Підготовка карти до роботи - Вивчення та оцінка місцевості за картою командиром роти під час планування здійснення маршу у район виконання службово-бойових завдань

Підготовка карти до роботи складається з ознайомлення з картою, склеювання її аркушів і складання склейки.

Ознайомлення з картою полягає у з'ясуванні її основних характеристик, графічної точності, детальності і сучасності, а також в ознайомленні з додатковими відомостями, які містяться в оформленні поза рамкою. Всі ці відомості наведені в табл. 10.1.

Елемент оцінки

Що встановити?

Масштаб

Величину масштабу, точність визначення за картою відстаней і прямокутних координат, як проведена і оцифрована координатна сітка.

Висота перерізу рельєфу

Висоту перерізу, її стандартність, точність визначення за картою абсолютних та відносних висот, детальність зображення рельєфу.'

Номер і рік видання карти

Номер і рік видання карти, в яких умовних знаках вона видана, чи потрібно вивчати особливості цих знаків.

Рік зйомки (оновлення, рекогносцировки)

Ступінь відповідності карти місцевості в цілому і за топографічними елементами (ступінь застарілості карти).

Поправка напряму

Величину і знак поправки, як переходити від магнітного азимута до дирекційного кута і навпаки.

Оскільки висота перерізу рельєфу, рік видання, поправка напряму для всіх аркушів карти різні і при склеюванні можуть бути обрізані або заклеєні, їх доцільніше записати на зворотній стороні кожного аркуша карти. Крім цього, при використанні карт, які знаходяться на стику координатних зон, необхідно встановити, сіткою якої з зон треба користуватися, і при необхідності нанести її на всі аркуші карт.

Для склеювання карта першочергово складається за номенклатурами аркушів схема склейки. Підібрані аркуші карт розкладаються на столі і гострим ножем або лезом обрізаються чітко по внутрішній рамці східні (праворуч) межі, крім крайніх справа, і південні, крім аркушів нижнього ряду (мал. 14 ).

Перший ряд склейки

№-3Б-2-А

№-3Б-2-Б

№-3Б-3-А

Аркуш №1

Аркуш №1

Аркуш №1

Другий ряд склейки

№-3Б-2-В

№-3Б-2-Г

№-3Б-3-В

Аркуш №2

Аркуш №2

Аркуш №2

Третій ряд склейки

№-3Б-14-А

№-3Б-14-Б

№-3Б-15-А

Аркуш №3

Аркуш №3

Аркуш №3

1:50000

1:50000

1:50000

Мал. 14. Підготовка карт до склеювання

Склеюють аркуші карт за колонами або рядами в тому напрямку, де смуга буде коротшою, а потім склеюють між собою колони або ряди.

Склеювання аркушів у колонах починають знизу, а в рядах - справа, точно з'єднуючи при цьому їх рамки, а також виходи ліній координатної сітки і контури (мал. 15 ).

№-ЗБ-2-А

друга колонка

№-3Б-2-Б

третя колонка

№-3Б-З-А

Аркуш №1

Аркуш №1

Аркуш №1

Аркуш №2

Аркуш №2

Аркуш №2

Аркуш №3

Аркуш №3

Аркуш №3

1:50 000

1:50000

1:50000

Мал. 15. Склеювання карти.

Не рекомендується робити склейку більше, ніж з 9 -12 аркушів, тому що нею важко користуватися і вона швидко виходить з ладу.

Складання карт. При роботі в приміщенні карта, як правило, складається за форматом стандартного аркуша паперу або з розміром папки для зберігання карти. При роботі в полі карта першочергово складається із збереженням орієнтування смугою в напрямку дії підрозділу або маршруту руху, а вже смуга складається гармошкою за форматом польової сумки (мал. 16 ).

Мал..16.Складання карти

Командири підрозділів наносять на свої карти тільки ті дані, які необхідні для виконання бойового завдання. Звісно, що зміст робочої карти командира артилерійського підрозділу буде відрізнятися від змісту робочої карти командира розвідувального підрозділу або командира підрозділу зв'язку. Найбільш повно ведуться робочі карти командирами механізованих і танкових підрозділів. Наприклад, командири механізованих і танкових підрозділів при підготовці і в ході бойових дій на свої робочі карти наносять наступні дані.

Це отримання бойового завдання на карті оформляються назва, час початку ведення карти і підпис посадової особи, викреслюються форми таблиць, пояснювальних записок (розподіл сил і засобів, співвідношення сил і засобів, сигнали управління, повідомлення і взаємодії), наносяться лінії розташування своїх військ і військ противника, відомості про метеорологічну обстановку, умовні позначення. Після отримання бойового завдання з бойового наказу на карту наносяться: зміст отриманого бойового завдання; дані про противника; об'єкти (цілі), які знищуються засобами старших командирів (начальників); розташування і завдання сусідів

Розмежувальні лінії з ними; розташування і завдання своїх підрозділів, які знаходяться попереду; розташування і завдання підрозділів другого ешелону і резерву. При необхідності на карту наносяться вогневі позиції підтримки, пункти управління старшого командира, стартові та вогневі позиції підрозділів ППО тощо.

Підготовка карти до орієнтування складається з вимог:

Вибір і вивчення маршруту. Маршрут руху вибирають з урахуванням бойової обстановки, умов прохідності, захисних і маскувальних властивостей місцевості. Перевага віддається тому з варіантів маршруту, який проходить дорогами з твердим покриттям, на якому небагато великих населених пунктів, мостів, дамб і гребель; які можуть бути зруйновані або

Заміновані. Під час планування руху грунтовими дорогами особливу увагу слід звернути на їхній стан за умов поганої погоди.

Вивчення маршруту руху здійснюється у такій послідовності: уважно ознайомлюються з маршрутом і встановлюють: характер і стан доріг; можливу швидкість руху за маршрутом і на окремих ділянках; перешкоди на маршруті і шляхи їх об'їзду; захисні і маскувальні властивості місцевості; умови орієнтування; наявність надійних орієнтирів. Особливо ретельно вивчають місця поворотів маршруту, перехрестя і розвилки доріг, в'їзди у населені пункти і виїзди з них. Протягом усього маршруту через 5-10 км вибирають контрольні орієнтири - найбільш стійкі об'єкти місцевості, які легко розпізнати при під'їзді до них та які добре видно з маршруту за наявних умов освітлення.

Підйом маршруту на карті виконується переривчастою лінією коричневого кольору вздовж умовних знаків доріг, яка не повинна затемнювати їх. Довжину маршруту вимірюють через вісь умовного знаку дороги, починаючи від вихідного пункту. До отриманої відстані від орієнтиру до орієнтиру додають поправку за рельєф місцевості і звивистість маршруту. Кінцевий результат записують у знаменнику зростаючим підсумком біля відповідних орієнтирів (мал. 17 ). Перед початком руху на вихідному пункті переводять відстані між орієнтирами в покажчик спідометра і записують їх у числівнику.

Мал. 17. Підготовка на карті маршруту руху

Похожие статьи




Підготовка карти до роботи - Вивчення та оцінка місцевості за картою командиром роти під час планування здійснення маршу у район виконання службово-бойових завдань

Предыдущая | Следующая