Обгрунтування заходів згідно НОП - Дослідження структури трудового процесу і проектування методів праці на рівні її складових елементів

Важливим елементом організації праці на підприємстві є вдосконалення

Планування, організації і обслуговування робочих місць з метою створення на кожному з них необхідних умов для високопродуктивної праці.

При впровадженні будь-яких заходів щодо раціоналізації трудового процесу необхідно узгоджувати їх з основними вимогами НОП. Для оцінки проведених вдосконалень мікро-елементного складу трудового процесу необхідно розглянути який вплив вони здійснили в першу чергу на працездатність робітників, а потім на виробництво в цілому.

Так як в даній курсовій роботі матеріальний аспект не є основою для спостережень, розглянемо проведення заходів щодо економії робочого часу, згідно відповідності їх норм витрат праці.

Ефективність економічної роботи на підприємствах значною мірою залежить від якості норм праці і ступеня обхвату нормуванням всіх робіт.

Технічне нормування лежить в основі планування. На підставі норм часу проводиться розрахунок кількості і завантаження устаткування і робочих місць, визначення виробничої потужності ділянки, цеху підприємства. Норми витрат праці служать основою оцінки ефективності роботи і визначення перспективних напрямів.

За допомогою норм оцінюється раціональна організація того або іншого трудового процесу і змін, що відбуваються в ньому, які відображуються на витратах робочого часу. Вивчення трудових процесів і оцінка їх в часовому аспекті на основі нормування дозволяє спроектувати оптимальну організацію робочих місць, рівномірну і взаємопов'язану їх роботу.

Заходи щодо НОП вимагають комплексного аналізу їх ефективності, оскільки впливають одночасно на різні сторони виробничої діяльності. Тому аналізуються матеріально-технічні організаційні і економічні наслідки, а також враховується їх соціальна значущість (кваліфікаційні зміни, комфортність умов праці і т. д.). Економічний аналіз наслідків впровадження заходів НОП дозволяє виявити економію суспільної праці, кількісно оцінити отриманий економічний ефект, встановити область і межі впровадження кожного заходу. Такий економічний аналіз заходів НОП на виробництві необхідний при проектуванні раціональних форм організації праці, зокрема мікро елементного проектування.

При обгрунтуванні економічної ефективності заходів щодо НОП розраховують приватні показники, а потім на їх основі загальні показники ефективності. До приватних показників ефективності заходів що характеризує сам процес праці, відносяться: зниження трудомісткості продукції, підвищення продуктивності праці, зниження втрат робочого часу і т. д.

Для розробки в результатів аналізу використання робочого часу пропозицій щодо поліпшення використання робочого часу необхідно додатково виявити причини втрат робочого часу, що можуть відбуватися через збільшення плинності кадрів, прогулів, цілодобових і внутрішньозмінних простоїв і неявок з дозволу адміністрації, і визначити, які в результаті цього економічні втрати.

Необхідність перегляду норм обумовлена наступними факторами:

    - змінами організаційно-технічних і санітарно-гігієнічних умов виробництва; - ростом кваліфікації робочих; - наявністю помилок в нормах, що були розроблені раніше.

Співвідношення цих факторів залежить від стадії освоєння виробництва, його

Масштабів, рівня механізації і автоматизації технологічних і трудових процесів.

З метою постійного вдосконалення нормування на підприємстві повинен щорічно розроблятися план заміни та перегляду норм праці. Він має бути тісно пов'язаним з планом організаційно-технічних заходів, які передбачається здійснити на підприємстві протягом календарного року і забезпечити відповідне зростання продуктивності праці. Такий план об'єднує пропозиції щодо вдосконалення нормування праці всіх дільниць і цехів підприємства.

Досягненню поставленої мети сприяє широка участь трудового колективу в здійсненні цієї роботи. Успіх можливий за умови участі не тільки нормувальників, а також інженерно-технічних працівників, які відповідають за технічний рівень виробництва, та безпосередньо робітників, які здійснюють роботу. У колективному договорі необхідно відобразити заходи щодо нормування праці на підприємстві, про що йдеться в законах України "Про колективні договори і угоди" та "Про оплату праці".

Похожие статьи




Обгрунтування заходів згідно НОП - Дослідження структури трудового процесу і проектування методів праці на рівні її складових елементів

Предыдущая | Следующая