Порівняльний аналіз стандартної і творчої навчальної діяльності учнів на уроці музичного мистецтва. - Педагогічна творчість та майстерність

Навчальна діяльність - основний різновид діяльності дітей шкільного віку; активна, свідома й цілеспрямована діяльність, яка полягає у засвоєнні знань, вироблених людством, з метою підготовки дітей до майбутньої самостійної трудової діяльності.

Розрізняють три категорії навчально-виховних дій:

Вплив, спрямований на підвищення навчальної активності людей,

Стимулювання відповідального, зацікавленого ставлення до виконання навчальних завдань, а також орієнтація навчальної роботи на досягнення конкретних цілей (постановка навчальних завдань);

Передавання, повідомлення інформації (розповідь, розгяснення, показ, демонстрація);

Контроль та оцінка результатів діяльності - знань, навичок і вмінь.

Навчальна діяльність є одним з аспектів педагогічної взаємодії, своєрідним показником доцільності педагогічних прийомів керівника. Навчальна діяльність має той самий предмет, що й діяльність педагогічна, особистість, яка навчається, ту саму мету - надбання знань, навичок, умінь та досягнення інших корисних результатів.

Навчальна діяльність складається з навчальних дій, кожна з яких становить собою визначену форму пізнавально-практичної активності, розвгязання певної частини навчального завдання. Усі навчальні дії поділяють на чотири основні групи:

Сенсорно-перцептивні, повгязані з одержанням навчальної інформації (зорове спостереження в процесі показу, слухання розповіді й лекції, прагнення виокремити й зафіксувати ознаки досліджуваного обгєкта тощо);

Розумові навчальні дії, які необхідні для самостійного розвгязання навчальних завдань та одержання такої навчальної інформації, яка є результатом розумового опрацювання, осмислення вже наявних знань;

Комплексні практичні дії, які полягають у тім, що разом з внутрішньою пізнавальною (розумовою) активністю одночасно виконують практичні дії (рухи): відпрацьовують той чи інший прийом, виконують ремонт, розбирання і збирання механізмів, радіотехнічних засобів тощо;

Мнемонічні навчальні дії, які забезпечують закріплення й тривале збереження здобутої різними способами навчальної інформації. Вони зазвичай не є самостійними, а органічно поєднуються з попередніми.

Творча діяльність. Будь-яка фізична і розумова праця за певних суспільних умов може стати творчою діяльністю.

У різних видах праці творчість має певні особливості, зумовлені змістом і характером діяльності, її обставинами та індивідуальними рисами працівника. Водночас усім видам творчої діяльності властиві спільні риси.

Творча діяльність зумовлена потребами суспільства. Усвідомлення цих потреб є джерелом різних задумів, ідей, проектів. Розпочинається творча діяльність з виникнення певного задуму, зокрема: змінити методи, прийоми роботи в тій чи іншій галузі, створити нове знаряддя, сконструювати нову машину, здійснити певний науковий експеримент, написати художній твір, створити музичну пгєсу, намалювати картину тощо.

Для здійснення творчого задуму потрібна підготовча робота - обміркування його змісту, згясування деталей, шляхів його реалізації та збирання необхідних матеріалів. Така підготовча робота властива творчості конструктора-винахідника, вченого, письменника, митця. Вона часто буває довготривалою. Відомо, що Ч. Дарвін понад 30 років збирав наукові матеріали для написання своєї праці "Походження видів".

Після підготовчої роботи відбувається реалізація творчого задуму, яка так само може тривати різний час залежно від змісту завдання, його складності, підготовки особистості та умов творчої праці.

Здійснення творчого задуму - велика й напружена робота, яка потребує участі та піднесення всіх сил людини, максимальної зосередженості її свідомості на предметі творчості. Ця зосередженість буває настільки високою, що працівник, захоплений завданням, не помічає, що відбувається навколо нього. Зосередженість потребує участі пізнавальних і вольових сил людини.

Систематична наполеглива і напружена праця є визначальною умовою успіху творчості. За цієї умови найчастіше виникають такі моменти творчого піднесення, які називають натхненням і за наявності яких особливо успішно знаходять нові способи розвгязання завдань, виникають нові та продуктивні ідеї, створюють центральні образи художніх творів тощо. Для натхнення характерне напруження всіх сил працівника і емоційне захоплення предметом творчості та продуктивною роботою над ним. Натхнення виникає не до початку роботи, а під час неї як певний її наслідок. Звідси випливає, що для успішного досягнення мети треба систематично і регулярно працювати, а не очікувати, коли прийде натхнення. За словами П. Чайковського, натхнення - це такий гість, який не полюбляє відвідувати лінькуватих. Воно виникає в процесі наполегливої роботи.

На творчій діяльності позначаються відчуття новизни справи, потреби в ній сучасності. Відбуваються мобілізація духовних сил і неусвідомлена, інтуїтивна поява нових образів, способів дій у розвгязанні проблеми.

Успішність творчої праці залежить від того, якою мірою людина володіє прийомами та технікою роботи, як вона ставиться до результатів роботи. Творчим працівникам властиве критичне, вимогливе ставлення до своїх творів. Воно, зокрема, характерне для видатних поетів, письменників. О. де Бальзак дванадцять і більше разів переробляв свої твори, часто до невпізнання змінював, коригуючи їх. Те саме можна сказати про інженерів, науковців.

2. Розробити творчі завдання для учнів основної школи з метою підготовки до участі у конкурсі "Українські вечорниці"

Учителька перехопила записку з карикатурою на себе і підписом-коментарем. Який творчий підхід виявити їй у цій ситуації: а) демонстративно порвати записку і викинути; б) показати записку класу і висловити своє невдоволення; в) похвалити автора за художню майстерність, але поспівчувати його низьким успіхам у навчанні; г) основне - з'ясувати, хто автор записки, а вже "управа" на нього знайдеться; д) замислитися: а чи немає у власній зовнішності і поведінці чогось карикатурного, що провокує такі записки; е) поставитись до цього з почуттям гумору: "Чудово! Але ніс у мене не такий, а довший, вуха - більші і взагалі..."; є) ваш варіант відповіді?

    1. Чи може гумор допомогти педагогу в складній ситуації? 1. Розкрити сутність навчальних та навчально-творчих задач та навести приклади задач різного типу для творчого розвитку учнів засобами музичного мистецтва. 2. Розробити план бесіди для учнів початкової школи "Краса навколо нас".

Бесіда з учнями.

    - Чи всі люди бережуть природні багатства? - Що потрібно зробити для того, щоб люди не нищили природу? - В кого з вас у садочку є годівниці? А в кого у теплу пору гостюють лелеки? - Чи доводилося вам коли-небудь допомагати пернатим друзям? Якою була ваша допомога? - А як розумієте вислів: "Природа - це казка, яку треба читати серцем"?

І, звичайно, все це потребує воістину героїчної праці. А перш за все - доброго серця, невтомних рук та розуміння того, що без щоденної праці для збереження природи нам просто не вижити.

    - А що конкретно можемо зробити ми? - Чи буде вважатися культурною людиною, яка не любить і не береже. природу? 3. Підібрати п'ять ігрових вправ для творчого розвитку учнів засобами музичного мистецтва (вікова категорія учнів за вибором студента)

Молодші школярі...гра 1. Пісні та п'єси з яскравими локальними образами.

Музичний твір "Метелик" С. Майкапар.

Завдання для дітей: відтворити за допомогою музично-ритмічних рухів образ метелика, зображеного в музиці.

Перед прослуховуванням була проведена вступна бесіда, в ході якої учні згадали конкретний образ і характерні особливості поведінки метелика. Було запропоновано кожному представити "свого" метелика. Яке у нього настрій? І з чим пов'язана зміна настрою? Таким чином, діти були поставлені в умови пошуку, що дозволяло створити на уроці проблемну ситуацію.

Перед повторним прослуховуванням увагу дітей зверталася на музичне оформлення закінчення п'єси. Що незвичайного вони чули в кінці твору? Що відбувалося з метеликом? У ході бесіди з'ясувалося, що діти тонко відчули зміну музичних настроїв і побачили свого метелика в різнихситуаціях: заснув, намок під дощем, хлопчик зловив в сачок. Уточнимо, що остання пропозиція композитор "розриває" паузою в цілий такт, у силу чого наступний характерний зліт шістнадцятих і стаккатное рух восьмих у високому регістрі сприймається як зліт-звільнення, або стрімкий переліт на інший невидимий оку квітка. З причини своїх початкових уявлень хлопці припустили, що метелик благополучно вирвався з сачка, або відлетів від пташки, або намоклі крильця висохли на сонечку і т. д.

Після цієї частини заняття діти вийшли з класу і їм було запропоновано по кілька людей заходити в клас і на уявному лузі зобразити свого метелика в діях під музику.

Гра 2. П'єси або пісні, що мають яскраво виражену динаміку розвитку музичного образу.

Музичний твір "Берiзонька" муз. А. Філіпенко (сл. Т. Волгіної).

Пісня була вивчена заздалегідь.

Завдання для дітей: виконати пісню з рухом відповідно до характеру музики, змісту літературного тексту. Діяти повинні самостійно.

Як потім виявилося, для учнів складність виконання завдання полягала в тому, що потрібно було швидко реагувати на хід розвитку музичного образу і відображати його у відповідних рухах. Діти сприймали загальний хід і характер пісні: плавну неквапливу мелодію. Як показавконтрольний замір, учням складно поєднувати спів і рух в малорухомих музичних творах; вони віддають перевагу одному виду діяльності - або співу, або руху. Таким чином, традиційна думка про те, що діти легше сприймають вокальну музику, не підтвердилося.

Ускладнення завдання виявило відсутність швидкості реакції, а значить і повноцінного сприйняття музичного образу, за умови, що пісня була учням добре відома.

Гра 3. П'єси чи пісні з декількома контрастними між собою музичними образами.

Музичний твір "Через міст" музика А. Філіпенко.

Завдання для дітей: драматизувати музичний твір розвивального змісту, драматизація якого вимагає від учнів розвитку сюжету, встановлення певних взаємин між персонажами, розподіл ролей.

Пісня "Через міст" була, так само як і пісня з попереднього завдання, вивчена з учнями заздалегідь. У кожній групі з 5-ти осіб розподіляли ролі: Вовка, Козлик і 3-х дітей. Розподіл ролей відбувалося швидко і безконфліктно. "Визначалися по місцевості" (де ліс, місток, куди йдуть діти, де розташовані Вовк і Козлик). Кожного разу дітям нагадувалося завдання: робити по-новому, по-своєму, щоб було цікаво.

Гра дітей дуже захопила, проте в ході її вони відволікалися на сам сюжет, дії не завжди відповідали і збігалися з текстом пісні. Так Козлик поспішав "вдарити" Вовка, в результаті Вовк падав раніше, і частина твору залишалася не інсценованої. Були й цікаві знахідки, коли Вовк просив прощення у хлопців (тягнув ззаду дівчинку за плаття і винувато опускав голову, діти прощали Вовка і брали його до себе в гурток). В іншому випадку діти пропонували замість одного двох козенят і визначали кожному самостійну роль.

Гра 4.Дітям пропонується разом зі вчителями скласти мелодію до віршованого тексту:

Білий сніг пухнастий у повітрі грає

І на землю тихо падає, лягає.

Вчитель співає один такт, а учень повторює його. Потім вчитель співає другий такт, а учень наступний. Треба стежити за тим, щоб учень придумав свій уривок мелодії відповідно до даної форми твору.

Гра 5. Вчитель пропонує дітям самим скласти мелодію до віршованого тексту:

Сонечко, сонечко, виглянь у віконечко,

Де твої дітки, де малолітки?

До цієї вправи можна використовувати гру на музичних інструментах.

Гра 6. Перший учень лроплескує ритмічний малюнок. Другий повторює його і задає свій малюнок третьому, третій - четвертому і т. д.

Похожие статьи




Порівняльний аналіз стандартної і творчої навчальної діяльності учнів на уроці музичного мистецтва. - Педагогічна творчість та майстерність

Предыдущая | Следующая