Цілеуказання за картою і орієнтування - Вивчення та оцінка місцевості за картою командиром роти під час планування здійснення маршу у район виконання службово-бойових завдань

Цілеуказання за картою проводиться з метою визначення за картою і передачі засобами зв'язку (або іншим способом) даних про місцезнаходження визначених цілей (об'єктів) на місцевості. Цілеуказання повинно бути коротким, зрозумілим і достатньо точним. Залежно від обстановки і способу визначення місцезнаходження цілі (об'єкту), цілеуказання виконується за квадратами координатної (кілометрової) сітки, прямокутними координатами, географічними координатами, від орієнтира та іншими способами.

Цілеуказання за квадратами координатної сітки. Указується приблизне місцезнаходження цілі (об'єкта), коли достатньо знати лише, в якому квадраті координатної сітки карти знаходиться ціль.

Квадрат, в якому знаходиться ціль (об'єкт), указується цифровими підписами кілометрових ліній, перетином яких утворений його південно-західний (нижній ліворуч) кут. Для вказання квадрата карти необхідно обов'язково додержуватися правила: спочатку назвати дві цифри, які підписані на горизонтальній лінії за внутрішньою (західною чи східною) рамкою карти, тобто координату X, а потім - дві цифри, які підписані біля вертикальних ліній за внутрішньою рамкою карти (північною чи південною), тобто координату У. При цьому цифри карти пишуться і вимовляються вкупі, тобто без поділу на X і У. Крім того, у письмовому документі квадрат указується в дужках після найменування об'єкта, наприклад, "Висота 213.8 (5808)" (мал. 32 ), а під час усної доповіді спочатку вказується квадрат, а потім - найменування об'єкта: "Квадрат 5808, висота з позначкою 2.

Мал. 32. Цілеуказання за квадратами координатної (кілометрової) сітки.

Якщо необхідно уточнити місцезнаходження цілі в квадраті, його уявно поділяють на 4 або на 9 частин, кожна з яких позначається у першому випадку буквами, а в другому - цифрами. У цьому випадку називають квадрат, в якому знаходиться ціль, і додають букву або цифру, яка уточнює місцезнаходження цілі в квадраті, наприклад: "Ціль - міномет (5806-А)" або "Ціль - гармата (5408-9)."

Цілеуказання прямокутними координатами - найбільш точний і найпоширеніший спосіб указання місцезнаходження цілі. Визначені за картою координати цілі вказують, як правило, скороченими.

Цілеуказання географічними координатами застосовується рідко і виконується за дрібномасштабними картами, на яких кілометрова сітка не проведена. Місцезнаходження цілей указують широтою і довготою рекогносцирувальною групою для прийняття або уточнення прийнятого рішення. Вона проводиться при організації бойових дій і пересування військ, виборі районів розташування підрозділів, розміщенні пунктів управління та вирішенні інших завдань.

Рекогносцировка проводиться з метою визначення умов прохідності місцевості, районів, ділянок і рубежів, найбільш вигідних для розташування своїх підрозділів у вичікувальних районах і на позиціях. Залежно від поставленого завдання під час рекогносцировки уточнюють дані про противника, виявляють танконебезпечні напрямки, природні перешкоди, а також відмічають на карті зміни місцевості, які можуть суттєво вплинути на виконання бойового завдання.

Командир підрозділу або начальник рекогносцирувальної групи з'ясовує отримане завдання, вивчає за картою місцевість в районі рекогносцировки, намічає маршрут руху, пункти зупинок і складає план рекогносцировки. Планом передбачаються мета і завдання рекогносцировки, пункти зупинок для роботи (робочі точки), завдання, які необхідно вирішити на кожному пункті, розрахунок часу і матеріальне забезпечення.

Рекогносцировка проводиться з намічених пунктів і під час пересування на танках, бойових машинах піхоти, бронетранспортерах або з вертольотів.

Найбільш характерними видами рекогносцировки є рекогносцировка маршруту і рекогносцировка району оборони (опорного пункту).

Рекогносцировка маршруту проводиться з метою визначення умов руху по ньому та визначення заходів щодо подолання перешкод, оцінки маскувальних і захисних властивостей місцевості на марші, у районах привалів і відпочинку, а також умов розгортання і розосереджування.

При підготовці маршруту визначають відомості, які необхідно отримати, ретельно вивчають за картою маршрут руху і ділянки, на яких місцевість необхідно обстежити більш детально (місця переправ, шляхи обходу перешкод, рубежі можливого розгортання тощо. Під час руху за маршрутом обстежують стан всіх доріг, якими прокладено маршрут (ширину, матеріал покриття, його якість), а на грунтових дорогах - якість полотна (профіль дороги, наявність колії, вибоїн). На дорогах визначають наявність дорожніх споруд (мостів, насипів, виїмок) і їх характеристики. Рухаючись за маршрутом, визначають і намічають на карті орієнтири, визначають стрімкість підйомів і спусків, їх довжину, наявність можливих перешкод, які можуть виникнути в результаті дій противника (засади, завали, пожежі), а також намічають шляхи їх обходу. Якщо маршрут прокладено поза дорогами, визначають його прохідність. Повздовж маршруту визначають захисні і маскувальні властивості місцевості.

Особливу увагу звертають при обстеженні водних перешкод, через які пролягає маршрут, на наявність переправ, бродів і підходів до них, а при обстеженні гідротехнічних споруд визначають характеристики і можливі-зони затоплення у випадку їх зруйнування.

Якщо рекогносцировка проводиться взимку, необхідно визначити товщину снігу, а також льоду на ріках, озерах і болотах, через які прокладено маршрут. Особливо ретельно обстежується поглиблення рельєфу (невеликі долини, лощини), які занесені снігом, а також незамерзаючі ділянки боліт і дороги на підйомах і спусках, вкритих ожеледицею.

В результаті рекогносцировки на карту наносять: маршрут руху, дорожні споруди та їх характеристики, а також можливі шляхи обходу у випадку їх зруйнування; можливі перешкоди повздовж маршруту; показують райони, придатні для маскування підрозділів від наземного та повітряного спостереження. Відомості, які неможливо позначити умовними знаками, записують у вигляді легенди.

Похожие статьи




Цілеуказання за картою і орієнтування - Вивчення та оцінка місцевості за картою командиром роти під час планування здійснення маршу у район виконання службово-бойових завдань

Предыдущая | Следующая