Питання 1. Попередня діагностика персоналу - Аудит персоналу

В сучасному менеджменті важливим аспектом управління персоналом є діагностика. Діагностика персоналу передбачає виявлення, оцінку, інтерпретацію та облік психологічно і професійно значущої для управління інформації стосовно індивідуальних та групових особливостей працюючих та претендентів на вакантні посади.

Проблема діагностики персоналу є актуальною завжди, адже жодне підприємство не може працювати без наявності кваліфікованих людських ресурсів, а їх психологічний та психічний стани грають не останню роль у результатах їх праці, а у кінцевому рахунку й у результатах компанії (підприємства, організації).

Попередня діагностика дозволяє вирішити велике коло питань серед яких найбільш значущими є такі:

    - відбір персоналу, який найбільш відповідає вимогам організації; - прийняти рішення про підвищення, ротацію кадрів; - розроблення заходів адаптації персоналу; - планування системи навчання; - удосконалення системи стимулювання; - запобігання конфліктам та ефективне їх вирішення; виявлення причини неефективності діяльності підприємства в цілому або окремо взятого робітника.

До основних компонентів діагностики персоналу можна віднести такі, як діагностика властивостей особистості робітника, ділова оцінка персоналу, атестація. діагностика аудиторський стандарт адаптація

Залежно від рівня складності розв'язуваних завдань та від часу на їх вирішення, діагностика може бути представлена старанно підготованою співбесідою, процедурою оцінки за допомогою моделювання фрагментів професійній діяльності, ділового особистого спілкування, або традиційними тестами, анкетуванням. Всі ці методи під різним кутом та на різному рівні, допомагають виявити можливі фактори ризику у кандидатів на певну посаду: асоціальність, конфліктність, агресивність, нечесність, жадібність (як передумова до зловживання службовим положенням), схильність до зловживання алкоголем, ігроманія, тощо.

Крім факторів ризику діагностика дозволяє визначити і позитивні риси: працездатність, креативність, доброзичливість, комунікабельність, швидке та адекватне реагування нарізні ситуації, уміння працювати в команді,

Менеджер, відкриваючи вакансію, складає певний перелік обов'язків, характеристик для даної посади та систематизує їх у деякий "макет ідеального кандидата", який може обіймати цю посаду. А вже під час відбору постає необхідність порівнювати кандидата із складеним переліком необхідних якостей, можливостей, підставляючи їх у створений "макет". Під час проведення діагностики звертається увага на інтелектуальні, мотиваційні, емоційні характеристики, розуміння кандидатом себе та оточуючих, характеристики спілкування та на ділові характеристики.

Для оцінки даного показника використовуються такі методи:

    - анкетування, тестування, інтерв'ю; - описовий метод; - метод класифікації; - порівняння парами; - рейтинговий метод; - метод визначеного розподілу; - оцінка вирішальною ситуацією; - метод шкали спостереження за поведінкою; - метод "360 градусів"; - метод ділових ігор; - метод оцінки на базі моделей компетентності.

Оцінюючи робітника, менеджер вибирає та адаптує засоби діагностики таким чином, щоб швидко та якісно вирішити кадрові проблеми, що виникли в організації. Процес діагностики персоналу, повинен виконуватись у такій послідовності: постановка мети, вибір методу діагностики, визначення критеріїв, діагностика, оцінка результатів, прийняття рішення. Крім того, кожного разу перед тим як почати роботу, менеджер виконує аналіз попередніх оцінок, що дозволяє виявити відповідність результатів діагностики поставленій меті, та у разі виявлення недоліків, вжити заходів щодо їх усунення.

З'являються нові методики, а ті, що вже використовуються, зазнають певних змін. Разом з тим нові методики мають свої "підводні камені" та особливості. Тож менеджер повинен добре орієнтуватися як у надбаному досвіді, так і сучасних досягненнях, усвідомлювати переваги та недоліки різних підходів, вміти їх поєднувати у практичній діяльності.

Похожие статьи




Питання 1. Попередня діагностика персоналу - Аудит персоналу

Предыдущая | Следующая