Вища нервова діяльність - Вивчення біоелектричної активності мозку

Кора великого мозку і підкоркові освіти є вищими відділами центральної нервової системи теплокровних тварин і людини, Вони забезпечую рефлекторні реакції, з допомогою яких здійснюються! найскладніші взаємодії людини і тварин до навколишнім середовищем.

Вперше уявлення про рефлекторному характер... і діяльності мозку було висловлено І. М, Сеченовим в 1863 р, у його книзі "Рефлекси мозку" Він: "... все акти свідомої і непритомною життя з способу походження суть рефлекси" .

Це було найважливішим матеріалістичним становищем, позаяк у науці доти панувала точка зір про відсутність зв'язок між тілесними і психічними явищами.

Ідеї І. М, Сєченова надалі "розвинулися І. П. Павловим. І. П. Павлов створив метод об'єктивніше" дослідження функцій кори великого мозку -- метод умовних рефлексів. Це дозволило б І. П. Павлову розробити вчення про вищої нервової діяльності, яке котрі об'єктивно й переконливо довело єдність тілесних і психічних явищ.

Поняття вищої нервової діяльності. Вища нервова діяльність забезпечує поведінка людини і тварин у довкіллі і є наслідком співпраці кори великого мозку і підкіркових утворень. Вища нервова діяльність здійснюється з допомогою двох механізмів: інстинктів, і умовних рефлексів.

Інстинкти -- це найскладніші вроджені ланцюгові безумовні рефлекторні реакції, які проявляються переважно по рахунок активності підкіркових ядер (бліде ядро і смугасте тіло) плодів та овочів проміжного мозку (зорові бугри і гіпоталамус). Інстинкти однакові у тварин жодного виду, передаються у спадок і пов'язані з життєво необхідними функціями організму -- харчуванням, захистом, розмноженням.

Умовні рефлекси -- це індивідуальні, придбані рефлекторні реакції, що виробляються з урахуванням безумовних рефлексів. Вони здійснюються переважно по рахунок діяльності кори великого мозку.

Фізіологічне і методологічне зміст вчення І. П. Павлова про вищої нервової діяльності виходить з матеріалістичної філософії. Звідси теж випливають три основних принципу умовнорефлекторної діяльності великих півкуль мозку тварин і людини: принцип структурності, принцип детермінізму і принцип аналізу та синтезу.

Принцип структурності. Згідно з тим Принципу кожної морфологічній структурі відповідає певна функція. Коре великого мозку властива функція освіти тимчасових нервових зв'язків -- умовних рефлексів.

Принцип детермінізму. Рефлекторні реакції мають сувору причину зумовленість, тобто вони детерміновані. Для прояви будь-якого рефлексу необхідний привід, поштовх, вплив із зовнішнього світу чи внутрішнього середовища організму.

Принцип аналізу та синтезу. Аналітична і синтетична діяльність центральної нервової системи здійснюється з допомогою складних взаємовідносин процесів порушення та гальмування. за рахунок аналітичної діяльності кори великого мозку то вона може розчленовувати складні явища і предмети більш прості і вивчати в окремішності. Синтетична діяльність кори великого мозку, основу якої лежить освіту умовних рефлексів, дає можливість зрозуміти сутність предметів і явищ загалом.

Отже, рефлекторна теорія І. П. Павлова як природно наукова теорія походження та розвитку вищої нервової діяльності тварин і людини відповідає ленінської теорії відблиски і є його... природно науковим обгрунтуванням. нервовий ядро ланцюговий рефлекторний

Класифікація рефлексів. Основна особливість умовних рефлексів від безумовних. І. П. Павлов все рефлекторні реакції організму розділив на дві основні групи: безумовні і умовні.

Безумовні рефлекси -- вроджені, що передаються у спадок рефлекторні реакції. Вони виявляючись у наявності подразника без особливих спеціальних умов (слиновиділення, ковтання, дихання і він т., буд.). Безумовні рефлекси мають готові анатомічно сформовані рефлекторні дуги. У здійсненні безумовних рефлексів провідна роль належить підкорковим ядрам, мозкового стовбуру, спинному мозку. Вони і після видалення кори великого мозку. Безумовні рефлекси -- видові реакції, вони притаманні всім представникам цього виду. Безумовні рефлекси -- щодо постійні рефлекторні реакції, стереотипні, мало мінливі, інертні. У результаті тільки завдяки традиційному безумовних рефлексів неможливо пристосуватися до мінливих умов існування.

Умовні рефлекси -- тимчасова нервова зв'язок організму із будь-яким подразником зовнішньої або внутрішнього середовища організму. Умовні рефлекси купуються протягом індивідуального життя організму. Вони неоднакові в різних представників цього виду. Умовні рефлекси немає готових рефлекторних дуг, їх підгрунтя за певних умов. У здійсненні умовних рефлексів провідна роль належить корі великого мозку. Умовні рефлекси мінливі, легко з'являються і також легко зникають залежно та умовами, у яких перебуває даний організм.

Особливості освіти умовних рефлексів. Умовні рефлекси формуються з урахуванням безумовних рефлексів за певних умов.

Для освіти умовного рефлексу необхідно поєднання у часі двох подразників: 1) індиферентного (байдужого) для цього виду діяльності, який надалі стане умовним сигналом; 2) безумовного подразника, що викликає певний безумовний рефлекс. Умовний сигнал завжди передує дії безумовного подразника. Підкріплення умовного сигналу безумовним подразником має бути неодноразовою. Необхідно, щоб умовний і безумовний подразники відповідали наступним вимогам: безумовний подразник може бути біологічно сильним, умовний -- мати деякою помірної оптимальної силою.

Створення додаткових сприятливих умов сприяє освіті умовних рефлексів. Наприклад, досліди із формування харчових умовних рефлексів з допомогою як безумовного подразника їжі проводять на голодному тварину.

Щоб сформувати умовних рефлексів необхідна певна обстановка. Швидше, легше умовні рефлекси формуються за відсутності сторонніх подразників. У зв'язку з цим у лабораторії І. П. Павлова вивчення умовних рефлексів проводили у спеціальній камері, ізольованій від навколишнього світу Важливим умовою формування умовних рефлексів є здорове, діяльне стан вищих відділів центральної нервової системи, особливо клітин кори великого мозку.

Формування умовного рефлексу починається з погашення орієнтовною реакцію подразник, який надалі може бути умовним сигналом. Тож якщо перед собакою запалити лампочку, то спочатку в неї виникає орієнтовний рефлекс цей подразник (поворот голови, тулуба, рух очей світ). Проте за повторному запалюванні лампочки орієнтовна реакція зменшується, та був вгасає. На запалювання лампочки собака перестає реагувати, включення лампочки стало індиферентним (байдужим) подразником. Надалі на організм тваринного діє ізольовано протягом 5--30 з умовний сигнал, та був щодо нього приєднується безумовний подразник. Так, для освіти умовного слиновидільного рефлексу на світловий подразник включають лампочку, протягом кількох секунд (5--10) вона горить ізольовано, потім тварині дають поживу (безумовний подразник) і лампа горить, поки собака їсть. Таке сполучення умовного сигналу і безумовної подразника повторюють кілька разів (за досвід 8--10 поєднань). За кілька поєднань запалювання лампочки викликатиме відділення слини без харчового підкріплення, що свідчить про виробленні слиновидільного умовного рефлексу світ. Світло став умовним сигналом відділення слини.

Похожие статьи




Вища нервова діяльність - Вивчення біоелектричної активності мозку

Предыдущая | Следующая