Всесвіт - Наука про Всесвіт

Більше всього на світі - сам Всесвіт, що охоплює і включає в себе всі планети, зірки, галактики, скупчення, сверхскопленія і осередки. Дальність дії сучасних телескопів досягає декількох мільярдів світлових років.

Планети, зірки, галактики вражають нас дивним різноманітністю своїх властивостей, складністю будови. А як влаштована весь Всесвіт, Всесвіт в цілому?

Її головна властивість - однорідність. Про це можна сказати і точніше. Уявімо собі, що ми подумки виділили у Всесвіті дуже великий кубічний об'єм, з ребром в 500 мільйонів світлових років. Підрахуємо, скільки в ньому галактик. Зробимо такі ж підрахунки для інших, але настільки ж гігантських обсягів, розташованих у різних частинах Всесвіту. Якщо все це зробити і порівняти результати, то виявиться, що в кожному з них, де б їх не брати, міститься однакове число галактик. Те ж саме буде і при підрахунку скупчень або навіть осередків.

Всесвіт постає перед нами всюди однаковою - "суцільний" і однорідною. Простіше пристрою і не придумати. Потрібно сказати, що про це люди вже давно підозрювали. Вказуючи з міркувань максимальної простоти пристрою на загальну однорідність світу, чудовий мислитель Паскаль (1623-1662) говорив, що світ - це коло, центр якого всюди, а окружність ніде. Так за допомогою наочного геометричного образу він стверджував однорідність світу.

В однорідному світі все "місця" рівноправні і будь-яке з них може претендувати на, що воно - Центр миру. А якщо так, то, значить, ніякого центру світу зовсім не існує.

У Всесвіті є і ще один дуже важливий властивість, але про нього ніколи навіть і не здогадувалися. Всесвіт перебувати в русі - вона розширюється. Відстань між скупченнями і надскупченнями постійно зростає. Вони як би розбігаються один від одного. А мережа комірчастої структури розтягується.

У всі часи люди воліли вважати Всесвіт вічною і незмінною. Ця точка зору панувала аж до 20-х років нашого століття. У той час вважалося, що вона обмежена розмірами нашої Галактики. Шляхи можуть народжуватися і вмирати, Галактика все одно залишається все тією ж, як незмінним залишається ліс, в якому покоління за поколінням змінюються дерева.

Справжній переворот в науці про Всесвіт зробили в 1922 - 1924 роках роботи ленінградського математика і фізика А. Фрідмана. Спираючись на щойно створену тоді А. Ейнштейном загальну теорію відносності, він математично довів, що світ - це не щось застигле і незмінне. Як єдине ціле він живе своїм життям динамічної, змінюється в часі, розширюючись або стискаючись за строго певними законами.

Фрідман відкрив рухливість зоряного Всесвіту. Це було теоретичне пророкування, а вибір між розширенням і стисканням потрібно зробити на підставі астрономічних спостережень. Такі спостереження в 1928 - 1929 роках вдалося виконати Хабблу, відомого вже нам досліднику галактик.

Він виявив, що далекі галактики і цілі їхні колективи рухаються, віддаляючись від нас в усі сторони. Але так і має виглядати, відповідно з прогнозами Фрідмана, загальне розширення Всесвіту.

Звичайно, це не означає, що галактики розбігаються саме від нас. Інакше ми повернулися б до старим поглядам, до докоперніковой картині світу із Землею в центрі. Насправді загальне розширення Всесвіту відбувається так, що всі вони віддаляються один від одного, і з будь-якого місця картина цього розбігання виглядає так, як ми бачимо її з нашої планети.

Якщо Всесвіт розширюється, то, значить, в далекому минулому скупчення були ближчими один до одного. Більш того: з теорії Фрідмана слід, що п'ятнадцять - двадцять мільярдів років тому ні зірок, ні галактик ще не було і вся речовина була перемішана і стисло до колосальної щільності. Це речовина була тоді і немислимо гарячим. З такого особливого стану і почалося загальне розширення, яке призвело згодом до утворення Всесвіту, яким ми бачимо і знаємо її зараз.

Загальні уявлення про будову Всесвіту складалися протягом всієї історії астрономії. Проте у нашому столітті змогла з'явитися сучасна наука про будову і еволюцію Всесвіту - космологія.

Похожие статьи




Всесвіт - Наука про Всесвіт

Предыдущая | Следующая