Впровадження інноваційних технологій лісосировини - Діагностика інноваційного розвитку ДП "Ємільчинське лісове господарство"

Деревина є особливим матеріалом, а як конструкційний матеріал, на відміну від інших (метал, пластик, скло, цегла тощо) вона найбільш пристосована до біосистеми людини, до задоволення її культурних, естетичних та екологічних потреб. Вона також є приязним для людини матеріалом оскільки має схожу природу з тканинами тіла. Наприклад, має вади будови і, навіть схожі симптоми "захворювань" судин - як-то колапсанатомічних елементів, що виникає під час некваліфікованого висушуванняпилопродукції. Деревні ресурси досить швидко, порівняно з корисними копалинами, відновлюються і, для країн, що мають великий лісовий фонд, вони можуть замінювати традиційні джерела постачання енергії, що сприяєенергетичній безпеці.

Деревина - порівняно твердий і міцний волокнистий матеріал, прихована корою основна частина стовбурів, гілок і коренів дерев і чагарника. Складається з незліченних трубковідних клітин з оболонками в основному з целюлози, міцно зцементованих пектати кальцію і магнію в майже однорідну масу. У природному вигляді використовується в якості будівельного матеріалу і палива, а в роздрібненому і хімічно обробленому вигляді - як сировина для виробництва паперу, деревноволокнистих плит, штучного волокна. Деревина була одним з головних чинників розвитку цивілізації і навіть у наші дні залишається одним з найважливіших для людини видів сировини, без якого не могли б обійтися багато галузей промисловості.

Важко назвати яку-небудь галузь народного господарства, де деревина не використовувалася в тому чи іншому вигляді, і перерахувати різноманітні вироби, в які деревина входить складовою частиною. За обсягом використання і різноманітності застосування в народному господарстві з деревиною не може зрівнятися жоден інший матеріал.

Деревину застосовують для виготовлення меблів, столярно-будівельних виробів. З неї роблять елементи мостів, суден, кузовів, вагонів, тару, шпали, спортивний інвентар, музичні інструменти, сірники, олівці, папір, предмети побуту, іграшки, сувеніри. Натуральну або модифіковану деревину застосовують у машинобудуванні і гірничорудної промисловості; вона є вихідною сировиною для целюлозно-паперової промисловості, виробництва деревних плит.

Широкому використанню деревини сприяють її високі фізико-механічні якості. Добре обробляється. А також ефективні способи зміни окремих властивостей деревини шляхом хімічної і механічної обробки. Деревина легко обробляється, має малу теплопровідність, досить високу міцність, при невеликій масі хорошу опірність ударним і вібраційним навантаженням, в сухому середовищі довговічна. Деревина з'єднується кріпильними виробами, міцно склеюється, зберігає гарний зовнішній вигляд, на неї добре наносяться захисно-декоративні покриття. Разом з тим деревина має недоліки: вона схильна до горіння і загнивання, руйнування від дії комах і грибів, гігроскопічна, внаслідок чого може розбухати і піддаватися усушці, викривлення і розтріскування. Крім того, деревина має вади біологічного походження, які знижують її якість. Щоб використовувати деревину, треба знати її властивості, будова і пороки.

Деревообробна галузь не є вузькою та одноплановою, як здається наперший погляд. Вона включає в себе досить широкий спектр діяльності,

Починаючи від зберігання спиляної деревини - круглого лісу, де виникаютьспецифічні проблеми, а саме організація захисту від гниття та біопошкоджень, підготовка сировини для розпилювання - обкорування, сортування за якістю та розмірами тощо.

В даний час склалися основні напрями використання низькоякісної деревини та відходів лісозаготівель. Алена даний час, не в повній мірі вирішена проблема утилізації низькосортної деревини. Адже деревина, яка не розглядається для подальшої переробки та виготовлення товарної продукції - цінна природна сировина, яка може задовольнити потреби ряду галузей економіки. Тому необхідно розробляти нові і впроваджувати вже наявні способи переробки низькоякісної деревини. До них відносяться:

Використання стовбурної деревини в якості виробної (кілки, жердини, підпірки);

Переробка в пакувальну стружку;

Виготовлення штукатурної дранки, вінків, щитів, (для затримування снігу, влаштування навісів, запруд і т. п.);

Отримання з деревини листяних порід гетероциклічного альдегіду-фурфуролу;

Переробка в тріску - основний напрямок використання низькоякісної деревини.

Технологічна тріска досить широко використовується в різних галузях. При вологості не менше 40% вона може служити сировиною в целюлозно-паперовій і деревообробній промисловості для виробництва тарного картону, технічних сортів паперу, ДВП і ДСП. Тріскою можна засипати дренажні траншеї, утеплювати траси каналів і траншей, зміцнювати укоси каналів, закладати її в грунт. Тріску можна застосовувати в якості фільтруючого матеріалу при спорудженні дренажних систем. При переробці технологічної тріски енергохімічної шляхом отримують кислоти, спирти, альдегіди, ефіри, смолу, вугілля, газ. Дослідження показали, що тріска з деревини берези, а також подрібнена чагарникова рослинність вільхи та ліщини може служити органічним наповнювачем при виробництві арболіта для промислових приміщень. Технологічна тріска знайшла застосування в гідролізниму виробництві [48, 487].

Тонкомірна (кормова) тріска використовується в якості кормової добавки, а також для підстилки тваринам і птиці та для приготування компостів. Кускова тріска (21-100 мм) призначена для спалювання в котельних установках, квартирних печах і промислових топках. У цих же цілях застосовують енергетичну тріску (довжина волокна 3-6 мм) в брикетованих вигляді без додавання зв'язувальних речовин. За даними французьких фахівців, з 1 га площікущових насаджень в середньому можна отримувати до 10 т енергетичної тріски, що при її спалюванні еквівалентно 2700 л рідкого палива.

Досить ефективне виробництво паливного брикету з подрібненої деревини на мобільних установках. Такий брикет може стати експортним товаром, альтернативою газу і вугіллю і буде цілком конкурентоспроможним в регіонах, що зазнають постійний дефіцит в енергоносіях.

Проте в даний час об'ємробіт, виконати практично не можливо, що пояснюється, насамперед, відсутністю сучасної спеціалізованої техніки, оскільки наявні машини морально застаріли і сильно зношені. Тому багато операцій виконуються із залученням ручної праці на досить низькому рівні. Щоб докорінно змінити ситуацію, що склалася, необхідно в найближчій перспективі розробити безвідходні і екологічно безпечні технології з видалення чагарнику і дрібнолісся вздовж каналів і доріг з можливістю господарського використання деревини, а також створити спеціалізовані технічні засоби - універсальні, мобільні, надійні і доступні за ціною.

Необхідність створення на території області підприємств, переробних низькосортну деревину і укладення довгострокових орендних договорів - два основних напрямки, які повинні лягти в основу розвитку лісопромислового комплексу ДП "Ємільчинське лісове господарство"

На сьогоднішній день лісова промисловість займає значуще місце в економіці регіону.

На території області присутні всі види переробки лісу, виробництво штахет, ламелю, столярних виробів та інших видів продукції з дерева. Але, на жаль ситуація складається не кращим чином: за межі області вивозиться в основному кругляк, столярні вироби, штахети, цінні види деревини, а власна переробка низькосортної сировини практично не ведеться.

Похожие статьи




Впровадження інноваційних технологій лісосировини - Діагностика інноваційного розвитку ДП "Ємільчинське лісове господарство"

Предыдущая | Следующая