Структура астрономії як наукової дисципліни - Астрономія як наука

Сучасна астрономія підрозділяється на ряд окремих розділів, які тісно пов'язані між собою, і таке розділення астрономії у відомому сенсі умовне. Найголовнішими розділами астрономії є:

Астрометрія - вивчає видимі положення і рух світил. На етапі історичного розвитку науки роль астрометрії довгий час складалася також у високоточному визначенні географічних координат і часу за допомогою вивчення руху небесних світил (в даний момент для того й іншого існують новітні способи). Сучасна астрометрія складається з:

Фундаментальної астрометрії, завданням якої є визначення координат небесних тіл зі спостережень, складання каталогів зоряних положень та визначення числових значень астрономічних параметрів, - величин, що дозволяють враховувати закономірні зміни координат світил;

Радіоастрономії

Сферичної астрономії, що розробляє математичні методи визначення видимих положень і рухів небесних тіл за допомогою різних систем координат, а також теорію закономірних змін координат світил з часом;

Теоретична астрономія дає методи для визначення орбіт небесних тіл по їх видимих положеннях та методи обчислення ефемерід (видимих положень) небесних тіл по відомим елементам їх орбіт (обернена задача).

Небесна механіка вивчає закони рухів небесних тіл під дією сил всесвітнього тяжіння, визначає маси і форму небесних тіл і стійкість їх систем.

Ці розділи астрономії в основному вирішують першу задачу астрономії (дослідження руху небесних тіл), і їх часто називають класичною астрономією.

Астрофізика вивчає будову, фізичні властивості і хімічний склад небесних об'єктів. Вона поділяється на:

    А) практичну (наглядову) астрофізику, в якій розробляються і застосовуються практичні методи астрофізичних досліджень і відповідні інструменти та прилади; Б) теоретичну астрофізику, в якій, на підставі законів фізики, даються пояснення спостережуваних фізичним явищам.

Ряд розділів астрофізики виділяється за специфічними методами дослідження. астрономія небесний зоряний

Зоряна астрономія вивчає закономірності просторового розподілу та утворення зірок, зоряних систем і міжзоряного матерії з урахуванням їх фізичних особливостей.

У цих двох розділах в основному вирішуються питання другого завдання астрономії (будову небесних тіл).

Космогонія розглядає питання походження й еволюції небесних тіл, у тому числі і нашої Землі.

Космологія вивчає загальні закономірності будови і розвитку Всесвіту.

На підставі всіх отриманих знань про небесних тілах останні два розділи астрономії вирішують її третю задачу (походження і еволюція небесних тіл).

Курс загальної астрономії містить систематичний виклад відомостей про основні методи і найголовніших результати, отримані різними розділами астрономії.

Одним з нових, що сформувалися тільки в другій половині XX століття, напрямків є археоастрономія, яка вивчає астрономічні пізнання стародавніх людей і допомагає датувати стародавні споруди, виходячи з явища прецесії Землі.

Похожие статьи




Структура астрономії як наукової дисципліни - Астрономія як наука

Предыдущая | Следующая