Аналіз і інтерпретація результатів - Проблема сором'язливості

Для зіставлення розподілу відповідей анкети "Наскільки Ви сором'язливі?" у чоловіків і жінок використовувався критерій згоди розподілів - критерій Пірсона, який застосовується для розрахунку однорідності двох і більше незалежних експериментальних вибірок.

Висувалися гіпотези:

: Відсутність відмінностей між розподілами у відповідях у Ч і Ж;

: Наявність відмінностей в розподілах відповідей у Ч і Ж;

Основна розрахункова формула емпіричного значення::

(2.1)

Де K - кількість розрядів ознаки,

    - емперічна частота жінок, - емперічна частота чоловіків.

Для застосування критерію необхідно дотримуватися таких умов:

    1) вимір може бути проведено за будь шкалою; 2) вибірки повинні бути випадковими і незалежними; 3) бажано, щоб обсяг вибірки був більше 20. Зі збільшенням обсягу вибірки точність критерію підвищується.

Критичне значення визначається за таблицею теоретичних розподілів відповідно до певного числа ступенів свободи і рівнем значущості. Число ступенів свободи розраховувалося:

Н=k-1, (2.2)

Де к - кількість розрядів ознаки (варіантів відповіді на питання).

У таблиці 1 представлені розподілу відповідей у Ч і Ж з питань анкети, для яких обчислювався, . Основна гіпотеза відкидалася, якщо емпіричне значення перевершувало його табличне значення при рівні значущості 0,05.

У таблиці 2.1 жирним шрифтом відзначені питання, з яких статистично достовірно спостерігаються відмінності у відповідях Ч і Ж. Такими питаннями є:

Питання № 5 - визначення рівня власної сором'язливості в порівнянні з людьми свого кола, статі і віку;

Питання № 8 - причини сором'язливості;

Питання № 10 - критерії визначення сором'язливості;

Питання № 11 - ситуації і види дій, що викликають сором'язливість;

Питання № 12 - типи людей, що викликають сором'язливість;

Питання № 16 - можливість подолання сором'язливості.

Проаналізуємо варіанти відповідей на питання. Усі чоловіки і жінки з опитаних (100%) вважають себе сором'язливими, з них більше 90% вважають, що були такими завжди.

При відповіді на питання № 4 - 47% жінок і 55% чоловіків відповіли, що відчувають сором'язливість часто, майже через день. На рис. 3 наведено графік розподілу частоти відповідей на питання № 4.

Відповідаючи на питання № 5 анкети, жінки і чоловіки по-різному оцінюють свою сором'язливість по відношенню до людей свого кола (рисунок 2.3.).

Згідно малюнку 2.3, більшість чоловіків вважають, що сором'язливі, як і всі інші люди свого кола (17 осіб з 27) - 60%. При цьому схоже думку мають тільки 44% жінок (14 осіб з 32), 41% жінок (13 осіб з 32) думають, що вони більш сором'язливі в порівнянні з іншими. При цьому тільки 11% (3 особи) чоловіків думають аналогічно.

Близькі думки чоловіків і жінок по 6 і 7 питанню анкети (рисунок 2.4). Більшість опитаних на малюнку 2.4 відповіли, що відчувають легке (55% Ч і Ж 53%) або середню (37% Ч і 32% Ж) збентеження, при цьому багато хто намагається свою сором'язливість приховати і у них це періодично виходить (19 чоловіків з 27 20 жінок з 32).

Рис. 2.3 Відповіді на питання 4 анкети "Наскільки Ви сором'язливі".

оцінка сором'язливості порівняно з другими людьми свого кола

Рис. 2.3. Оцінка сором'язливості порівняно з другими людьми свого кола

відповіді на питання 5 анкети

Рис. 2.3. Відповіді на питання 5 анкети "Наскільки Ви сором'язливі"

На питання 8 чоловіки і жінки показали різні відповіді, статистичне відмінність у відповідях підтверджено критерієм ()при рівні достовірності 0,05. На малюнку 2.5. показано розподіл відповідей на питання № 8.

Причини Сором'язливості

відповіді на питання 8 анкети

Рис. 2.5. Відповіді на питання 8 анкети "Наскільки Ви сором'язливі"

1 - Негативна оцінка, 2 - страх бути відверненим, 3 - невпевненість в собі, 4 - страх близьких відношень, 5 - схільність до усамітнення, 6 - власна недосконалість

Для чоловіків основна причина сором'язливості - побоювання негативної оцінки з боку інших людей (13 осіб з 27) - 48%. Для жінок основна причина сором'язливості - страх бути відкинутим (9 чоловік з 32) - 28%, недостатня впевненість у собі (8 чоловік з 32) - 25%, власну недосконалість (6 чоловік з 32) - 19%.

Згідно відповідям на питання 11 анкети "Наскільки Ви сором'язливі", видно, що для чоловіків найбільш частими причинами, що викликають сором'язливість є:

    1) спілкування з представниками протилежної статі (7 осіб, 26%); 2) ситуації, в яких займають принижене становище (5 осіб, 18,5%).

У жінок, порівняно з чоловіками, значно більша кількість ситуацій викликає сором'язливість. Жінки, як і чоловіки, найбільш сором'язливі, коли знаходяться в ситуації, в якій вони займають принижене становище (5 осіб, 16%). Крім цього, до основних ситуаціями, що викликають сором'язливість у жінок, відносяться:

    1) дії, спрямовані на відстоювання своїх прав (4 особи, 12,5%); 2) ситуації, коли жінку порівнюють з іншими (4 людини, 12,5%); 3) ситуації, в яких потрібно показати себе (4 особи, 12,5%).

Різниця помітно у виборі типів людей, що викликають сором'язливість у Ч і Ж на рівні значущості 0,05 ().

На малюнку 8 показано, що у чоловіків сором'язливість викликають авторитетні особи (14 осіб з 27, 52%), в той час як у жінок сором'язливість викликають представники іншої статі (13 осіб з 32, 41%). Жінки відчувають сором'язливість при спілкуванні з незнайомими людьми (9 осіб з 32, 28%).

Рис. 2.6. Типи людей, які визивають сором'язливість

відповіді на питання 12 анкети

Рисунок 2.6 Відповіді на питання 12 анкети "Наскільки Ви сором'язливі"

1 - родина, 2 - друзі, 3 - незнайомці, 4 - авторітети, 5 - люди похилого віку, 6 - діти, 7 - люди другої статі, 8 - люди своєї статі.

Виявлено статистичне відмінність між Ч і Ж з питання можливості подолання сором'язливості при рівні достовірності 0,05 ().На малюнку 9 показано, що 84% жінок вважають подолання сором'язливості можливим і тільки 52% чоловіків підтримують дану думку. При цьому 22% чоловіків думають, що сором'язливість неможливо подолати.

На останнє запитання анкети думки Ч і Ж виявилися однаковими, статистично однорідними (). Більшість чоловіків і жінок готові позбутися від сором'язливості, вони відповіли "так, безумовно" і "мабуть, так".

відповіді на питання 16 анкети

Рис. 2.8 Відповіді на питання 16 анкети "Наскільки Ви сором'язливі"

Окремо були проаналізовані відповіді випробовуваних на питання № 12, відповідаючи на який потрібно було по кожному варіанту оцінити відповіді в діапазоні {0,1,2,3}.

У таблиці 2.2 представлені зведені підсумки відповідей на питання 12 "Як Ви вважаєте, наскільки соромливими вважають Вас люди". Порівнюючи відповіді чоловіків і жінок, був розрахований критерій за формулою (2.1), описаною раніше.

Таблиця 2.2 статистика частотного аналізу відповідей на питання 12 "Як Ви вважаєте, наскільки соромливими вважають Вас люди"

Ранги відповідей

Керівники

Друзі

Соседи

Брати та сестри

Коллеги

Батько

Друзі

Мати

Ч

0

6

6

4

7

6

15

6

7

1

12

10

10

17

8

7

8

14

2

5

6

6

0

8

0

10

4

3

3

4

4

1

4

3

2

1

Ж

0

10

8

9

9

11

8

7

5

1

13

11

16

10

10

13

8

0

2

7

13

3

17

7

11

15

9

3

0

0

0

0

4

0

2

8

2,25

4,36

8,02

22,3

2,8

19,9

1,81

9,7

7,81

7,81

7,81

7,81

7,81

7,81

7,81

7,81

Таким чином ми бачимо, що Ч припускають, що їх вважають соромливими колеги, сусіди, у той час як Ж припускають, що соромливими їх вважають мати, подруга чи друг, брати чи сестри. Необхідно зазначити, що вплив родичів (матері, батька, братів і сестер) набагато вище для жінок, ніж на чоловіків. При цьому для чоловіків найбільш важлива думка колег, сусідів, близьких друзів і керівників.

Однак, аналіз таблиці 2.2 показує, що статистичні відмінності у відповідях М і Ж достовірно спостерігаються за показниками сусіди, брати і сестри, батько, мати (>).За іншими показниками відмінності спостерігаються, але не є досить суттєвими.

Аналізуючи результати особистісного опитувальника для вимірювання емоційного ставлення до спілкування, представлені в додатку №3, можна погодитися з висунутою гіпотезою про те, що сором'язливість блокує розвиток суб'єктних якостей особистості, як емпатія, аффилиация і чутливість до відкидання.

В результаті тестування виявлено такі показники: чоловіки по першій шкалі 7 осіб - нормативні показники, 20 - нижче норми, за другою шкалою - 3 людини - норма, 24 - нижче нормативу, по третій шкалі всі відповіді увійшли в діапазон допустимих значень.

У жінок отримано такі результати: по першій шкалі всі випробовувані не ввійшли в допустимі значення, за другою шкалою - 6 осіб - норма, 26 - нижче нормативу, по третій шкалі всі відповіді увійшли в діапазон допустимих значень.

Характеризуючи дослідження в цілому, можна зробити висновок, що у соромливих людей часто зустрічається самосвідомість, центрироване на вироблене враження і на соціальних оцінках. Вони мають меншу екстравертірованность, меншим контролем над своєю поведінкою в ситуаціях соціальної взаємодії і більше стурбовані взаєминами з оточуючими, ніж не сором'язливі люди. Сором'язливість обумовлена ??інтроверсія, зниженим самоповагою і невдалим досвідом міжособистісних контактів. Це дозволило описати їх психологічний портрет: сором'язливі часто занурені в себе, не товариські. Їм легше спілкуватися з молодшими за віком, ніж зі старшими і більш компетентними людьми. Вони схильні до стресового реагування на звичайні життєві ситуації по пасивно-оборонного типу. Болісно переживають ситуації, коли опиняються в центрі уваги групи людей або коли їх оцінюють. Характеризуються занепокоєнням і підозрілістю. В стані високої тривоги не можуть сконцентрувати увагу.

Нерішучі, недостатньо наполегливі у досягненні мети, їм важко приймати рішення. Відчувають труднощі в спілкуванні, особливо з особами протилежної статі.

Похожие статьи




Аналіз і інтерпретація результатів - Проблема сором'язливості

Предыдущая | Следующая