Що вивчає наука педагогіка? - Університетська освіта в Україні

Педагогіка (греч. paidagogike), наука про спеціально організовану цілеспрямовану і систематичну діяльність по формуванню людини, про вміст, форми і методи виховання, освіти і вчення.

Саме поняття "педагогіка" має дуже давню історію. Виникло воно ще в часи Давньої Греції і походить від слова "педагог", що початково означало людину або раба, який супроводжував дитину свого рабовласника до школи.

Об'єктом науки з точки зору методології суспільних наук є те, на що дана наука здійснює свій вплив і що змінюється внаслідок цього.

Об'єктом педагогічної науки не є освіта, наука, виховання як такі, не є людина (бо людину як таку ніхто не має право змінювати, пристосовувати, адаптовувати до своїх уподобань). Об'єктом педагогіки є особистість людини.

Суб'єктами педагогічної діяльності (в суспільних науках - це те, що приймає участь у процесі, а не лише відчувають його вплив) вважаються ті, хто виконує педагогічні функції у суспільстві, і з другого боку ті, хто здобувають певні знання в системі освіти.

Педагогіка - це є фундаментальна суспільна галузева наука.

Специфічна риса педагогіки як фундаментальної науки полягає втому, що вона є основою основ всіх наук, тому що саме вона забезпечує розвиток наукових знань про те, як нагромаджувати знання і передавати її від покоління до покоління.

Педагогіка торкається сфери людських взаємин, займається вивченням впливу людини на людину в суспільному контексті, відповідно до чого вона є наукою суспільною.

Розвиваючись, всяка наука збагачує свою теорію, наповнюється новим вмістом і здійснює диференціацію своїх досліджень. Цей процес торкнувся і педагогіки. В даний час поняттям "педагогіка" позначається ціла система педагогічних наук. Педагогіка як наука підрозділяється на ряд самостійних педагогічних дисциплін:

    1. Загальна педагогіка, досліджує основні закономірності виховання людини; розкриває суть, цілі, завдання і закономірності виховання, його роль в житті суспільства і розвитку особи, процес освіти і вчення. 2. Вікова педагогіка, що вивчає особливості виховання людей на різних етапах вікового розвитку; вона підрозділяється на пред - лих (професійно-технічної, вищої освіти і ін.). 3. Спеціальна педагогіка - дефектологія, що вивчає особливості розвитку, вчення і виховання аномальних дітей. Яка у свою чергу розпадається на ряд галузей: питаннями виховання і навчання глухонімих і глухих дітей займається сурдопедагогіка, сліпих і слабозрячих, - тіфлопедагогіка, розумово відсталих - олігофренопедагогіка, дітей з розладами мови при нормальному слуху - логопедія. 4. Приватна методика, що досліджує специфіку вживання загальних закономірностей вчення до викладання певного предмету (іноземної мови, математики, біології, фізики, хімії і ін.). 5. Історія педагогіки, що вивчає розвиток педагогічних ідей і практики виховання в різні історичні епохи.

Процес різностороннього взаємопроникнення наук, розвиток комплексного вивчення педагогічних явищ об'єктивно вимагають органічному зв'язку педагогіки з іншими науками. Педагогіка розвивається, укріплюючи і удосконалюючи свої зв'язки з філософією, соціологією, етикою, естетикою, психологією, анатомією і фізіологією людини, гігієною, етнографією, математикою, кібернетикою і ін.

Похожие статьи




Що вивчає наука педагогіка? - Університетська освіта в Україні

Предыдущая | Следующая