Визначення та застосування спеціального виду юридичної відповідальності за порушення земельного законодавства - Поняття та види земельних правовідносин

Відомо, що земельне законодавство містить низку самостійних заходів впливу на правопорушників. Це дало підстави окремим авторам виділяти ще один вид юридичної відповідальності за порушення земельного законодавства -- земельно-правову. Втім, у літературі відсутня єдність щодо визначення найменування цього виду відповідальності. Так, Б. В. Єрофєєв називає його спеціальним видом відповідальності1, а І. Ф. Пан-кратов -- земельно-правовим2.

Визначення та застосування спеціальної земельно-правової відповідальності за земельні правопорушення обгрунтовується наступним: земля як об'єкт природи має певну специфіку, відмінну від інших об'єктів матеріального світу, тому застосування загальної цивільно-правової відповідальності є недостатнім для забезпечення належного правового режиму її використання та охорони; основною метою законодавчого закріплення та практичного застосування спеціальних земельно-правових заходів є відновлення попереднього стану у земельних відносинах; спеціальні міри відповідальності проявляються не стільки у настанні несприятливих матеріальних наслідків, скільки у відшкодуванні витрат, завданих незаконним використанням земельної ділянки.

Як приклад існування спеціальної земельно-правової відповідальності наводиться застосування заходів відповідальності за самовільне зайняття землі. Проте за самовільне зайняття земельної ділянки передбачена кримінальна відповідальність у ст. 197-1 КК та адміністративна відповідальність відповідно до ст. 53-1 КУпАП. Проте, поряд із застосуванням кримінальної або адміністративної відповідальності, пропонуються земельно-правові міри відповідальності.

На думку вчених, земельно-правові заходи впливу на правопорушників за своєю правовою природою, цілями та умовами застосування, порядком притягнення до відповідальності, відрізняються від адміністративної відповідальності наступними ознаками: 1) об'єктом земельного правопорушення є суб'єктивні права і законні інтереси власників землі та землекористувачів, а об'єктом адміністративного правопорушення є встановлений порядок використання й охорони земель; 2) застосування заходів адміністративної відповідальності за самовільне заняття земельної ділянки саме по собі не вирішує питання про повернення ділянки землі законному власнику чи користувачу, а покладення цього заходу впливу не звільняє правопорушника від застосування до нього земельно-правових заходів відповідальності; 3) земельно-правова відповідальність передбачає систему дій, спрямованих на приведення земельної ділянки у придатний стан для використання за призначенням (знесення будинків, будівель і споруджень, відновлення межових знаків тощо), що здійснюються самими винними особами чи за їхній рахунок, а адміністративна відповідальність передбачає стягнення штрафу або іншої заходу впливу, які безпосередньо не впливають на стан земельної ділянки; 4) земельно-правова відповідальність може застосовуватися виключно у судовому порядку в межах строків позовної давності, якщо особа добровільно не поверне самовільно зайняту ділянку і не вживе заходів щодо реалізації вимог ст. 212 ЗК, а адміністративна відповідальність може застосовуватися уповноваженими органами по земельних ресурсах в межах строків, встановлених ст. 38 КпАП.

Земля, будучи частиною природи, нерозривно пов'язана з іншими природними об'єктами. Тому застосування заходів земельно-правового впливу на правопорушників доповнює існуючі види юридичної відповідальності, що спрямовані на раціональне використання та ефективну охорону природних об'єктів та їх ресурсів.

Похожие статьи




Визначення та застосування спеціального виду юридичної відповідальності за порушення земельного законодавства - Поняття та види земельних правовідносин

Предыдущая | Следующая