Фізична характеристика, Планетологія - Марс

Планетологія

Устелена скелями поверхня Марса, сфотографована марсоходомMars Pathfinder

Згідно з орбітальними спостереженнями й експертизою марсіанських метеоритів, поверхня Марса складається в основному з базальту. Деякі докази свідчать, що частина поверхні Марса багатша накварц, ніж типовий базальт. Більша частина поверхні вкрита оксидом заліза (III) .

Марсіанські породи представлені уламковими пористими породами і еоловими пісками. Густинамарсіанських порід на піщаних рівнинах - 1-1, 6; на скелястих рівнинах - 1, 8 (для порівняння, наМісяці, відповідно: 1-1, 3 і 1, 5-2, 1). Розмір частинок на поверхні планети: 10-100 мкм - від 60% (піщані рівнини) до 30% (скелясті рівнини), 100-2000 мкм - відповідно від 10% до 30%. Основні компоненти марсіанських порід% - залізо (в деяких пробах - до 14%), кальцій, алюміній, кремній, сірка. Є також стронцій, цирконій, рубідій, титан. Грунт Марса згідно з наявними даними, представлений сумішшю силікатів і мінералів класу оксидів зі значним вмістом сульфатів (можливо, гідратованих). Сірка, очевидно, наявна в сульфатах. Велика кількість червоного пилу з діаметром часточок близько 1 мкм надає поверхні планети червонястого відтінку. Характерна особливість поверхні Марса - наявність кріосфери - льоду Н2О в полярних шапках і в грунті. Сучасні дані з марсіанських порід свідчать про існування на Марсі хімічно диференційованої кори, аналогічноїземній корі.

У центрі Марса розташоване ядро, діаметром близько 2968 кілометрів, яке складається в основному з заліза із вмістом сірки близько 14-17%. Ядро перебуває в рідкому стані й має вдвічі більшу концентрацію легких елементів, ніж ядро Землі. Ядро оточено мантією з силікатів, яка сформувала багато тектонічних і вулканічних особливостей на планеті, але зараз вже не діє. Середня товщина кори планети - близько 50 км, максимальна товщина - 125 км.

Планетологічну історію Марса можна поділити на багато епох, але найголовніші з них три:

Нойанська епоха (названа в честь Ноя; 3, 8-3, 5 мільярдів років тому) : Сформувалися найстаріші об'єкти, наявні на поверхні Марса.

Гесперійська епоха (3, 5-1, 8 мільярдів років тому) : у цю епоху сформувалися широчезні рівнини з лави.

Амазонська епоха (1, 8 мільярдів років тому) : Сформувалася гора Олімп разом з іншими вулканічними об'єктами на Марсі.

Похожие статьи




Фізична характеристика, Планетологія - Марс

Предыдущая | Следующая