Вступ, Історія заснування собору - Архітектура Свято-Троїцької церкви у Новомосковську

У місті Новомосковську, що на Дніпропетровщині, зберігся козацький православний храм - дерев'яний Свято-Троїцький собор, який вважають шедевром козацького зодчества XVIII століття і найбільшим дерев'яним храмом на території України. Саме Троїцький собор у Новомосковську став центральним чином у романі Олеся Гончара "Собор", пам'яткою героїчного минулого і символом духовності українського народу.

Історія заснування собору

Будівництво собору в Новомосковську було зумовлено тим, що дерев'яна Новоселицька Свято-Троїцька церква, заснована запорожцями ще в 1740 році, поступово занепала. Крім того, вона вже не могла вміщати всіх парафіян (на початку 70-х років XVIII століття місто розрослося, а також збільшилася кількість козацьких хуторів-зимовий).

В 1773 році полковник Антон Головатий і старшини Війська Запорізького на своїй Раді вирішили побудувати трьохпрестольну церкву. Грамота на споруду нової церкви була видана Київським митрополитом. Вибравши місце, запорожці купили декілька будинків, зламали їх, розібрали стару церкву. 2 червня 1775 року, за декілька днів до знищення Запорізької Січі, закладене місце під Свято-Троїцький Храм було освячене і почалося його будівництво.

Для будівництва церкви запорожці запросили майстра з Нових Водолаг Харківської губернії Акима Погребняка. На Раді він запропонував побудувати церкву з 9 куполами і намалював її на дошці. За легендою саме таким майстер побачив собор уві сні. Запорожці затвердили проект і доручили майстрові її будівництво за 2000 рублів, з яких Погребняк сам пожертвував на будівництво 24 рублі.

Деякі дослідники безпідставно називають Погребняка самоуком, хоч це був досвідчений архітектор, що чудово знав і класичне, й народне зодчество. До появи у Новоселиці, як тоді ще називався Новомосковськ, майстер звів не один дерев'яний храм на рідній Слобожанщині, зокрема, у Мерефі, де народився кошовий отаман Іван Сірко. Погрібняк запропонував учасникам ради кілька проектів, але січовикам найбільше припав до душі величний собор із дев'ятьма верхами, увінчаними банями з хрестами.

Похожие статьи




Вступ, Історія заснування собору - Архітектура Свято-Троїцької церкви у Новомосковську

Предыдущая | Следующая