Проступки - Правопорушення. Поняття, склад та види

Тепер розглянемо проступок як вид правопорушення.

Проступок - протиправне винне діяння, яке має зовнішню схожість зі злочином, але має меншу ступінь суспільної небезпеки.

Правопорушення за своєю суттю та за пануючою моделлю економічного детермінізма є індивідуальною формою протесту проти існуючого суспільного порядку. Серед вчених є різні погляди щодо видів правопорушень (проступків). По-перше, в теорії права виділяють серед видів правопорушень такі: адміністративні, дисциплінарні та цивільно-правові правопорушення (проступки). По-друге, представники різних галузей права відокремлюють, крім зазначених вище видів правопорушень, також трудові, фінансові (або податкові) та інші правопорушення (проступки). У першому випадку критерієм класифікації є матеріальний критерій: види проступків відокремлюються за характером юридичної санкції, формою посягання, формою реакції держави (інших суб'єктів правовідносин). Наприклад, цивільно-правові правопорушення (проступки) за таким критерієм класифі - кації вбирають в себе трудові, аграрні, корпоративні правопорушення (проступки) тощо. У другому випадку критерієм класифікації є формальний критерій: види правопорушень (проступків) виділяються в залежності від галузі права, норми якої вони порушують (трудові, фінансові, корпоративні правопорушення (проступки)).

На сьогодні найчастіше виділя. ють наступні види проступків:

    1. Конституційні, які спричиняють шкоду порядку організації і діяльності органів державної влади і управління, конституційним правам громадян, проте не містять ознак злочину; 2. Цивільні, що здійснюються в сфері майнових і особистих немайнових відносин. В деяких підручниках їх називають цивільно-правовими - шкідливе, протиправне, винне порушення деліктоздатною особою врегульованих нормами цивільного права майнових і пов'язаних з ними немайнових особистих відносин; 3. Трудові, що полягають в невиконанні, порушенні трудових обов'язків суб'єктами трудового права, заборонені нормами законодавства про працю; 4. Дисциплінарні, що завдають шкоди виробничій, службовій, військовій чи навчальній дисципліні. Тобто протиправні, винні дії чи бездіяльність осудної особи, яка досягла певного віку, що за них законодавством (іншими нормативними актами) передбачено дисциплінарну відповідальність.; 5. Адміністративні, що посягають на державний чи суспільний порядок, на власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, за які законодавство встановлює адміністративну відповідальність. Тобто це протиправні, винні дії чи бездіяльність осудної особи, яка досягла певного віку, що за них законом передбачається адміністративна відповідальність.

Межа між злочином та вказаними видами правопорушень (проступків) існує у вигляді поступового переходу як оцінки діяння з боку держави, так і реакції на нього.

Надзвичайно актуальним сьогодні є ситуація з кримінальними проступками.

В. Туляков відмічає, що "дослідження відмінності злочинів від інших видів правопорушень свідчить, що між злочинами та іншими видами правопорушень (проступків) існують проміжні категорії, яким притаманні ознаки цивільно-правових адміністративних, дисциплінарних правопорушень, за скоєння окремих злочинів передбачена відповідальність як за дисциплінарні правопорушення, застосовуються заходи громадського стягнення, збережена адміністративна преюдиція. Наведене дослідження підтверджує існування проміжного виду діяння між злочином та іншими видами правопорушень".

Новий Кримінальний процесуальний кодекс України поділяє кримінальне правопорушення на злочин та кримінальний проступок. Втім Кримінальний кодекс України досі не передбачає і не дає визначення такого виду кримінального правопорушення, як проступок.

Традиційно в теорії кримінального права кримінальний проступок -- це правопорушення, яке не пов'язано із покаранням у вигляді позбавлення волі (наприклад, ст. 111-1 КК Франції 1992 року).

Кримінальний проступок - це діяння, за яке передбачене покарання у виді арешту на строк не більше шести місяців, обмеження волі на строк до двох років або інше, більш м'яке покарання за винятком основного покарання у виді штрафу в розмірі понад тисячу неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

У теорії права і в деліктному законодавстві злочин відмежовується від інших видів правопорушень (проступків) за критерієм шкоди або суспільної небезпеки. Повертаючись до відмежування злочину від проступку, слід виділити основні ознаки, які дозволяють відмежовувати ці два поняття:

Матеріальна ознака у злочині проявляється у суспільній небезпечності діяння, у проступку - у суспільній шкідливості діяння;

Кримінальна протиправність - закріплення злочинного діяння у Кримінальному кодексі України свідчить про наявність злочину. Так само його наявність у законі про кримінальний проступок свідчить про належність діяння до даної категорії;

Караність - за злочин передбачено застосування найсуворіших, найтяжчих для засудженого наслідків - покарання, за проступки застосовується не покарання, а стягнення.

Підсумовуючи вищесказане, варто визначитися з нормативним закріпленням проступків. Існує дві пропозиції - закріплення їх у чинному КК України та створення нового Кодексу кримінальних проступків.

На нашу думку, оптимальним варіантом буде створення нового кодексу, адже закріплення їх в існуючому кодексі призведе до суттєвої і невиправданої ревізії КК України, створить плутанину у структурі його норм та інститутів.

Похожие статьи




Проступки - Правопорушення. Поняття, склад та види

Предыдущая | Следующая