Задушливі отруйні речовини - Агресивні і отруйні речовини та захист від них

До задушливих отруйних речовин відносяться речовини, які надходять в організм головним чином інгаляційним шляхом, викликаючи ураження органів дихання і токсичний набряк легенів з розвитком гострого кисневого голодування організму.

Представниками даної групи є фосген, дифосген, трифосген, тіофосген, хлор, хлорпікрін, які мають подібні хімічні та токсичні властивості

Назва фосген походить від грецького "світлонароджений". Це пов'язано з тим, що вперше він був здобутий англійським хіміком Деві в 1812 році при взаємодії С2 з СО на прямому сонячному світлі. Вперше фосген був застосований в Німеччині в 1915 році. З 150 т. тонн ОР, які вироблені в 1914-1918 роках, на долю фосгену припадало 40 тис. тонн, а 80% загиблих від ХЗ, були жертвами фосгену.

У 1935 році фосген застосовувався Італійською армією при нападі на Ефіопію, японська армія вживала його під час війни з Китаєм (1937-1945 рр.).

Фосген є проміжним продуктом при виробництві лаків, пестицидів, пластмас, фарб, безводних хлоридів металів, виділяється при горінні пластичних матеріалів.

Дифосген Був застосований в 1916 р. армією Німеччини, яка виробила 16 тис. тонн цієї ОР.

Трифосген застосовувався у В'єтнамі військами США.

Хлорпікрін вживався у 1 світовій війні в суміші з фосгеном. Має сильну подразнюючу дію. Застосовується для дезінсекції при перевірці протигазів на герметичність.

Із загальних токсичних властивостей необхідно виділити такі:

    - відносну нестійкість в навколишньому середовищі (фосген зберігається на місцевості 30 хвилин); - діє на організм переважно у пароподібному стані; - проникнення в організм інгаляційним шляхом без виражених явищ подразнення в момент контакту; - мають кумулятивні властивості.

Мінімально діюча концентрація фосгену в повітрі дорівнює 0,005 мг/л, бойова 0,01 мл/г на літр на протязі 10 хв.. При концентрації 40-50 мг/л фосген викликає миттєву смерть.

Задушливі викликають в організмі кисневе голодування.

Фосген має період прихованої дії 4 - 6 годин; його тривальсть залежить від концентрації фосгену в повітрі, часу перебування в зараженій атмосфері, стану людини, охолодження організму.

Вдихаючи фосген, людина відчуває солодкуватий неприємний смак у роті, потім з'являється кашель, запаморочення та загальна слабкість. Після виходу з зараженого повітря ознаки отруєння швидко проходять. Але через 4 - 6 годин у отруєного настає різке погіршення: губи, щоки, ніс синіють; з'являється загальна слабкість, головний біль, часте дихання, сильно виражена віддишка, нестерпний кашель з виділенням рідкої, рожевого колбору мокроти, що вказує на розвиток набряку легень. Процес отруєння фосгеном досягає кульмінаціонної фази протагом 2 - 3 діб. При сприятливому перебігу хвороби в ураженого поступово почне покращуватись стан здоров'я, а в найгірших випадках - настає смерть.

Набряк легень - патологічний стан, при якому транссудація судинної рідини не урівнюється її резорбцією і судинна рідина виливається, викликаючи гостру кисневу недостатність. Токсичний набряк легень називається так тому, що виникає в результаті дії токсичної речовини.

Похожие статьи




Задушливі отруйні речовини - Агресивні і отруйні речовини та захист від них

Предыдущая | Следующая