те, що у вас болить чи болить взагалі. Вам боляче і ви боїтеся. Якщо біль триває і є час зрозуміти що до чого, то ви, можливо, ще більше злякаєтеся. Одночасно пережитий страх і біль можуть також відбутися і при психологічному переживанні.

Є три важливі відмінності страху від здивування

Страх - негативний досвід, а здивування - ні.

Здивування не обов'язково буває приємним або неприємним, у випадку зі страхом навіть найменший його прояв є неприємним. Сильний страх - жах - одна із найбільш травматичних або негативних емоцій. З нею відбувається безліч змін в організмі. Шкіра сильно наляканої людини стає блідою. Вона може потіти. Дихання стає прискореним, серце сильно б'ється, пульс високий, можлива нудота або твердий живіт. Може статися мимовільне сечовипускання, руки тремтять. Важко не відсунутися в бік від причини вашого переляку, і навіть якщо застигаєш в нерухомості, тіло буде відсторонено в протилежну сторону.

Ви не можете бути надзвичайно налякані протягом довгого часу, такий стан страху виснажує і втомлює вас.

Друга відмінність страху від подиву це те, що ви можете бути налякані чимось знайомим, тим, про що ви знаєте, що воно точно відбудеться. Ви можете знати, що стоматолог запросить вас у свій кабінет - у цьому немає нічого незвичайного для вас, але, так як він заподіяв вам біль перш, ви можете відчувати сильний страх. Існує безліч ситуацій, які змушують людей відчувати страх у другій, десятий або двадцятий раз в одній і тій же ситуації. Коли страх з'являється несподівано, без передбачення небезпеки, одночасно з болем, він може супроводжуватися здивуванням.

Таким чином, в різних несподіваних ситуаціях страх може змішуватися з подивом.

Третя ознака, по якому страх відрізняється від подиву, - його тривалість. Здивування - це найкоротша з емоцій, страх, на жаль ні. Здивування завжди короткочасне. Непередбачений страх чи страх супроводжуваний болем може бути короткочасним, але він так само може проявлятися поступово.

Коли ви здивовані, ви відчуваєте здивування на короткий час, тільки до тих пір поки не оціните причину подиву. Страх може тривати набагато довше, ви можете повністю усвідомлювати причину страху, але в той же час, залишатися дуже наляканим.

Зазвичай здивування напрочуд швидко спадає, коли ви усвідомлюєте причину і переходить в ту чи іншу емоцію, яка залежить від ваших почуттів до причини подиву.

Страх затягується. Навіть коли небезпека минула у вас може залишитися відчуття страху.

Якщо ж небезпека швидко проходить настільки, що ви не встигаєте усвідомити її поки не опинитеся поза нею. Наскільки страх сильний залежить від події і вашого ставлення до нього.

Коли страх переживається одночасно з болем, то ступінь страху, ймовірно, буде віддзеркаленням того, на скільки серйозний біль. Якщо біль не проходить, страх може посилитися, якщо Ви очікуєте ще гірший чи важкий біль. Коли страх переживається, як відповідна реакція до небезпеки, до загрози заподіяння болю, сильніше ніж до самої болю, ступінь страху залежить від вашої власної оцінки величини майбутнього шкоди і ваших шансів піти і уникнути цього.

Страх може супроводжуватися будь-якою інший емоцією, або не супроводжуватися емоцією взагалі.

Ви можете злитися, нападаючи на людину, яка представляє собою небезпеку, або злитися і відчувати відразу до себе самого за те, що відреагували на ризиковану справу з побоюванням.

Страх може супроводжуватися сумом, якщо біль тривала, або в інших випадках коли небезпека мала сумний результат.

Так само може бути і тривала послідовність емоцій, і ви можете відчувати спочатку страх, потім гнів, потім сум і т. д.

Страх може також відчуватися в поєднанні з іншою емоцією, якщо дана подія викликає два почуття одночасно.

Страх також може супроводжуватися радістю. Ви можете бути щасливі, що небезпека минула або, навіть якщо була заподіяна шкода, ви відчуєте щастя від того що це закінчилося.

Прояв страху

Ми можемо чітко простежити прояв страху на всіх трьох лицьових зонах. Брови підняті і зведені; очі розширені, нижня повіка напружене; куточки губ опущені вниз.

Брови при страсі

Брови підняті і випрямлені.

На рисунку 4 показані брови при страху (В) і брови при здивуванні (А). Зауважте, що при страху брови підняті (1), як і при здивуванні, але до того ж вони зведені так, що внутрішні куточки брів (2) ближче при страху, ніж при здивуванні. При страху зведені брови більше випрямлені з зовнішнього боку, ніж при здивуванні.

Похожие статьи




Страх. Страх на обличчі людини. Дослідження страху - Невербальні засоби вираження емоцій

Предыдущая | Следующая