Пологові травми кісткової системи - Пологові травми новонароджених

Перелом ключиці - найбільш частий перелом при пологах, утворюється у великих плодів, при тазовому передлежанні з закиданням ручок, зазвичай під-над-кістковий, характеризується значним обмеженням активних рухів, болючої реакцією (плач) при пасивних рухах руки за поразки. При легкої пальпації відзначають припухлість, болючість ікрепитацию над місцем перелому. При цій травмі рух руки за перелому обмежений, є локальний набряк.

Локалізація - в середній третині. Спостерігається переважно у новонароджених з великою вагою і широкими плечима. При проходженні плечиків через родові шляхи ключиця сильно притискається до симфізу матері, перегинається і ламається. Зміщення уламків відсутнє, так як цей перелом є по типу "зеленої гілки". Часто він залишається непоміченим і виявляється тільки після утворення кісткового мозолю, що пропальповується у вигляді ущільнення на ключиці. При пеленанні відчувається немотивований крик дитини, болючий вираз обличчя можуть супроводжувати дану травму.

Ретельний огляд неонатолога завжди дозволяє рано діагностувати цю патологію. Зразу після народження на місці перелому можна помітити невелику гематому і при пальпації встановити крепітацію. Загальний стан дитини непорушений, активні рухи руки необмежені. При більш грубих ушкодженнях виражені набряк м'яких тканин, значна деформація за рахунок зміщення уламків і гематоми. Можливе обмеження рухів руки на боці ураження (псевдопараліч).

Прогноз добрий, особливого лікування не потребує, для швидкого загоєння застосовують іммобілізацію м'якою пов'язкою Дезо з ватно-марлевим валиком в пахвинній ділянці протягом 5-7 днів до утворення кісткового мозолю.

Перелом плечової кістки зустрічається дуже рідко, по частоті займає друге місце після перелому ключиці, спостерігається у 2-х на 10 тисяч новонароджених. Частіше локалізується у верхній і середній третині плеча. Виникає при затрудненні виведення руки дитини. У дітей з макросомією може виникнути і при самовільних пологах. Часто виникає при акушерській допомозі при ножному та тазовому передлежанні плода.

Клінічно спостерігається порушення функції руки (лежить нерухомо вздовж тулуба) і неспокій при пеленанні. При зміщенні уламків визначається вкорочення плеча та кутова деформація. Пальпація місця перелому болюча і виявляє крепітацію уламків.

Огляд дитини треба проводити дуже обережно, щоб не посилити травму.

Діагноз підтверджується рентгенографією.

Лікування полягає в іммобілізації кінцівки на 10 днів, причому повне зміщення уламків не обов'язкове. З часом відбувається повне виправлення кістки. Залишкових змін ця травма не залишає.

Перелом стегнової кістки, як правило, є результатом акушерської допомоги при сідничних передлежаннях (витягання дитини за тазовий кінець) та при кесарському розтині (витягання дитини за ніжку). Клінічні ознаки подібні до тих, що є і при переломі плеча. Лікування полягає в імобілізації на 12-14 днів шляхом лейкопластирного витягнення по Шеде.

Є випадки, коли переломи кісток супроводжуються відшаруванням епіфізу - епіфізеолізом. В таких випадках у віддалені терміни можливі порушення росту кінцівки, формування патологічних суглобів. Тому діти з переломами кісток знаходяться під постійним наглядом ортопедів. Переломи інших кісток у новонароджених можливі, але є казуїстичними випадками.

Діти, що перенесли родову травму кісток, зазвичай, повністю видужують.

Похожие статьи




Пологові травми кісткової системи - Пологові травми новонароджених

Предыдущая | Следующая