Звідки взялись назви сузір'їв


Звідки взялися назви сузір'їв

І чому сузір'я, схожі на ковші, називаються Ведмедиці? А сузір'я Тельця - просто вусата амеба якась! А все-таки на небі - великі картини, не просто нагромадження точок. Всі зірочки світяться, блимають, манять і кличуть. Так загадково і красиво звучить: "Сузір'я Єдинорога"... Але звідки все ж відбулися такі назви? Звичайно, назва окремих груп зірок придумали астрологи! Зазвичай зірки називають по латині, це традиція. Але в кожній країні назви переводяться на власну мову.

Фантазія стародавніх астрологів була безмежна, за допомогою своєї уяви вони побачили на зоряному небі обриси казкових тварин або хоробрих героїв. Майже з кожним із сузір'їв пов'язана якась давня легенда чи міф. Так, наприклад, існує легенда про те, як з'явилися на небі сузір'я Малої та Великої Ведмедиць. Ця легенда оповідає, що давньогрецький бог Зевс узяв собі в дружини прекрасну німфу Каллісто. Зевсу потрібно було обгородити кохану від переслідувань ревнивої Гери, і він узяв німфу до себе на небо, перетворивши на ведмедицю. Разом з Каллісто Зевс звернув у ведмедицю і її улюблену собаку - вона стала Малої Ведмедицею. А є легенда про сузір'я Кассіопеї, Цефея, Андромеди, Пегаса і Персея. Вважається, що колись давним-давно в міфічного ефіопського царя Цефея дружиною була прекрасна цариця Кассіопея. сузір'я давньогрецький астролог небо

Одного разу вона, будучи в оточенні нереїди - міфічних мешканок моря, необачно похвалилася неземною красою своєї дочки Андромеди. Нереїди позаздрили і поскаржилися повелителя морів Посейдону. Він напустив на береги Ефіопії страшне чудовисько, яке з'їдали людей. Цефей кинувся до оракула за допомогою, але той сказав, що єдиний вихід - віддати Андромеду. Довелося Цефею пожертвувати улюбленою дочкою: прив'язати до прибережної скелі і залишити очікувати своєї загибелі. Але Андромеду врятував герой Персей, який прилетів до неї на крилатому коні - Пегаса.

Основних учасників цього міфу фантазія давніх греків теж помістила на небо у вигляді сузір'їв. Одним з найбільш південних сузір'їв, відомих древнім астролога, є Кентавр або Центавр. Спочатку в нього включалися і ті зірки, які згодом утворили сузір'я Південний Хрест. Але навіть при їх відсутності Центавр - велике сузір'я, містить багато барвистих зірок і цікавих об'єктів. Один з грецьких міфів каже, що кентавр на небі - не хто інший, як безсмертний і мудрий Хірон, син Кроноса і німфи Філіри, знавець науки і мистецтва, вихователь грецьких героїв - Ахілла, Асклепія, Ясона. Тому його можна вважати сузір'ям Вчителя. Неможливо не згадати про сузір'ї, яке не без підстав вважають найпрекраснішим - це Оріон.

У розташуванні зірок легко вгадується образ великого мисливця Оріона, сина Посейдона. У цьому відносно невелика сузір'ї багато яскравих світил, причому серед найяскравіших є непостійні. Існує легенда, що велетень Оріон одного разу переслідував плеяд, дочок титана Атланта. Щоб врятуватися від переслідування, сестри попросили богів перетворити їх в зірки. Оріон якось похвалився, що звільнить всю землю від диких звірів і чудовиськ. Побоюючись, що богиня-мисливиця Артеміда не стоїть перед красою Оріона, Аполлон (брат Артеміди) відправився до Геї (богині землі) і розповів їй про слова Оріона. Тоді Гея нацькувала на велетня жахливого скорпіона, який його і вбив. Розчулення співчуттям боги перетворили мисливця і скорпіона в сузір'я, помістивши їх поруч із сузір'ям Плеяд.

Походження назви сузір'я Північна Корона зв'язують з легендою про сутичку афінського царевича Тесея і критського бикоголового чудовиська Мінотавра. Завдяки сприянню критської царівни Аріадни Тесеєві вдалося перемогти Мінотавра і вибратися з Лабіринту, де той мешкав. На знак вдячності Тесей подарував таємно втікшій з ним Аріадні прекрасну корону. Але це не завадило царевичу незабаром безжально покинути дівчину на острові Наксос, поки вона спала. Коли прокинулася Аріадна голосно ридала й волала до неба про допомогу, до неї з'явився бог Діоніс. Бажаючи увічнити пам'ять страдниці, він зняв з її голови корону і закинув на небо. Вставлені в корону дорогоцінні камені перетворилися в зірки, які з тих незапам'ятних часів і утворюють сузір'я Північної Корони.

Відоме з античних часів сузір'я Водолій, зображуване древніми у вигляді людини, що ллє воду в чан поруч з Південними Рибами, уособлює Ганімеда, сина троянського царя Троса і німфи Калліроя. Через свою надзвичайну красу Ганімед, коли він пас батьківські стада на схилах Іди, був викрадений Зевсом, що перетворився в орла (або тим, хто послав орла), і винесений на Олімп. Там він виконував обов'язки чашників, розливаючи на бенкетах богам нектар. За іншою версією, Ганімеда спочатку викрала богиня ранкової зорі Еос, а громовержець потім забрав його у неї. На сплату за втраченого сина Гермес від імені Зевса подарував Трос золоту виноградну лозу роботи Гефеста і двох прекрасних коней. Гермес переконав Троса, що відтепер його син стане безсмертним і негаразди старості не торкнуться його. Дружина громовержця Гера порахувала появу прекрасного чашника образою для себе і своєї дочки Геби. Вона до тих пір докучала Зевсу, поки той не підніс Ганімеда на небо у вигляді зодіакального сузір'я Водолія.

З назвою сузір'я Малого Пса пов'язують наступний давньогрецький міф. Бог Діоніс, покровитель виноградарства й виноробства, навчив афінянина Ікарія мистецтву робити вино, а той пригостив своїм напоєм пастухів. Коли у ніколи не пробувавших вина, а тому швидко сп'янілих пастухів стало двоїтися в очах, вони вирішили, що Ікарій їх зачарував, і вбили його. Собака Ікарія на прізвисько Майра побігла за дочкою свого господаря і, вхопивши зубами за поділ сукні, привела її до бездиханного тіла батька. Охоплена горем дівчина наклала на себе руки, після чого Майра кинулася на джерело. Із співчуття боги перенесли Майру на небо у вигляді сузір'я, але і звідти вона зуміла помститися вбивцям свого господаря. Нестерпне світло Малого Пса викликало чуму на острові, де знайшли притулок вбивші Ікарія пастухи. Дізнавшись про причину спіткавшого їх лиха, жителі острова умилостивити Майру, зрадивши вбивць смерті.

Сузір'я Волосся Вероніки зобов'язане своєю назвою чудовим волоссю єгипетської цариці Вероніки, що жила в III столітті до нашої ери. Згідно з легендою, Вероніка турбувалася за свого чоловіка Птолемея, що воював з сирійцями, і дала обітницю богам: якщо Птолемей благополучно повернеться з походу, вона пожертвує їм своє волосся, символ своєї краси. Птолемей повернувся з війни здоровий і неушкоджений, і Вероніка, виконуючи обітницю, обрізала своє волосся і віддала в жертву богам. У пам'ять про подружню любов, настільки наочно доведеною царицею, боги перетворили волосся Вероніки на сяючі зірки, призначені вічно прикрашати весняні ночі.

Прекрасні і загадкові назви сузір'їв підсилюють незбагненність зоряного неба і дозволяють побачити в звичайному скупченні зірок яскраві картини. Спостерігаючи за ними, ми як би виходимо за рамки простору і часу - уявляємо себе там, серед цих зірок, одночасно уявляючи, як стародавні астрономи дивилися в телескопи і крок за кроком вивчали загадки Неба. Проте до цих пір Всесвіт незбагненна.

Похожие статьи
Звідки взялись назви сузір'їв

Предыдущая | Следующая