Практичні роботи як форма організації навчання з географії - Методика викладання географії

Практичні роботи - невід'ємна складова процесу навчання географії в школі. Їх виконання вносить істотний внесок у формування в учнів компонентів змісту географічної освіти: знань, умінь, навичок, досвіду творчої діяльності та досвіду емоційно-ціннісного відношення до навколишньої дійсності.

Практичні роботи в курсі географії - це особлива форма організації навчально-виховної роботи школярів, що:

Забезпечує реалізацію практичних методів навчання (оскільки передбачає застосування теоретичних знань на практиці);

Стимулює розвиток таких значущих елементів географічної культури школярів, як уміння називати, показувати, описувати, порівнювати географічні об'єкти, пояснювати, аналізувати, оцінювати, прогнозувати природні та суспільні процеси та явища;

Сприяє вихованню працьовитості, самостійності, відповідальності учнів.

Практичні роботи з географії можуть проводитися на спеціальних уроках у класі або на місцевості (урок засвоєння умінь і навичок, урок застосування знань, умінь і навичок) або виступати частиною навчально-пізнавального процесу на певному етапі уроків інших типів - при вивченні нового матеріалу, повторенні, закріпленні, узагальненні й перевірці ЗУН.

За метою практичні роботи поділяють на:

Навчальні практичні роботи виконуються учнями під керівництвом вчителя, який пояснює послідовність дій, показує зразок їх виконання і дає завдання, що передбачають відтворення дій та їх послідовності.

Тренувальні практичні роботи націлені на закріплення й удосконалення умінь.

Підсумкові практичні роботи проводяться з метою контролю рівня оволодіння учнями необхідними уміннями, їх завдання націлені на перенесення дій в умови, схожі з навчальними або в нестандартну навчальну ситуацію.

За відношенням до навчальної програми практичні роботи поділяють на програмні (тема визначена навчальними програмами й записується в класний журнал) та позапрограмні (виходять за рамки навчальних програм, учитель самостійно визначає тематику, кількість і характер практичних робіт для досягнення планованих результатів. При цьому враховуються вимоги до нормалізації навчального навантаження відповідно до віку учнів, особливості загальноосвітнього закладу, класу).

Проведення програмних практичних робіт є обов'язковим. При підготовці й проведенні програмної практичної роботи вчителю необхідно:

Визначити зміст програмної практичної роботи, її мету й завдання (які знання, уміння, прийоми навчальної роботи формуються або удосконалюються).

Установити, на якому уроці та в якій його частині має проводитися практична робота.

Відібрати необхідне для виконання роботи обладнання (карти, підручники, навчальні картини, прибори тощо).

Сформулювати завдання для учнів.

Скласти інструктивні картки для учнів з виконання завдань практичної роботи, які мають містити: перелік дій (етапів роботи); варіанти виконання; джерела знань; форму виконання й оформлення результатів практичної роботи (усна або письмова, у вигляді результатів розрахунків, заповнення таблиці, схеми, контурної карти, вирішення задач, виготовлення моделі, картосхеми тощо).

Розробити критерії оцінювання практичної роботи.

Для виконання практичних робіт доцільно мати спеціальні зошити, які перевіряються вчителем після кожної проведеної роботи. Оцінки виставляються як вибірково, так і фронтально із занесенням до класного журналу. При виставленні оцінки за практичну роботу враховуються такі складові навчальної роботи учнів, як обсяг і якість виконаної роботи, самостійність виконання практичних завдань, рівень теоретичних узагальнень, представлений у висновках, відповідність вимогам до виконання й оформлення результатів практичної роботи.

Запорукою ефективності проведення практичної роботи з географії є різнорівневий підхід учителя до розробки практичних завдань. У залежності від складності формованого вміння й ступеня самостійності учня в застосуванні географічних ЗУН можна виділити три рівні завдань:

Репродуктивні завдання вимагають відтворення ЗУН за зразком. Наприклад, завдання "Визначити географічні координати самої високої точки Африки" вимагає від учнів послідовності дій відповідно до інструкції вчителя з визначення географічних координат об'єкту.

Конструктивні завдання спрямовані на застосування ЗУН у стандартній навчальної ситуації. Наприклад, при виконанні завдання "Користуючись фізичною та тектонічною картами атласу, схарактеризувати та пояснити особливості рельєфу Східної Африки" учні повинні перебудувати знання, отриманні з пояснення вчителя та підручника.

Творчі завдання вимагають застосування ЗУН у нестандартній навчальній ситуації. Наприклад, завдання "На підставі аналізу карт атласу скласти порівняльну характеристику природних зон саван і рідколісь, пустель і напівпустель Африки за самостійно складеним планом, зробити висновок про причини відмінностей їх природних компонентів" є більш складним за характером розумової діяльності. Учні повинні самостійно визначити хід міркування і виділити знання, необхідні для вирішення цього завдання.

Практичні роботи як форма організації навчання географії забезпечують перевірку достовірності теоретичних положень навчального матеріалу, дозволяють отримати нові й закріпити та удосконалити існуючі географічні знання й уміння, сприяють розумінню їх практичної значущості, засвоєнню основних світоглядних ідей, стимулюють учнів до самостійного пошуку рішень.

Похожие статьи




Практичні роботи як форма організації навчання з географії - Методика викладання географії

Предыдущая | Следующая