Вступ - Аналіз формування та реалізації податкового менеджменту українськими суб'єктами господарювання

Сучасний етап становлення і розвитку економіки України пов'язаний із активними процесами пошуку інституціональних механізмів, які б сприяли підвищенню ефективності діяльності суб'єктів підприємництва. Таким механізмом для суб'єктів господарювання виступають, в першу чергу, податкова політика, податкова система, податковий менеджмент. Дефіцит фінансових ресурсів змушує підприємницькі структури орієнтуватися на використання власних можливостей. В такій ситуації важливим завданням є оптимізація становлення та розвитку інституційного середовища, яке впливає на розвиток підприємництва.

На нашу думку, варто докладніше зупинитися на напрямах впливу податкової політики держави на розвиток суб'єктів господарювання, а також такому важливому елементі податкової політики, як амортизаційна політика та її роль в інвестиційній діяльності суб'єктів підприємництва, а також адміністрування податків. Тому це складне і багатогранне питання потребує дослідження та належного обгрунтування.

Управління оподаткуванням на підприємствах, ефективність та раціональність якого є важливим фактором ефективності діяльності суб'єктів господарювання, здійснюється на підставі податкової політики та не повинно виходить за межі податкового законодавства.

Чинна в Україні податкова система через нестабільність законодавства, складність механізму адміністрування податків та зборів ускладнює роботу підприємств і податкових органів та перешкоджає розвитку виробництва і підвищенню ефективності діяльності суб'єктів господарювання.

Нестабільність та заплутаність податкового законодавства була зумовлена наявністю великої кількості законодавчих актів в сфері оподаткування та їхньою суперечністю, численними змінами та доповненнями нормативно-правових актів, зокрема щодо порядку нарахування і сплати податків та зборів, термінів їхньої сплати, а також порядку заповнення та подання податкової звітності. Це призводило до заплутаності та ускладнення розрахунків та сплати податків і зборів. Більшість підприємств були не в змозі відслідкувати всі ці зміни та вчасно відкоригувати відповідні розрахунки і дії по сплаті податків.

Ситуацію мав би виправити Податковий Кодекс, який систематизував більшість нормативно-правових актів з питань оподаткування, усунув суперечності між окремими їхніми нормами та забезпечував би стабільність податкового законодавства. Проте, наявність цих характеристик даного Кодексу ще не гарантує сприяння розвитку підприємництва в Україні, адже механізм адміністрування податків і зборів не спрощується і податковий тиск на малий і середній бізнес збільшується. Окрім цього стабільності податкового законодавства так і не досягнуто: до Кодексу вносяться постійні зміни, окремі його положення набирають чинності в різний час, що ускладнює податкову роботу платників податків.

Важливим є також те, що окремі бази оподаткування обкладаються податками кілька разів. При збільшенні обсягів виробництва загальна сума податків може зростати швидшими темпами за збільшення обсягу продаж. Саме тому суб'єкти підприємництва стараються не показувати весь прибуток, частину заробітної плати видають без оформлення документів (так звана заробітна плата "у конвертах").

Похожие статьи




Вступ - Аналіз формування та реалізації податкового менеджменту українськими суб'єктами господарювання

Предыдущая | Следующая