Методи навчання географії за характером навчально-пізнавальної діяльності учнів - Методика викладання географії

В умовах гуманізації національної системи освіти, що висуває за необхідне задоволення освітніх потреб учнів, розкриття їх нахилів і здібностей, створення оптимальних умов для особистісної самореалізації, перед вчителем географії постає завдання стимулювання пізнавальної самостійності учнів у навчально-виховному процесі з географії. Вирішення означеного завдання можливе за умови доцільного використання методів навчання за характером навчально-пізнавальної діяльності учнів, класифікація яких розроблена І. Лернером і М. Скаткіним.

Характеристика методів навчання географії за характером навчально-пізнавальної діяльності учнів

Назва метода

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Цільове призначення методу

Пояснювально-ілюстративний

(інформаційно-рецептивний)

Пред'явлення інформації (вчитель, підручник, ТСО). Організація дій учня з об'єктом вивчення.

Сприйняття, усвідомлення, довільне запам'ятовуван

Ня навчального матеріалу.

Здійснюється передача навчальної інформації вчителем, закладається основний запас знань учнів у готовому вигляді.

Ступінь самостійності учнів у навчальній діяльності низька. Використовується при введенні складного чи великого за обсягом блоку теоретичного матеріалу.

Репродуктивний

Розробка й пред'явлення завдань на відтворення знань і способів розумової і практичної діяльності. Керівництво і контроль за виконанням.

Відтворення знань і способів дій за зразками. Запам'ятовування навчального матеріалу.

Забезпечується закріплення знань і формування умінь учнів. Надаються можливості застосування знань та вмінь у стандартній навчальній ситуації. Діяльність учнів за зразком.

Проблемне викладання

Постановка проблеми та доказове розкриття шляхів її вирішення.

Сприйняття й усвідомлення проблеми. Уважний контроль за послідовністю вирішення проблеми. Усвідомлення ступеню переконливості її розкриття. Розумове прогнозування чергових кроків логіки рішення. Запам'ятовування навчального матеріалу.

Здійснюється показ складного шляху пізнання, демонструється зразок доказового рішення теоретичної або реальної навчальної проблеми.

Евристичний

(частково-пошуковий)

Постановка навчальної проблеми. Розробка й пред'явлення пізнавальних і практичних проблемних завдань. Планування кроків вирішення. Керівництво діяльністю учнів (коригування та консультування)

Сприйняття завдання. Осмислення умов й визначення частини, призначеної для самостійного виконання. Актуалізація знань про шляхи вирішення схожих завдань. Самостійне рішення частини завдання. Самоконтроль у процесі вирішення, перевірка результатів. Запам'ятовування навчального матеріалу, пов'язаного із завданням. Відтворення ходу рішення.

Забезпечується включення учнів у самостійне виконання окремих кроків у вирішенні проблеми, поставленої вчителем. Здійснюється навчання школярів самостійному застосуванню наявних ЗУН, веденню пошуку нових знань. Відбувається залучення учнів до творчої діяльності.

Метод реалізується за допомогою проблемних, творчих завдань, спосіб виконання яких учням не відомий. Метод тільки готує учнів до самостійної творчої діяльності, а повністю її не забезпечує.

Дослідницький

Розробка й пред'явлення проблемних, дослідницьких завдань для пошуку рішень. Контроль за ходом виконання.

Сприйняття й самостійний аналіз проблеми. Осмислення умов завдання. Планування етапів й способів виконання дослідження (рішення проблеми) на кожному з етапів. Самоконтроль у процесі дослідження. Запам'ятовування навчального матеріалу. Самоконтроль, самоаналіз, самооцінка.

Здійснюється залучення учнів до творчої (дослідницької) діяльності шляхом організації самостійного засвоєння значної частини нового навчального матеріалу, яке складається з вивчення фактів, виявлення причинно-наслідкових зв'язків, перевірки та обгрунтування їх правильності з метою вирішення поставленого дослідницького

(проблемного) завдання.

За підсумками стислої характеристики класифікацій методів навчання слід відзначити, що діяльність учнів з джерелами географічних знань відбувається на тому або іншому рівні самостійності, тому ефективне використання методів навчання географії можливе тільки при комплексному підході до їх реалізації.

Питання і завдання для самоконтролю

    1. Дати визначення поняттям "методи навчання" і "прийоми навчання". 2. Скласти схеми: "Методи навчання географії за джерелами знань", "Методи навчання географії за характером навчально-пізнавальної діяльності учнів". 3. Вирішити кросворд "Методи навчання географії".

Кросворд "Методи навчання географії"

Ключове слово: метод, який виділяється за характером пізнавальної діяльності учнів і характеризується самостійною творчою діяльністю школярів.

По горизонталі:

    1. Упорядкований спосіб взаємопов'язаної діяльності вчителя та учнів, спрямований на досягнення цілей навчання. 2. Група методів за джерелами знань, які забезпечують образним матеріалом процес формування теоретичних знань. 3. Різновид бесіди, питання якої вимагають активних роздумів. 4. Словесний метод навчання, який є усним, зв'язним, послідовним викладенням великої теми, чи розділу курсу. 5. Словесний метод навчання, який є прикладом образного, емоційного, послідовного викладення основних думок. 6. Метод навчання, який є видом спілкування вчителя й учнів за допомогою питань і відповідей. 7. Практичний метод навчання. 8. Засіб навчання, який характеризується узагальненим зображенням реальних об'єктів або явищ. 9. Наочний метод навчання. 10. Трьохмірне зображення предметів або їх частин в масштабі з дотриманням пропорції частин і зовнішньої схожості. 11. Наочний посібник, об'єкт вивчення та джерело географічних знань. 12. Основний навчальний посібник, створений для навчання, розвитку і виховання учнів певного віку. 13. Складовий компонент метода, який спрямовує учнів на рішення часткових дидактичних завдань. 4. Відповісти на тестові питання: 1. Метод навчання географії, який забезпечує самостійне вивчення учнями нового матеріалу:
      А) дослідницький в) репродуктивний Б) частково-пошуковий г) проблемного викладання
    2. Метод навчання географії, який передбачає показ і сприйняття географічних об'єктів, процесів і явищ в їх символьному зображенні за допомогою плакатів, карт, портретів, фотографій, схем, репродукцій тощо:
      А) демонстрація б) ілюстрація в) спостереження Г) вправи д) лекція ж) робота з картою
    3. Метод навчання географії, який передбачає усний виклад навчального матеріалу, великого за обсягом, складного за логічною побудовою, часто узагальнюючого характеру, і, зазвичай, розглядається як форма організації навчання:
      А) бесіда б) робота з книгою в) дискусія Г) ілюстрація д) вправи ж) лекція
    4. Метод навчання географії, спрямований на організацію спільної навчально-пізнавальної діяльності учнів з колективного (групового) вирішення означеної проблеми:
      А) бесіда б) робота з книгою в) дискусія Г) ілюстрація д) вправи ж) лекція
    5. Вправи, спрямовані на закріплення вмінь, характеризуються поступовим наростанням складності завдань:
      А) тренувальні б) підготовчі В) мотиваційні г) проблемно-пошукові
    6. Метод навчання географії за характером навчально-пізнавальної діяльності учнів, у процесі реалізації якого забезпечується закріплення знань і формування умінь учнів:
      А) репродуктивний б) дослідницький В) проблемного викладання г) частко-пошуковий
    7. Метод навчання географії, який передбачає організацію цілеспрямованого сприйняття об'єктів або явищ довкілля з метою збору фактів щодо їх властивостей, характеристик, змін у часі й подальших аналізу й узагальнення отриманої інформації:
      А) демонстрація б) ілюстрація в) спостереження Г) вправи д) лекція ж) робота з картою
    8. Метод навчання географії, який передбачає використання наочності в процесі викладу основних теоретичних положень шкільної географії з метою показу зміни структури об'єктів, динаміки їх властивостей і ознак, особливостей природних процесів і явищ:
      А) демонстрація б) ілюстрація в) спостереження Г) вправи д) лекція ж) робота з картою
    9. Метод навчання географії, який вимагає від учнів багаторазового та багатоваріантного застосування отриманих знань у різних зв'язках і умовах, повторення певних дій з метою засвоєння або вдосконалення учнями географічних умінь:
      А) демонстрація б) ілюстрація в) спостереження Г) вправи д) лекція ж) робота з картою
    10. Вправи, які актуалізують необхідні для засвоєння нового матеріалу знання, уміння, навички:
      А) тренувальні б) підготовчі В) мотиваційні г) проблемно-пошукові

Похожие статьи




Методи навчання географії за характером навчально-пізнавальної діяльності учнів - Методика викладання географії

Предыдущая | Следующая