Ухилення від призову на строкову військову службу (ст. 335 КК України) - Загальна характеристика злочинів у сфері державної таємниці, недоторканості державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації

Об'єкт злочину - порядок комплектування ЗС та інших військових формувань.

Об'єктивна сторона злочину проявляється в ухиленні від призову на строкову військову службу шляхом дії або так званої змішаної бездіяльності (ухилення від виконання певного обов'язку вчинюється шляхом вчинення активних дій).

Призов на строкову військову службу - це передбачений чинним законодавством України спосіб комплектування ЗС та деяких інших військових формувань України (неконтрактний спосіб комплектування).

Суб'єктом злочину є:

    - громадянин України, який підлягає черговому призову на строкову військову службу; - призовник або офіцер, що призивається із запасу, у тому числі такий, що перебуває на тимчасовому обліку у військовому комісаріаті або без законних підставне перебуває на військовому обліку взагалі.

Не піддягають призову на строкову військову службу особи:

    - які не досягли 18 років або на день відправки на строкову військову службу вже досягли 25 років (офіцери - 3О років); - які визнані за станом здоров'я непридатними до військової служби в мирний час; - батько (мати), рідний брат чи сестра яких загинули чи померли або є інвалідами, якщо інвалідність настала під час проходження військової служби; - які пройшли військову службу в інших державах; - які закінчили курс навчання за програмою підготовки офіцерського складу або прапорщиків в навчальних закладах МВС, СБ, інших військових формувань; - яких засуджено до позбавлення волі (при цьому повторне ухилення від призову на строкову військову службу після відбуття покарання (крім позбавлення волі) за такий злочин не звільняє особу від кримінальної відповідальності); - особи жіночої статі.

Особи, виконання якими військового обов'язку суперечить їхнім релігійним переконанням та які належать до діючих відповідно до законодавства України релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю, проходять невійськову (альтернативну) службу на підставі рішення комісій у справах альтернативної служби. Такі особи можуть стати суб'єктами ухилення від призову на строкову військову службу лише у випадку, коли вказане рішення було скасоване у зв'язку з тим, що ці особи ухилилися від проходження альтернативної служби або під час її проходження брали участь у страйку, займалися підприємницькою діяльністю, навчалися в установах освіти (крім середніх або вищих установ освіти з вечірньою чи заочною формами навчання) [ 17, C. 699].

Суб'єктивна сторона злочину характеризується виною у вигляді прямого умислу. Якщо призовник не з'явився на призовний пункт у зв'язку з тим, що, своєчасно не отримав повістку, кримінальна відповідальність виключається.

Похожие статьи




Ухилення від призову на строкову військову службу (ст. 335 КК України) - Загальна характеристика злочинів у сфері державної таємниці, недоторканості державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації

Предыдущая | Следующая