Поняття космонавтики. Історія створення ракет - Космонавтика і Україна
Космонавтика (грец. кьумпт -- Всесвіт та нбхфйкб -- все, що стосується плавання), Астронавтика (грец. буфспн -- зірка), або зореплавання -- наука про політ літальних апаратів у світовий простір, і вид людської діяльності, спрямований на пізнання космосу і космічних об'єктів технічними засобами.
Космонавтика -- величезний каталізатор науки і техніки, що став за короткий строк одним із головних рушіїв світового науково-технічного прогресу. Вона стимулює розвиток електроніки, матеріалознавства, машинобудування, обчислювальної техніки, енергетики і багатьох інших галузей.
Історія ракет має тисячолітню давність. Перші ракети представляли собою бамбукові чи паперові трубки, заповнені твердим порохом. Ці трубки були відкриті лише з одного кінця. Коли порох згорав, продукти його згоряння - розкалені гази - витікали з великою швидкістю через цей отвір. Реактивна сила, створена струменем, заставляла ракету летіти з великою швидкістю.
Скоріше всього, спочатку ракети були своєрідною іграшкою. Пізніше їх стали використовувати в якості зброї - "Вогнених стріл", так як струмінь, витікаючи із ракети, легко підпалював дерев'яні будинки.
Потім з'явилися ракети, котрі несли спеціальні феєрверки чи сигнальний склад. Так з'явилися ракети - сигнальні вогні та інші. Наступним кроком було перетворення ракети в бойовий снаряд - вона стала нести на собі бойову головку з фугасним снарядом. На початку цього століття були створені ракети, що працють не на твердому паливі - поросі, а на рідкому. Цей чудовий винахід належить основоположнику сучасної ракетної техніки - К. Є.Ціолковському. Можливості ракет одразу безмежно виросли.
Основні частини будь-якої ракети - це баки чи інша ємкість для палива і двигуна. Що стосується типу двигуна, виду палива і різноманітного, інколи дуже складного обладнання, то все це залежить від конкретного призначення ракети. А призначення всякої ракети - доставка якого-небудь корисного вантажу в конкретне місце. Звичайно, поки ще ракета не служить для транспортування людей чи вантажних перевезень, хоча і такі приклади вже є.
Звичайним корисним вантажем ракет є різні наукові прилади, капсула з пілотом-випробовувачем, феєрверковий склад та інше. А наші могутні ракети-захисники, які стоять на стражі світу, несуть на собі бойові головки. Але в будь-якому випадку ми можемо говорити, що головним призначенням будь-якої ракети - доставити свій вантаж до цілі на будь-яку висоту в космос. Таким чином, ракета чудовий транспортний засіб.
Ніякий вид транспорту не може зрівнятися з ракетним по швидкості, дальності і висоті польоту. Дійсно, кому ще під силу, крім ракети, перевезти вантаж на відстань 10000 км за пів години, чи доставити його на місяць? Звичайно, подібні задачі по плечу не кожній ракеті. Щоб її швидкість була більшою, політ дальнім та точним, корисний вантаж значний по вазі, ракету приходиться оздоблювати потужними двигунами, точною системою керування, навігаційним обладнанням і різними іншими приладами. В цих випадках проста ракета перетворюється в цілий ракетний поїзд, багатоступінчата ракета, так назвав її вперше К. Є.Ціалковський.
Ідея ракетного потягу дуже проста; вона полягає в тому, що спорожнілі паливні баки та двигуни, відділяються від ракети. Зрозуміло, що витрати пального на розгін зменшеної та полегшеної ракети виявляється меншою, а кінцева швидкість ракети набагато більшою.
При злеті ракетного поїзда спочатку працюють двигуни першого ступеня - задньої ракети, що входить в ланцюг. Ця ракета виносить весь потяг на деяку висоту і відділяється. Потім вмикаються двигуни наступної частини - і так далі, поки не залишиться тільки одна, верхня, ступінь. Таким чином, ракетний поїзд ніби поступово "розтає" в польоті. В такому поїзді весь корисний вантаж повинен знаходитись в самому передньому "вагоні".
Особливо важливо застосування складеної ракети для штурму космосу. Адже ж щоб вивести на орбіту штучний супутник Землі, ракета повинна досягти першої космічної швидкості, щоб подолати земне тяжіння і вийти в міжпланетний політ.
Тільки Ціолковський показав, що єдиний літаючий апарат, спроможний пройти за атмосферу і навіть назавжди покинути Землю, - це ракета.
В 1911 році Ціолковський промовив свої слова: "Людство не залишиться вічно на землі, але, в погоні за світлом і простором, спочатку несміливо проходить за межи атмосфери, а потім завоює собі весь навколосонячний простір".
Початком проходження людини в космос було покладено 4 жовтня 1957 року. В цей пам'ятний день вийшов на орбіту, запущений у Радянському Союзі перший в історії людства штучний супутник Землі. Він важив 83,6 кг. Прорвавшись крізь земну атмосферу, перша космічна ластівка винесла в космічний простір наукові прилади і радіопередавачі. Вони передали на Землю першу наукову інформацію про космічний простір, оточуючий Землю.
Перший супутник почав обертатися навколо Землі по еліптичній орбіті. Свій перший оберт супутник пройшов за 1 годину 36,2 хвилини і робив за добу менше 15 обертів.
Через 20 днів після запуску космічний первісток замовк - вийшли з ладу батареї живлення його передавачів. Розжарений сонцем і замерзаючий в земній тіні, він безмовно кружляв над нашою планетою, відбиваючи сонячні промені і імпульси радіолокаторів. Поступово опускаючись, він проіснував ще два з половиною місяці і згорів в нижніх, більш густих шарах атмосфери.
Політ першого супутника дав багато важливої інформації.
Другий радянський супутник був виведений на більш витягнуту орбіту 3 листопаду 1957 року. Якщо ракета першого супутника піднімала його на 947 км., то ракета другого супутника була більш потужньою і підняла його на висоту 1671 км при вазі 508,3 кг.
Третій супутник піднявся ще вище - на 1880 км і був ще важче. Він важив 1327 кг.
Вслід за радянськими супутниками вийшли на свої орбіти американські супутники.
Тільки 31 січня 1958 року, після деяких невдалих спроб американцям вдалося вивести на орбіту свій перший штучний супутник Землі "Експлоурер - 1". він важив 13,96 кг і був оздоблений апаратурою для вивчення космічного проміння, мікрометеоритів, а також для вимірювання температури оболонки супутника та газу, який заповнює його внутрішній об'єм.
Наступний супутник американців - "Авангард" важив 1,5 кг. Він не мав на борту взагалі ніякої наукової апаратури і був взагалі призначений тільки для випробовування радіопередавачів та сонячних батарей.
2 січня 1959 року помчалася в сторону місяця і вийшла на навколосонячну орбіту радянська космічна ракета "Луна-1". Вона стала супутником Сонця. За 34 години польоту ракети, вона пройшла 370 тисяч км, перетнула орбіту місяця, і вийшла в навколосонячний простір. Після цього ще біля 30 годин велося спостереження за її польотом і приймалося з установлених на ній приладів цінна наукова інформація. Вперше прилади, послані людиною, вивчали космічний простір на протязі 500 тис. км від Землі.
Не менш приголомшеним був політ другої радянської космічної ракети "Луна-2" запущеної 12 вересня 1959 року. Приладовий контейнер цієї космічної ракети 14 вересня в 00 годин 02 хвилини 24 секунди торкнувся поверхні Місяця! Вперше за всю історію апарат, створений руками людини, досяг другого небесного тіла і доставив на безжиттєву планету пам'ятник великому подвигу радянського народу - вимпел з зображенням Герба СССР. "Луна-2" з'ясувала, що у місяця немає магнітного поля та поясів радіації.
4 жовтня 1959 року, в день другої річниці запуска першого радянського супутника Землі, в Радянському Союзі була запущена третя космічна ракета - "Луна-3".
Вона відділила від себе автоматичну міжпланетну станцію з приладами. Контейнер був напрямлений так, що, обігнувши Місяць, він повернувся назад в район Землі. Установлена в ньому апаратура сфотографувала і передала на Землю зображення не видимої нами оберненої сторони Місяця.
Після ряду пробних запусків, коли місця в кабіні супутника займали різні живі істоти - від грибків і бактерії до відомих всьому світу Білки та Стрілки, - конструкція космічного корабля з усіма його складними системами виведення на орбіту, стабілізації польоту і повернення на Землю була повністю відпрацьована.
В історичний день 12 квітня 1961 року вийшов в космос корабель "Восток" з першим в історії людства льотчиком-космонавтом на борту Юрієм Олексійовичем Гагаріним. Облетівши Земну кулю, він через одну годину 48 хвилин успішно приземлився в заданому районі Радянського Союзу.
Пройшло всього кілька місяців, і 6 серпня того ж року стартував космічний корабель "Восток-2" з льотчиком - космонавтом Германом Степановичем Титовим. "Восток-2" зробив 17,5 витків навколо Землі і пробув в космічному польоті 25 годин 18 хвилин.
Стартувавші один за другим космічні кораблі "Восток-3" і "Восток-4" з пілотами-космонавтами Андріаном Григорієвичем Миколаєвим і Павлом Романовичем Поповичем здійснили перший груповий політ в космос.
Похожие статьи
-
Закінчив МВТУ ім. М. Баумана, його дипломним проектом керував А. Н. Туполев. Член-кореспондент АН СРСР по Відділенню технічних наук (механіка)...
-
Космонавтика і Україна - Космонавтика і Україна
Україна має півстолітній досвід космічної діяльності. Україна буде активним учасником реалізації космічної політики Європи. Так, українські підприємства...
-
Сергій Павлович Корольов (1907-1966) - Космонавтика. Космічний корабель. Космодром
Сергій Павлович Корольов - конструктор перших ракетно-космічних систем. Він народився на Україні, в місті Житомирі, в родині вчителя. С. П. Корольов...
-
Космічний корабель - Космонавтика. Космічний корабель. Космодром
Космічний корабель - це літальний апарат, призначений для польоту людей або перевезення вантажів у космічному просторі. Космічні кораблі для польоту з...
-
Вступ Однією з найперспективніших галузей України нині с авіацій - на промисловість. Вона налічує 43 підприємства, на яких працює близько 100 тис. людей....
-
Космічна ракета - Космічні літальні апарати
Космічна ракета - багатоступінчаста ракета для виведення космічних апаратів (штучних супутників Землі, АС, космічних кораблів) на орбіту супутника Землі...
-
Невідомий геній - Юрій Кондратюк - Розвиток космонавтики в Україні
Однією з найбільших загадок в історії освоєння космосу лишається постать Юрія Кондратюка. Його праця "Завоювання міжпланетних просторів", що вийшла в...
-
Ціолковський ракетний літальний космонавтика У селі Іжевське Рязанської губернії в родині лісничого народився Костянтин Едуардович Ціолковський....
-
Історія - Космічні літальні апарати
Більшість перших запускаємих ракет, розроблених наприкінці п'ятдесятих років 20-го століття, була отримана з шляхом незначної модернізації військових...
-
БУДУЩЕЕ - Космонавтика: прошлое, настоящее, будущее
Однако при сохранении нынешних тенденций развития космонавтики, она никогда не станет заметной частью мирового хозяйства. Более того, уже можно...
-
Космонавтика України - Космонавтика України
Космонавтика України -- це діяльність України в сфері надання космічних послуг та вся її діяльність пов'язана з космосом. Українські конструктори, вчені...
-
Народився 28.01.1951 р. у с. Клишковці (Хотинского р-ну Чернівецької обл., Україна). Закінчив Чернігівське ВВАУЛ (1971) і МАІ за фахом "інженер-механік"...
-
1853-1881. Винахідник. Революціонер-народник. Випускник Новгород-Сіверської гімназії. Учився в Інституті інженерів шляхів сполучення (1871-1873) і...
-
Генеральний конструктор космічних кораблів - Розвиток космонавтики в Україні
Щоб розрахунки і формули втілилися в реальні космічні апарати, щоб людина змогла справді відірватися від землі і вийти у космічний простір, мав прийти...
-
Вступ, Історія - Сімейство літаків Boeіng 737
Boeing 737 (русск. Боинг 737) - найпопулярніший у світі вузькофюзеляжний реактивний пасажирський літак. Boeіng 737 є самим масово виробленим реактивним...
-
Костянтин Едуардович Ціолковський (1857-1935) - Космонавтика. Космічний корабель. Космодром
"Ракета для мене тільки спосіб, тільки метод проникнення в глибину космосу, але аж ніяк не самоціль... Буде інший спосіб пересування в космосі, - прийму...
-
Космонавтика - Космонавтика. Космічний корабель. Космодром
У своїх мріях, відображених у казках, легендах, фантастичних романах, людство здавна прагнуло в космос; про це свідчать і численні (як правило,...
-
Космодром - Космонавтика. Космічний корабель. Космодром
Земні шляхи ракет закінчуються на космодромах. Тут ракети та космічні апарати збирають воєдино з окремих частин, перевіряють, готують до пуску і,...
-
Розвиток космонавтики у СРСР після Другої світової війни до сьогодні
З кожним роком усе далі і далі іде в глиб історії той світлий квітневий день, коли в неймовірному поспіху, незважаючи на численних труднощів і небезпеки,...
-
Космический мусор - это все искусственные объекты и их фрагменты в космосе, которые уже неисправны, не функционируют и никогда более не смогут служить...
-
Общее представление о ракетах - Ракеты прошлого и будущего
Ракета - летательный аппарат, движущийся вследствие отбрасывания высокоскоростных горячих газов, создаваемых реактивным двигателем. Обычно энергия для...
-
Стерилізація космічних кораблів - Космічна роль зелених рослин
Висока стійкість земних мікробів до екстремальних факторів і надзвичайно сильно виражена їх здатність до пристосування примушує з усією серйозністю...
-
Історія виникнення поняття - Небесна сфера
Уявлення про Небесну сферу виникло в глибокій старовині; у основу його лягло зорове враження про існування куполоподібного небесного зводу. Це враження...
-
Космічна поезія - Космонавтика України
Небо зорями рясніє Небо зорями рясніє, Таємниче і глибоке, Всесвіт нам бентежить мрії, Спонукаючи до дії, Розум радує і око. Оксамитова безодня Так...
-
Введение - Влияние пусков ракет космического назначения на экологию Земли
Целью данной работы является ознакомление влияния пусков ракет космического назначения на экологию Земли. Обсуждая перспективы развития космонавтики, в...
-
Запуск первого искусственного спутника Земли - История развития космонавтики
4 октября 1957 г. весь мир потрясло известие о том, что на околоземную орбиту выведен первый советский искусственный спутник Земли "Спутник-1". Так был...
-
Советский гений - История развития космонавтики
Вернемся опять в прошлое, в СССР. 12 января 1907 года в г. Житомире в семье учителя русской словесности П. Я. Королева рождается сын - Сергей Павлович...
-
Космонавти України - Космонавтика України
Каденюк Леонід Костянтинович - перший космонавт незалежної України. Народився 28 січня 1951 р. у с. Клішківці Хотинського р-ну Чернівецької області. У...
-
Ракета С. П. Королева - Первый полет в космос: как это было
Разработка оружия, обеспечившего мирное сосуществование, была для Королева не самоцелью, а лишь условием для начала освоения космоса. Еще в 1935 Королев...
-
У наш час у навколоземному просторі літають сотні штучних супутників, які є складними апаратами, що виконують різноманітні функції: ретранслюють...
-
Первая ракета К. Э. Циолковского - Первый полет в космос: как это было
Наконец, в начале XX века исследователи обратили внимание на ракетный двигатель, принцип действия которого был известен человечеству еще с рубежа нашей...
-
Введение - История российской космонавтики
Наш замечательный соотечественник К. Э. Циолковский еще в начале ХХ века утверждал: "Планета есть колыбель разума, но нельзя вечно жить в колыбели......
-
НАСТОЯЩЕЕ - Космонавтика: прошлое, настоящее, будущее
Значение космических систем для жизни всего человечества очень велико, хотя зачастую и незаметно. Несмотря на бурный - особенно в последнее десятилетие -...
-
Космический корабль - Космонавтика. Космический корабль. Космодром
Космический корабль - это летательный аппарат, предназначенный для полета людей или перевозки грузов в космическом пространстве. Космические корабли для...
-
ПРОШЛОЕ - Космонавтика: прошлое, настоящее, будущее
Первая ракета с жидкостным ракетным двигателем была запущена 16 марта 1926 г. американским ученым Р. Годдардом. Однако он разрабатывал реактивные...
-
Розвиток космонавтики в Україні - Космонавтика України
Україна -- визнана в світі космічна держава. Вона входить до п'яти провідних країн на ринку космічних послуг і технологій. До української...
-
Україна входить до складу космічних держав світу завдяки високому рівню науково-технічного і виробничого потенціалу, реалізації власних космічних...
-
Перший штучний супутник землі - Космічні літальні апарати
Ще в 1955 р. за ініціативи С. П. Корольова була запропонована ідея запуску штучного супутника. На той час уже був готовий підходящий ракетоносій Р-7....
-
КРИЗИС - Космонавтика: прошлое, настоящее, будущее
К сожалению, все успехи орбитальных станций значимы только для биологии и собственно пилотируемой космонавтики, которая пока не приносит реальной и...
-
Висновки - Космонавтика України
Україна і космос - нероздільні. Зв'язок цей міцно встановився на зорі космонавтики, і витравити його зараз просто неможливо. В останні роки діяльність у...
Поняття космонавтики. Історія створення ракет - Космонавтика і Україна