Зміст договору позики, Укладання договору позики, його суттєві умови - Юридичні обов'язки та відповідальність сторін за договором позики
Укладання договору позики, його суттєві умови
Договір - це взаємна угода, тому в ньому містяться окремі положення, умови, визначаються права та обов'язки сторін. Сукупність вищезгаданих, погоджених сторонами умов і становить зміст договору.
Умови договору можуть буди умовно поділені на такі групи: істотні, звичайні та випадкові. Важко переоцінити практичне значення даної класифікації. Істотними умовами є ті, без яких договір не може вважатися укладеним взагалі. Зазвичай такі умови встановлює закон, проте якщо сторони погодять і встановлять в договорі певні інші умови, то вони автоматично стануть істотними. Звичайні умови, це ті, які традиційно включаються в договір, вони можуть бути відсутні безпосередньо в договорі, але вважається, що вони обов'язково підлягають виконанню.
Випадкові ж умови як правило не передбачаються для певного виду договору, проте за погодженням сторін можуть бути встановлені.
Зрозуміло, що для укладення договору ключове значення мають істотні умови. За загальною нормою цивільного права, договір вважається укладеним в належній формі тільки якщо сторони домовилися з приводу всіх суттєвих умов договору (ч. 1 ст. 638).
Закон визначає, що за договором позики істотною є умова щодо предмету договору. Важливо, що Цивільний кодекс не відносить строк виконання договору позики та ціну до істотних умов договору.
При укладанні договору позики сторони керуються загальними положеннями закону про порядок укладення договору. Тобто договір укладається шляхом пропозиції (оферти) однієї сторони укласти договір і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Обов'язковим є додержання вимог, які висуває законодавець до оферти і акцепту. Пропозиція укласти договір повинна містити всі істотні умови договору та виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Реклама, або якась інша пропозиція, не є офертою. Це значить, що пропозиція укласти договір має бути адресована конкретній фізичній чи юридичній особі. А реклама виступає лише як запрошення робити пропозиції укласти договір (ст. 641 ЦК України).
Прийняття пропозиції (акцепт) повинен бути повним та безумовним. Сторона має погодитися з усіма запропонованими умовами договору і чітко виразити свою волю укласти договір. Якщо акцептант згоден укласти договір на інших умовах, це буде вважатися відмовою від одержаної пропозиції та водночас новою офертою особі, яка зробила пропозицію.
Важливим з практичної точки зору є питання моменту укладення договору позики. Оскільки, як зазначалося вище, договір позики є реальним, то права та обов'язки сторін не можуть виникнути до передачі речі (грошей). Іншими словами, договір позики вважається укладеним в момент здійснення дії по передачі предмета договору на основі попередньої домовленості.
Ця особливість реальних договорів зазначена в ч. 2 ст. 640 ЦК України: "Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії". Чітка фіксації моменту, з якого договір вважається укладеним дуже важлива, оскільки, наприклад, питання щодо визнання договору недійсним вирішується, як правило, в залежності від того, чи відповідав він вимогам закону на момент укладення чи ні (ст. 215 ЦК України). Проте навіть не це найголовніше, договір вступає в силу, а тому стає обов'язковим для сторін саме з моменту його укладення (ч. 2 ст. 631 ЦК України).
Якщо, наприклад, сторони створять та підпишуть договір, де буде зазначено, що позикодавець передає у власність позичальника певні грошові кошти у визначеному розмірі, то такий документ ніяким чином не зобов'язує позикодавця до фактичної передачі грошей. Відмова позикодавця не буде порушенням закону, оскільки договір не був належно укладений.
Підписаний сторонами документ з назвою "Договір позики" до фактичної передачі предмета позики в силу не вступає, а отже, посилатися на подібний договір немає сенсу.
Іноді оформлення (підписання) договору позики відбувається після фактичної передачі предмета позики. Факт існування договору свідчить про передачу позики, яка відбулася раніше. В договорі це може відображатися таким чином: "Сторони підтверджують, що на момент оформлення даного договору позикодавець передав позичальнику, а позичальник отримав від позикодавця гроші в розмірі 1000 грн.".
При укладенні як договору позики, так і будь якого іншого договору сторони мають звернути увагу на форму, яка передбачена законодавцем для того чи іншого договору.
Договір позики укладається як в усній так і в письмовій формі. В Цивільному кодексі України зазначено, що договір позики укладається в письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподаткованого мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, - незалежно від суми (ч. 1 ст. 1047). Розмір неоподаткованого мінімуму доходів громадян може встановлюватися законами чи постановами Верховної Ради України, указами Президента України, актами Кабінету міністрів України.
Отже, з положення закону видно, що проста письмова форма обов'язкова для договору позики тільки у випадках, коли позикодавець - юридична особа, а також в усіх випадках, якщо сума договору позики перевищує встановлений законом розмір.
Проте тепер слід звернути увагу на ч. 1 ст. 208 ЦК України. В ній зазначено, що в письмовій формі слід укладати правочини між фізичними та юридичними особами, крім правочинів передбачених частиною першою статті 206 Цивільного кодексу України.
А відповідно до ч. 1 ст. 206 ЦК України: "Усно можуть вчинятися правочини, які повністю виконуються сторонами у момент їх вчинення, за винятком правочинів, які підлягають нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, а також правочинів, для яких недодержання письмової форми має наслідком їх недійсність".
З викладених положень можна зробити висновок, що у письмовій формі необхідно укладати будь-які договори позики за участю юридичної особи, незалежно на якій стороні вона виступає (є позикодавцем чи позичальником), адже договір позики не може бути повністю виконаний сторонами у момент його виконання, тому підпадатиме під статтю 208 ЦК України. Законом не вимагається нотаріальне посвідчення договору позики, проте за домовленістю сторін чи на вимогу однієї з сторін, договір може бути нотаріально посвідчений, але в цьому разі необхідно виплатити державне мито у розмірі, визначеному законом. З практичної точки зору, якщо сторони домовилися про нотаріальне посвідчення договору, щодо якого законом не вимагається нотаріальне посвідчення, такий договір є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення (ч. 4 ст. 639 ЦК України).
Недотримання простої письмової форми договору позики не призводить до визнання правочину недійсним (ч. 1 ст. 218 ЦК України). Інша справа, що недотримання письмової форми договору призводить до звуження кола можливих доказів, які можуть пропонувати сторони.
Рішення суду в даному випадку не може грунтуватися на показаннях свідків. Заперечення однією із сторін факту вчинення правочину або оспорювання окремих його частин може доводитися письмовими доказами, засобами аудіо-, відеозапису та іншими доказами.
Проте є виключення щодо застосування показання свідків в разі оспорювання договору. Рішення суду може грунтуватися на показаннях свідків, коли договір був укладений під впливом обману, насильства, зловмисної домовленості представника позичальника з позикодавцем або під впливом тяжких обставин (ч. 2 ст. 1051 ЦК України).
Цивільний кодекс визначає, що на підтвердження договору позики може бути надана розписка позичальника чи інший документ (акт передання і прийняття, рахунок фактура на товари тощо), який засвідчує передачу йому позикодавцем визначеної грошової суми чи визначену кількість речей.
Розписка не є письмовою формою договору позики і не замінює її. Вищезгадані документі (боргові документи) мають підтверджувати такі обставини:
- 1. Факт отримання боржником речей або грошей, їх кількість, якість, рід; 2. Точно визначений строк повернення грошей або речей, а у разі його відсутності - момент пред'явлення вимоги.
Борговий документ має бути укладений з додержанням необхідних реквізитів. Реквізити боргових документів поділяються відповідно до свого значення на обов'язкові та факультативні. До обов'язкових реквізитів відносять підпис боржника, а до факультативних - дату, місце видачі, вказівку про свідків тощо. З викладеного вище зрозуміло, що лише належно оформлена розписка чи інший борговий документ може слугувати підтвердженням договору позики.
З'ясувавши процес укладання, форму та момент виникнення договірних зобов'язань, звернемося до такої суттєвої умови договору позики як предмет. Предметом договору позики можуть бути грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками.
З грошовими коштами все зрозуміло, ними можуть виступати як готівка так і безготівкові кошти. Проте існує певна особливість щодо підприємств, якщо вони видаватимуть позику готівкою. А саме, визначено, що гранична сума готівкового розрахунку одного підприємства (підприємця) з іншим підприємством (підприємцем) протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами встановлюється відповідною постановою Правління Національного банку України. Платежі понад зазначену граничну суму проводяться виключно в безготівковій формі.
Тепер перейдемо до речей. З законодавчого визначення договору позики, наведеного вище, зрозуміло, що предметом даного договору не можуть бути індивідуально визначені речі, послуги чи права. Предметом договору позики можуть бути лише родові речі. Річ є визначеною родовими ознаками, якщо вона має ознаки, властиві усім речам того ж роду, та вимірюється числом, вагою, мірою. Річ, що має родові ознаки, є замінною (ч. 2 ст. 184 ЦК України). Речі, обмежені в обороті, можуть виступати в якості предмета договору позики, якщо сторони договору належать до кола учасників обороту, що мають дозвіл на здійснення правочинів з такими речами. Важливою рисою договору позики є те, що за цим договором речі, грошові кошти передаються у власність позичальнику.
І якщо, наприклад, підприємство позичає іншому підприємству певну грошову суму, то вона повинна бути списана з балансу позикодавця і має стати часткою активів позичальника.
Звернемо увагу на таку важливу особливість договору позики як новацію. Згідно ст. 1053 ЦК України закріплено можливість новації боргу у позикове зобов'язання. Це значить, що за домовленістю сторін борг, що виник із договорів купівлі-продажу, найму майна або з іншої підстави, може бути замінено позиковим зобов'язанням.
Звернувшись до Цивільного кодексу України, можна віднайти загальне визначення новації - це спосіб припинення зобов'язання за домовленістю сторін про заміну первісного зобов'язання новим зобов'язанням між тими ж сторонами, при цьому має бути дотримані вимоги ст. 604 ЦК України (зокрема, неможливо замінити на договір позики зобов'язання про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, про сплату аліментів та деякі інші, встановлені законом). Загалом створення позикового зобов'язання шляхом новації іншого боргу є більш ефективним способом виконання первісного зобов'язання. Наприклад, при купівлі-продажу товару покупець не повністю сплатив ціну і бажає отримати відстрочення платежу. Різниця між сумою належною до сплати і вже сплаченими коштами і буде предметом договору позики. Новація має здійснюватися у формі, встановленій для договору позики.
Отже, було розглянуто особливості укладання, форми та предмету договору позики, це дає змогу приступити до з'ясування дуже важливих елементів змісту даного правовідношення - основних прав та обов'язків сторін за договором позики.
Похожие статьи
-
Перед з'ясуванням конкретних обов'язків та прав сторін за договором позики, розглянемо, хто може виступати позикодавцем і позичальником. Отже, сторони в...
-
Висновки - Юридичні обов'язки та відповідальність сторін за договором позики
Договір позики є самостійним видом цивільно-правових договорів. Він характеризується односторонністю обов'язків сторін, реальністю та диспозитивною...
-
Відповідальність за договором позики носить односторонній характер. Тому мова буде вестися лише про наслідки порушення договору позичальником. Розглянемо...
-
Позика - це типова договірно-правова форма кредиту для усіх форм кредитування. Водночас позика є самостійним договором, опосередковує кредитні відносини...
-
Вступ - Юридичні обов'язки та відповідальність сторін за договором позики
В час активного становлення правової держави та пошуку механізмів належного забезпечення прав і свобод як громадян і юридичних осіб, так і держави...
-
Зміст договору про надання послуг становлять права та обов'язки сторін. Основним обов'язком виконавця є надання замовнику певної послуги, яка обумовлена...
-
Права та обов'язки неповнолітніх авторів За своє життя кожна особа має право реалізації для своєї творчої діяльності. У першому розділі вже було сказано,...
-
Підставою виникнення матеріальної відповідальності є трудове майнове правопорушення, тобто винне порушення однією зі сторін трудового договору своїх...
-
Форма договора - Понятие гражданско-правового договора
Для заключения договора необходимо согласовать все его существенные условия в требуемой в подлежащих случаях форме (п. 1 ст. 432 ГК). Поскольку договор...
-
Суб'єкти у авторському праві - Авторське право неповнолітніх авторів
Що таке взагалі суб'єкт права? Це є особа, організація чи специфічні соціальні утворення (наприклад держава) за якими право визнає здат - ність бути...
-
СРОК, ФОРМА ДОГОВОРА ИМУЩЕСТВЕННОГО НАЙМА, АРЕНДНАЯ ПЛАТА - Договор имущественного найма (аренда)
Срок владения и пользования арендатором сданным в наем имуществом всегда признавался существенным условием договора имущественного найма. ГК РФ, в свою...
-
Договор - это соглашение двух или более сторон об установлении, изменении или прекращении гражданских прав и обязанностей (ст. 420 ч. 1 ГК РФ). Согласно...
-
Договор дарения 1. Понятие, признаки и значение договора дарения. Договор дарения - это соглашение, по которому одна сторона - даритель намеренно...
-
Особенности договора продажи недвижимости - Характеристика купли-продажи. Мена
1. Договор продажи недвижимости представляет собой соглашение, в силу которого продавец обязуется передать в собственность покупателя недвижимое...
-
Договір страхування: цивільно-правова характеристика - Цивільне право
Поняття та загальна характеристика договору страхування За договором страхування одна сторона (страховик) зобов'язується у разі настання певної події...
-
Стецько у зв'язку з закордонним відрядженням надав Червоненку у тимчасове користування однокімнатну квартиру з усіма меблями та іншим майном. Червонко...
-
Правоздатність юридичної особи - Поняття та ознаки юридичної особи
Як суб'єкт майнових і особистих немайнових відносин юридична особа наділяється цивільною право - і дієздатністю. На відміну від громадян, у яких спочатку...
-
Система покарань, її ознаки і значення Система покарань є засобом реалізації мети, передбаченої законом. Як вказує В. М. Тертишник, система покарань - це...
-
Принципы свободы договора - Понятие гражданско-правового договора
Как и любая сделка, договор представляет собой волевой акт. Однако этот волевой акт обладает присущими ему специфическими особенностями. Он представляет...
-
Договора мены - Основы гражданского права
Понятие типового договора мены содержится в ст. 567 ГК РФ, согласно которой по договору мены каждая из сторон обязуется передать в собственность другой...
-
Заключение договора - Понятие гражданско-правового договора
Для того чтобы стороны могли достигнуть соглашения и тем самым заключить договор, необходимо, по крайней мере, чтобы одна из них сделала предложение о...
-
Свобода договора - Гражданское право Российской Федерации
Свобода договора стала краеугольным камнем нового здания российского гражданского права, заложенного Гражданским кодексом 1994г. В качестве общего...
-
ОСОБЕННОСТИ ОТДЕЛЬНЫХ ВИДОВ ДОГОВОРА АРЕНДЫ - Договор имущественного найма (аренда)
По договору проката арендодатель, осуществляющий сдачу имущества в аренду в качестве постоянной предпринимательской деятельности, обязуется предоставить...
-
Частные случаи, Трудовой договор с первыми лицами организации - Заключение трудового договора
Трудовой договор с первыми лицами организации Первыми лицами организации обычно называют руководителя и главного бухгалтера. Руководитель организации -...
-
По договору розничной купли-продажи продавец, осуществляющий предпринимательскую деятельность по продаже товаров в розницу, обязуется передать покупателю...
-
Введение, Договор займа - Заем и кредит
В экономическом смысле термин "кредит" означает любое временное использование чужого капитала, например заем денег на возвратной основе, предоставление...
-
Порядок изменения и расторжения договора - Понятие гражданско-правового договора
Изменения и расторжение договора, так же, как и его заключение, подчиняются определенным правилам. Прежде всего, действия по изменению или расторжению...
-
Изменение и расторжение договора - Понятие гражданско-правового договора
Заключенные договоры должны исполняться на тех условиях, на которых было достигнуто соглашение сторон, и не должны изменяться. Такое общее правило...
-
Договор купли-продажи - Договор купли-продажи
В Гражданском Кодексе РФ самой большой главой является глава 30 ГК РФ " Купля-продажа", содержащая в себе восемь параграфов и насчитывающая 113 статей...
-
СИСТЕМА ПОКАРАНЬ, КЛАСИФІКАЦІЯ, Система покарань, її ознаки і значення - Система та види покарань
Система покарань, її ознаки і значення Система покарань є засобом реалізації мети, передбаченої законом. Існують немов би сходи покарань. Піднімаючись...
-
1. Подписанное заявителем Заявление о государственной регистрации юридического лица поформе Р11001, утвержденное постановлением Правительства РФ от 13...
-
У законодавстві розрізняють дві основні форми захисту прав інтелектуальної власності - юрисдикційну і неюрисдикційну. Юрисдикційна форма захисту прав...
-
Об'єкти авторського права - Авторське право неповнолітніх авторів
Об'єктами авторського права є твори. Таке правило закріплене у статті 433 ЦК України. Незважаючи на те, що вчені розходяться в думці щодо питання...
-
Державна реєстрація - Поняття та ознаки юридичної особи
Неодмінною умовою виникнення юридичної особи є або її державна реєстрація або реєстрація її статуту. Відповідно до Положення про державну реєстрацію...
-
Висновки - Договори про надання послуг (господарсько-правовий аспект)
Договір про надання послуг - це угода господарюючого суб'єкта з контрагентом, яка встановлює (змінює, припиняє) зобов'язання сторін у сфері господарської...
-
Последствия изменения и расторжения договора - Понятие гражданско-правового договора
В случае изменения договора соответствующим образом меняется и содержание обязательства, основанного на данном договоре. При этом обязательство меняется...
-
Срок, на который можно заключить трудовой договор - Заключение трудового договора
В большинстве случаев трудовые договоры заключаются на неопределенный срок, то есть момент их прекращения заранее не устанавливается. Вместе с тем...
-
Аннулирование международного договора - Прекращение действия международного договора
Для возможности аннулирования как одностороннего отказа от международного договора предусмотрен ряд оснований, от которых нельзя отойти. Так как...
-
Стороны, содержание и виды трудового договора - Трудовой договор
Сторонами трудового договора являются работодатель и работник. Гражданин становится работником, заключив трудовой договор, на все время его действия....
-
Содержание гражданско-правового договора - Понятие гражданско-правового договора
Условия, на которых достигнуто соглашение сторон, составляют содержание договора. По своему юридическому значению все условия делятся на существенные,...
Зміст договору позики, Укладання договору позики, його суттєві умови - Юридичні обов'язки та відповідальність сторін за договором позики