Концепції юридичної відповідальності службових осіб та органів державної влади - Особливості юридичної відповідальності посадових, службових осіб органів виконавчої влади в Україні

У результаті активних наукових досліджень в юридичній науці склалося декілька концепцій юридичної відповідальності за правопорушення, багато з них доповнюють і розвивають один одного, збагачуючи теорію юридичної відповідальності новими знаннями.

Юридична відповідальність -- покарання. "Покарання -- це і є юридична відповідальність", -- вважає Н. С. Малеїн. Сутність відповідальності, її невід'ємна ознака полягає у покаранні правопорушника. Виходячи з такого трактування відповідальності, Н. С. Малеїн робить висновок, що юридична відповідальність має своєю метою захист справедливості.

Критика підходу Полемізуючи з Н. С. Малеїним, В. А. Хохлов підкреслював: "Це зовсім не принцип справедливості, а майже не прикритий принцип таліона, коригований Н. С. Малеїним лише необхідністю враховувати провину". Покарання характеризує юридичну відповідальність, але остання до нього не зводиться. Покаранню передують обов'язок правопорушника його зазнати, факт засудження, а після відбування покарання слідує стан покаранності.

Юридична відповідальність -- реалізація санкції. Позиція інших науковців полягає в тому, що вони розглядають юридичну відповідальність у нерозривному зв'язку з санкцією правової норми і визначають її як реалізацію санкції. Л. С. Явич: "У самому простому підході, юридична відповідальність -- це застосування відповідної санкції порушеної правової норми". Е. Лейст стверджує: "Широко поширене визначення юридичної відповідальності як реалізації санкцій".

Юридична відповідальність -- міра державного примусу. І. С. Самощенко і М. X. Фарукшин розуміють під юридичною відповідальністю державний примус до виконання вимог права, що містить осуд діяння правопорушника державою і суспільством.

Ознаками юридичної відповідальності, на думку авторів, є осуд правопорушника і державний примус (головна ознака, на думку авторів). "Юридичною відповідальністю називається застосування до осіб, які вчинили правопорушення, передбачених законом заходів примусу у встановленому для цього процесуальному порядку".

Критика підходу

Юридична відповідальність пов'язана з державним примусом. Державний примус -- ознака юридичної відповідальності. Проте заходи державного примусу, які застосовуються до правопорушників і неправопорушників, різноманітні, багато з них не є заходами юридичної відповідальності. Не належать до числа заходів юридичної відповідальності і заходи безпеки.

Не всякий правовий примус слід визнавати юридичною відповідальністю. Юридична відповідальність -- не єдиний засіб впливу на правопорушника; існують й інші ефективні заходи правового впливу, що мають на меті захист і відновлення суспільних відносин. У теорії права ці заходи отримали назву заходів захисту Малеин Н. С. Юридическая ответственность и справедливость. -- 1992. -- 205 с..

Похожие статьи




Концепції юридичної відповідальності службових осіб та органів державної влади - Особливості юридичної відповідальності посадових, службових осіб органів виконавчої влади в Україні

Предыдущая | Следующая