Активні і пасивні дієприкметники, Хід уроку, Організаційна частина., Мотивація навчальної діяльності учнів за технологією кооперативного навчання. - Вивчення теми "Активні і пасивні дієприкметники"

Їх творення.

Мета: поглибити знання учнів про дієприкметники, пояснити відмінність між активними й пасивними дієприкметниками, правила їх творення; формувати вміння розрізняти активні і пасивні дієприкметники, утворювати їх, правильно писати дієприкметникові суфікси; виховувати всебічно розвинену, моральну особистість; сприяти розвитку логічного мислення, творчої уяви, культури усного та письмового мовлення.

Тип: урок вивчення нового навчального матеріалу.

Обладнання: таблиця "Творення дієприкметників активного і пасивного стану", дидактичний матеріал, роздавальні картки.

Хід уроку
Організаційна частина.
Мотивація навчальної діяльності учнів за технологією кооперативного навчання.

1. Прочитайте текст. Визначте його основну думку. Чи згідні ви з твердженням автора про любов?

Душа природи, душа добра

Людина починається з любові. А любов виростає з дитинства.

Чарівне це слово Знаємо змалечку, навчилися вимовляти його з-поміж перших слів і дорожити ним, як молитвою. Але не пригадаємо тієї частиночки, коли воно вперше засяяло в душі і Наповнило її ясною хвилею тепла. Бо чи ж дано запам'ятати ту благодатну мить, коли білими крилами чистоти війнула над нами колискова або перший раз усміхнулася нам мама, коли блиснуло у небі сонце і земля постелилася для першого-найпершого кроку?

Ні, і тиха колискова, і святий образ мами, і сонце в блакитному небі, і земля - все це дається, як найдорожчий дарунок світу, і приходить у життя непомітно, як являється у всій своїй красі і силі добро і любов.

І все ж таки настає та добра година, коли Витворюється велике диво, - на чистих берегах дитинства враз Виринає перший знак життя і на увесь вік Западає в небеса пам'яті. Вертається до того відліку з долини літ, як до райської пристані за блакитно-сонячними серпанками, що ледь мріють поміж просторів - у зовсім іншому, казково-пісенному світі, в дивному передчутті Бачиш той чарівний знак так близько, аж хочеться Погладити його рукою.

М. Грушевський

2. Від виділених дієслів утворіть дієприкметники, позначаючи суфікси, за допомогою яких вони утворені.

Знаємо - знаючий

Виринає - виринаючий

Западає - западаючий

Бачиш - бачений

Погладити - погладжений

Витворюється - витворений

Наповнимо - наповнений

3. Назвіть спільні та відмінні ознаки дієслова і дієприкметника.

Дієслово Дієприкметник
