Вступ, Клакифікація ППК пожежного призначення - Характеристика установки пожежної сигналізації

Головне завдання систем пожежної сигналізації - це збереження життя і здоров'я людей, а також майна. Вибір устаткування пожежної сигналізації та пожежної автоматики дозволяє правильно використовувати кошти замовника і забезпечувати пожежну безпеку об'єкта на високому рівні.

Пожежна безпека об'єкта повинна забезпечуватися системою запобігання пожежі та протипожежним захистом, які складають єдину систему його пожежної безпеки. Автоматичні системи пожежної сигналізації та автоматичні системи пожежогасіння є складовою частиною системи протипожежного захисту. І від того, наскільки правильно буде обрана та або інша система або їх комбінація, залежить пожежна безпека об'єкта в цілому.

Відповідно до ГОСТ 12.1.004-91 "Пожежна безпека. Загальні вимоги "система протипожежного захисту, в тому числі автоматичні системи пожежної сигналізації та пожежогасіння, повинні забезпечувати необхідний рівень пожежної безпеки людей та матеріальних цінностей, а також характеризуватися економічними критеріями ефективності цих систем при захисті матеріальних цінностей.

Клакифікація ППК пожежного призначення

Відповідно до нормативних документів ППК класифікують:

    1. По виду організації тривожної сигналізації на об'єкі:
      - автоматична - яка реагує на фактори, супутні пожежі; - централізована - працює з пультом централізованого спостереження (ПЦС) (його ще називають пультом централізованої охорони (ПЦО)) чи з екстреними службами
    2. По способу контролю за сповіщувачем:
      - адресні - в даних системах аналіз стану навколишнього середовища і формування сигналу також проводиться самим датчиком але в шлейфі сигналізації реалізується протокол обміну, що дозволяє визначити, який саме сповіщувач спрацював, що надає точну інформацію про зону пожежі;
ручний адресний сповіщувач

Рис.1 Ручний адресний сповіщувач;

- безадресні - неадресні сповіщувачі в цій системі мають фіксований поріг чутливості, при цьому група сповіщувачів включається в загальний шлейф охоронно-пожежної сигналізації, в якому в разі спрацьовування одного з датчиків охоронно-пожежної сигналізації формується узагальнений сигнал тривоги (номер датчика, приміщення, на станції не зазначаються, ініціюється тільки номер шлейфу). Застосування неадресних систем доцільно для відносно невеликих об'єктів;

безадресний сповіщувач

Рис.2 Безадресний сповіщувач;

- адресно-аналогові - системи цього типу є центром збору телеметричної інформації, що надходить від сповіщувача. У такій системі застосовуються "інтелектуальні" сповіщувачі охоронно-пожежної сигналізації, в яких поточні значення контрольованого параметра разом з адресою передаються приладом по шлейфу охоронно-пожежної сигналізації. Так, для теплового датчика станція постійно контролює температуру повітря в місці його встановлення, для димового -- концентрацію диму. За характером зміни цих параметрів саме станція, а не сповіщувач, як у випадку адресних систем, формує сигнал про пожежу. Такий спосіб моніторингу використовується для раннього виявлення тривожної ситуації, отримання даних про необхідність технічного обслуговування приладів внаслідок забруднення або інших факторів. Крім цього, адресно-аналогові системи дозволяють, не перериваючи роботу охоронно-пожежної сигналізації, програмно змінювати фіксований поріг чутливості сповіщувачів при необхідності їх адаптації до умов експлуатації на об'єкті.;

адресно-аналоговий сповіщувач

Рис.3 Адресно-аналоговий сповіщувач;

    3. За формованою структурою проводження лінійних шлейфових сигналізацій:
      - радіальна - мають й іншу назву - променеві. Це пов'язано з тим, що кожен шлейф утворює свого роду промінь або радіус, що виходить із центру, в ролі якого виступає приймально-контрольний прилад. Використання сучасних алгоритмів цифрової обробки сигналів в приймально - контрольних приладах дозволяє істотно підвищити надійність детектування сигналу від сповіщувачів і, як наслідок, знизити ймовірність помилкових тривог. Якщо говорити про надійність самих сповіщувачів, то показники практично однакові і у сучасних порогових, і у адресних сповіщувачів, елементна база яких і методи виявлення факторів тривоги / пожежі багато в чому збігаються. Радіальні системи сигналізації мають право на подальше успішне існування за наступним рядом показників:

Універсальність:

    - можливість реалізації охоронних і пожежних зон на одному ППК; - невисока критичність до параметрів провідної лінії шлейфа; - прийнятна показники надійності; - широка поширеність; - застосованість для більшості типів об'єктів; - широкий спектр вітчизняних виробників; - кільцева - лінія шлейфу, початок і кінець якої з'єднуються з приймально-контрольним приладом. - комбінована - широкого спектру застосування з використанням оптико-електронної сенсорної системи для виявлення димових часток і диференціально-максимального принципу виявлення підвищення температури; - деревоподібна ; 4. По виду зв'язку зі сповіщувачем:
      - провідна - з'єднана проводами. Живлення датчиків та сигнали від них, надходять до централі по дротах. Основною перевагою такої системи являється надійність та просте і дешеве сервісне обслуговування; - безпровідна - складніша з технічної точки зору. Кожен елемент системи, будь-то інфрачервоний датчик руху, датчик диму, оснащений радіопередавачем для відправки сигналу на ППК А такі елементи як сирена, оснащені прийомо - передавачем для передачі та одержання керуючого сигналу на централь. Всі сигнали системи посилаються в зашифрованому вигляді. Існують контрольні сигнали які сповіщають про спрацювання, та тестові, які вказують наприклад про потребу заміни батарейок.

До основних переваг такого типу систем, можна віднести швидкий монтаж, та можливість встановлення вже на готовому місці не "довбаючи стін", але за це потрібно платити іншими явищами. Оскільки технологічно система складніша, то і ціна на обладнання на неї більша, в середньому в 1,5-2 рази. Сервісне обслуговування значно дорожче і проводиться набагато частіше, тому що кожен датчик живиться від батарейок, які потрібно регулярно змінювати, в середньому заряду вистачає на 1 рік.

    5. По інформативності ППК поділяють на:
      - ППК малої інформативності (до 2 видів повідомлень) - зазначені ППК

Застосовуються, в основному, для організації охорони одного приміщення або невеликого об'єкту (декілька приміщень);

    - ППК середньої інформативності (від 3 до 5 видів повідомлень); - ППК великої інформативності (понад 5 видів повідомлень). 6. За можливістю резервування складових частин ППК середньої і великої інформаційної ємності поділяють на:
      - ППК без резервування - не резервує передачу повідомлень в основному каналі GPRS в CSD ; - ППК з резервуванням - резервує передачу повідомлень в основному каналі GPRS в CSD.
    7. За призначенням - охоронні і пожежні ППК поділяють на:
      - ППК для охорони квартир громадян - призначений для цілодобової охорони квартир громадян та передачі коротких текстових (SMS) і голосових сповіщень про стан шлейфів сигналізації і самого приладу по чотирьом запрограмованим телефонним номерам мережі GSM та два номера тех. підтримки. В якості передавального пристрою використовується вмонтований GSM модуль.; - ППК для охорони об'єктів народного господарства - призначений для прийому сповіщень від охоронних сповіщувачів (шлейфів сигналізації) або інших приймально-контрольних приладів; перетворення сигналів; видачі сповіщень для безпосереднього сприйняття людиною; .

Похожие статьи




Вступ, Клакифікація ППК пожежного призначення - Характеристика установки пожежної сигналізації

Предыдущая | Следующая