Космічний корабель - Космонавтика. Космічний корабель. Космодром

Космічний корабель - це літальний апарат, призначений для польоту людей або перевезення вантажів у космічному просторі. Космічні кораблі для польоту з навколоземних орбітах називають кораблями-супутниками, а для польоту до інших небесних тіл - міжпланетними кораблями. Основні риси космічних кораблів можна розглянути на прикладі всім відомого космічного корабля "Союз". вид обладнання космічний скафандр

"Союзи" - покоління космічних кораблів, які прийшли на зміну широко відомим "Сходу", на одному з яких піднявся в космос перший посланець Землі - радянський громадянин Ю. А. Гагарін, і "Восход", першим багатомісним космічним кораблям. На "Союзах" вперше були виконані маневрування в космосі, ручна стикування, здійснено перехід двох космонавтів з корабля в корабель, відпрацьовувалася система управління спусків з орбіти і багато іншого. Згодом "Союзи" неодноразово курсували до орбітальних станцій "Салют" і назад, екіпаж "Союзу" провів першу стиковку з космічним кораблем США, на "Союзах" космонавти не раз виконували наукові дослідження і доставляли з орбіти інформацію, необхідну різних галузей народного господарства країни.

Корабель "Союз" має значні розміри. Його довжина - близько 8 м, найбільший діаметр - близько 3 м, маса перед стартом становить майже 7 т. Всі відсіки корабля покриті зовні спеціальним теплоізоляційним "ковдрою", що захищає конструкцію та обладнання від перегріву на сонці і занадто сильного охолоджування в тіні.

У кораблі 3 відсіки: орбітальний, приладно-агрегатний і спусковий апарат. У орбітальному відсіку космонавти працюють і відпочивають під час польоту по орбіті. Тут розміщуються наукова апаратура, спальні місця екіпажу, різні побутові пристрої. Якщо корабель призначений для стикування з орбітальною станцією або іншим кораблем, на орбітальному відсіку встановлюється стикувальний вузол.

Круглий люк з'єднує орбітальний відсік зі спускаються. Це головне робоче місце екіпажу при управлінні кораблем в польоті. Космонавти знаходяться в спусковому апараті під час виведення на орбіту, стикування і спуску на Землю. Вони розміщуються в амортизованих кріслах 1 перед пультами управління. Зовні спускний апарат має теплозахисне покриття, що захищає його від надмірного нагрівання під час польоту в атмосфері. Особлива форма і встановлені на спусковому апараті керуючі мікро реактивні двигуни дозволяють йому здійснювати в атмосфері плануючий спуск по відносно пологої траєкторії. При цьому екіпаж відчуває не надто великі перевантаження.

У третьому відсіку корабля - приладно-агрегатному - знаходяться його основні службові системи. Тут встановлені: невеликі Реактивні двигуни, що забезпечують різні переміщення та орієнтацію корабля в космічному просторі, апаратура і агрегати системи терморегулювання, що підтримує в кораблі задану температуру; радіотехнічна апаратура, за допомогою якої на Землю передаються дані різних вимірів, приймаються команди Центру управління і ведуться переговори з фахівцями.

У цьому ж відсіку розміщена основна рухова установка корабля. Вона складається з двох потужних рідинних Ракетних двигунів. Один з них - основний, інший - резервний. За допомогою цих двигунів корабель може перейти на іншу орбіту, зблизитися з орбітальною станцією або відійти від неї, уповільнити свій рух для переходу на траєкторію спуску.

Після гальмування на орбіті відсіки корабля відокремлюються один від одного. Орбітальний і приладно-агрегатний відсіки згорають в атмосфері, а спусковий апарат здійснює спуск в заданий район посадки. Коли до Землі залишається 9-10 км, спрацьовує парашутна система. Спочатку розкривається гальмівний Парашут, а потім - основний. На ньому спускний апарат здійснює плавний спуск. Безпосередньо перед приземленням на висоті 1 м включаються двигуни м'якої посадки. Слідом за "Союзами" в нашій країні були створені вдосконалені космічні кораблі "Союз Т", і "Союз ТМ", які істотно розширили можливості пілотованих польотів та обслуговування Орбітальних наукових Станцій.

Транспортний космічний корабель "Прогрес" призначений для доставки на орбітальні станції "Салют" і "Мир" різних вантажів і палива для дозаправки рухової установки станції. Хоча він багато в чому нагадує "Союз", в його конструкції є й істотні відмінності. Цей корабель теж складається з 3 відсіків, але їх призначення і, отже, конструкція інші. Транспортний корабель не повинен повертатися на Землю. Природно, в його складі немає і спускається 1 апарату. Замість нього є відсік для перевезення палива - пального й окислювача, а орбітальний відсік у "Прогресі" перетворився на вантажний. У ньому на орбіту доставляють запаси їжі і води, наукову апаратуру, змінні блоки різних систем орбітальної станції. Все це становить понад 2 т вантажу.

Приладно-агрегатний відсік "Прогресу" схожий на аналогічний відсік корабля "Союз". Але і в ньому є деякі відмінності. Адже

"Прогрес" - корабель автоматичний, і тому тут всі системи і агрегати працюють тільки самостійно або за командами із Землі.

Космічні кораблі створюються і в США. Найвідоміший серед них - корабель "Аполлон". До його складу крім основного (орбітального) блоку, що складався з відсіку екіпажу і рухового відсіку, входила місячна кабіна, поділяються на 2 ступеня - посадочну і злітну.

Місячна кабіна призначалася для посадки астронавтів на Місяць і повернення їх назад на навколомісячну орбіту. "Восьмигранні підставу підтримується чотирма веретеноподібними стійками-ногами. На це підстава поставлено спорудження, що віддалено нагадує голову людини... Люк схожий на рот людини, а трикутні ілюмінатори виглядають як два ока "- так описувала місячну кабіну одна з американських газет.

У липні 1969 р. до Місяця стартувала ракета-носій з кораблем "Аполлон-1 1". На його борту було три астронавта - Н. Армстронг, М. Коллінз і Е. Олдрін. Після виходу на навколомісячну орбіту і маневрів на ній місячна кабіна "Орел" з Н. Армстронгом і Е. Олд-ріном на борту відокремилася від корабля і опустилася на Місяць. 21 липня в 5456 хв Н. Армстронг ступив на поверхню Місяця. Потім до нього приєднався і Е. Олдрін. Встановивши на Місяці наукові прилади і зібравши зразки грунту, екіпаж повернувся в кабіну. Через кілька годин злітна ступінь "Орла" відірвалася від його посадочної частини і вийшла на орбіту навколо Місяця. Після стиковки з кораблем злітна ступінь місячної кабіни відокремилася від нього і залишилася в космосі. Покинувши навколомісячну орбіту, "Аполлон-11" попрямував до Землі...

По дорозі, второваним перший екіпажем лунопроходцев, вирушили екіпажі наступних кораблів.

На початку 1980-х рр.. в США створений транспортний космічний корабель, що отримав назву "Спейс шаттл" (космічний човник). Він призначений для виведення на навколоземну орбіту різних супутників і невеликих орбітальних станцій. При цьому він може повертатися на Землю і багаторазово використовуватися для польотів у космос.

Другий ступінь корабля є орбітальний літак з великим баком рідкого палива. Він пов'язаний з першим ступенем двома блоками твердопаливних двигунів. При виведенні корабля в космос спочатку працюють блоки двигунів з твердим паливом, потім вони відокремлюються і на парашутах опускаються в океан. Далі включаються двигуни орбітального літака, які харчуються рідким паливом з великого підвісного бака. Після того як все паливо з нього буде використано, бак відокремлюється і, увійшовши в атмосферу, руйнується і згоряє.

Орбітальний літак виносить на орбіту різні вантажі, він може підійти до терпить лихо космічному кораблю або станції і надати допомогу космонавтам або евакуювати їх. Екіпаж "Спейс шаттлу" (до 7 осіб), може обслуговувати супутники прямо в космосі, усувати неполадки. Закінчивши свої справи на орбіті, "човник" повертається на Землю. Атмосферу він проходить як швидкісний планер, а приземляється як літак - на спеціальну посадочну смугу. (На жаль, все частіше цей корабель використовується не для мирних цілей, а для військових досліджень в космосі.) При всьому різноманітті вже відомих видів космічних кораблів не слід забувати, що це тільки початок. Безсумнівно, нові кораблі будуть досконалішими, а їх польоти - ще більш складними і цікавими.

Похожие статьи




Космічний корабель - Космонавтика. Космічний корабель. Космодром

Предыдущая | Следующая