Системи очищення і знезараження суднових стічних вод та оцінка ефективності їх роботи - Наукове обгрунтування гігієнічних основ екологічної безпеки при морегосподарській діяльності

Національними нормами встановлено, обов'язковість обладнання систем накопичення або очистки всіх видів суднових стічних вод, на суднах з екіпажем більше 10 осіб. Така норма діє і в міжнародному судноплавстві. Відповідно до ДСП 7.7.4.-057-2000, встановлено добову норму водокористування на морському судні, і категорії становить із розрахунку на 1 члена екіпажу - 150 літрів/сутки. При експлуатації, на кожному судні, утворюються стічні води (господарсько-побутові), які потребують очистки та знезараження перед скиданням в особливих районах судноплавства. Окрім цього, на кожному судні є необхідність накопичення та очищення нафтовмісних вод, які утворюються при експлуатації двигунів, механізмів, технологічного обладнання судна.

Гігієнічну ефективність роботи суднових компактних очисних установок з очистки та знезараження стічних вод, теоретично та практично аналізували за характером очищення та знезараження. Очисні системи біологічної дії засновані на відтворені та підтриманні умов для бактерій, які переробляють забруднені стічні води. Для цього використовуються аеробні бактерії, які потребляють кисень з аерованої води.

Процес біохімічного очищення стічних вод в компактній установці від органічних забруднень, основними компонентами яких є продукти протеолізу білків (амінокислоти, азотисті основи), об'єднаних загальною назвою органічних азотистих речовин, відбувається завдяки життєдіяльності певної біомаси мікроорганізмів активного мулу, який прискорює природні біологічні процеси в цих установках. Активний мул містить різні групи бактерій, найпростіші, коловертки, хробаки, плісняви ??й дріжджові гриби - тобто всі види мікроорганізмів, які знаходяться зазвичай у СВ. У природних умовах, ці мікроорганізми харчуються різними речовинами, що містяться у воді.

Поряд з вивченням характеру забруднення поверхневих вод, предметом досліджень були господарсько-побутові стічні води, які пройшли очищення та знезараження на різних компактних установках: "ЛК" (Польща), "Трайдент" (Великобританія), "Термобіомак" (Шотландія) і "Хаманн" (Німеччина), SBT (Soil Biotehnology, Японія), STB ( Sun Water Treatment, Японія), STF (Sewage Treatment Facility, Японія) та інші (табл.7.1).

Особливістю процесу, що відбувається в судновій компактній установці біохімічного очищення і знезараження СВ є те, що спеціальними прийомами в каналізаційній очисній споруді підтримується задана доза мікроорганізмів, які окислюють органічні забруднення стічної води за мінімально можливий час. Для підтримки життєдіяльності мікроорганізмів в компактну установку подається певна кількість кисню повітря для забезпечення аеробних умов процесу біохімічного очищення попередньо подріблених стічних вод.

Забруднення, що містяться в СВ, у вигляді розчинених і в колоїдному стані органічних речовин, затримуються на поверхні пластівців активного мулу, тобто відбувається процес біосорбції органічних речовин. Потім починається, власне, процес біохімічного окислення, який можна розділити на два етапи.

На першому етапі відбувається окислення органічних речовин стічної води, що легко окислюються, до вуглекислого газу і води, оскільки мікроби не мають спеціального органу травлення, тобто всі необхідні для їхнього життя речовини потрапляють в клітину шляхом осмотичного всмоктування через найдрібніші пори клітинної оболонки, а потім засвоюються. Для здійснення даного процесу, мікроби виділяють специфічні ферменти, які змінять поживні речовини до молекулярного стану, а також допомагають потім засвоїти їх. Поживна речовина, засвоєна клітиною, переробляється потім в речовину протоплазми клітини. У СВ органічні речовини перебувають у вигляді білків, жирів і вуглеводів, а також у вигляді продуктів їх обміну. Всі вони активно піддаються біохімічному розкладу. Виняток становлять жири, тому кількість жиру, що надходить з СВ для обробки до потрапляння на установку, за нашими даними, повинно бути регламентована.

На другому етапі, відбувається синтез речовини клітин активного мулу із залишків органічних речовин СВ, за рахунок звільнення енергії. На цьому етапі, нам вдалося провести спостереження за розмноженням мікроорганізмів активного мулу. Виявлено уповільнення процесу окислення органічних речовин, при нестачі активного мулу в установці. Мікроорганізми активного мулу, за нашими даними, перебували в "голодному стані" або в процесі мінералізації, за рахунок відмерлих мікроорганізмів і мінеральних речовин СВ. Одні мікроорганізми відмирали, інші в цей час починали свою життєдіяльність з надходженням в установку нових порцій неочищених стічних вод з житлових та виробничих приміщень морського судна. Цей момент є одним з недоліків систем біоочистки суднових господарсько-побутових стічних вод, так як на вихід очисної установки на нормативний режим роботи потрібно від 3 до 5 діб.

Фізико-хімічне очищення суднових стічних вод за рахунок хімічної коагуляції має переваги перед біохімічним, оскільки дозволяє видалити з стічної води органічні та їх хімічні речовини, які важко окислюються мікроорганізмами активного мулу. Це слід враховувати, тому що велика частина органічних забруднень СВ знаходиться в колоїдному стані і їх видалення з води становить найбільшу складність. Фізично, окремі частини утримуються на певній відстані одна від одної, внаслідок електростатичного відштовхування, що викликається позитивно зараженими іонами. Величина сил відштовхування, що розвивається зарядженим подвійним шаром іонів на поверхні частинок, як відомо, визначається електрокінетичним потенціалом (дзета потенціалом). При цьому, між частинками речовин виникають сили взаємодії (сили Ван-дер-Ваальса), що притягають частинки один до одного.

Безладний рух колоїдів (броунівський рух), що викликається "бомбардуванням" частинок молекулами води обумовлюють збільшення сил тяжіння.

Однак, в тих випадках, коли сили відштовхування перевершують сили тяжіння, колоїдна система залишається в дисперсному стані. Щоб змінити цей стан, необхідно зменшити товщину подвійного шару і знизити дзета - потенціал до деякого критичного значення, при якому колоїдна частка може утримуються ними (злипатися). Таке завдання вирішує хімічна коагуляція при обробці суднових стічних вод.

При цьому розрізняють різновид коагуляції: 1) концентровану і при якій втрата стійкості частинок пов'язана зі стисненням подвійного шару; 2) нейтралізовану, коли поряд зі стисненням подвійного шару зменшується дзета потенціал.

Коагулювання множинними іонами відбувається, як правило, за шляху нейтралізації, а одновалентними - шляхом концентрації. Отже, коагуляція дестабілізує дисперсні системи осадженням зважених у воді забруднень і сприяє з'єднанню та злипанню частинок. Для цього, в стічні води вводять коагулянти - це мінеральні солі алюмінію або заліза, чи їх суміші.

Характер впливу коагулянту на забруднення, що знаходяться в СВ (в спрощеному вигляді) можна представити в такий спосіб. При введенні в СВ тих чи інших мінеральних коагулянтів, відбувається їх гідроліз, з утворенням гідроксиду відповідного металу і кислоти, яка нейтралізується в СВ до двовуглекислої солі.

При цьому частинки, що мають позитивний заряд, легко адсорбуються на поверхні негативно зарядженої колоїдної частинки. Надалі відбувається коагуляція (злипання, зчеплення) дестабілізація частинок.

Для посилення процесу утворення пластівців, в останні роки, в практиці очищення СВ все ширше використовують синтетичні флокулянти, які належать до класу полімерів, тому на практиці їх називають полімерами. Механізм їх специфічної дії і процесу полягає в утворенні ними в одній або в декількох частинок в суспензії тривимірних структур, адсорбції макромолекулярних флокулянтів на кількох частинках, з утворенням між ними полімерних утворень.

Слід зазначити, що для очищення СВ в суднових установках найбільш поширеним є спосіб знезараження стічних вод хлоруванням. Теоретично при цьому хлор з'єднується з водою, утворює хлорнуватисту кислоту, яка в свою чергу дисоціює з утворенням гіпохлорит - іону, за реакцією:

Cl2+H2O>HCl+HOCl pH > 8 H+OCl-

<pH<7

При розчиненні у воді гіпохлоритів вивільняються іони гіпохлориту

Ca (OCl)2 + 2 Н2О > Ca(ОН)2 + 2 НClО,

НClО> Н+ + ClО-

Хлор, знаходиться в вигляді хлорнуватистої кислоти та іона гіпохлориту.

Бактерицидна дія хлору є результатом хімічної реакції HOCl і структурою бактеріальної клітини, внаслідок чого паралізуються клітинні життєві процеси і бактерії гинуть завдяки хлорпоглинанню.

В 80-90 роках, ХХ сторіччя на більшості морських суден, застосовувались очисні установки: ЛК-30, Трайдент, Електролюкс, Термобіомак та інші. В 2000- 2010 роках розпочато випуск нових моделей "СуперТрайдент", Сайлбіотехнологія, STB, STC, SBT-40, ЛК-50, STR, Aerob-12.18, ISS-25 та інш.

Дослідження локальних очисних установок біохімічного принципу роботи проводились за двома етапами: сумісно з НДІ "Медицини транспорту" в період з 1990-2005 рр. та з Центральною санітарно-епідеміологічною станцією на водному транспорті в період з 2006 по 2015рр. (табл. 7.1, .7.2. 7.3.).

На першому етапі досліджено якість роботи очисних установок "Трайдент", "Хаманн", "ЛК", якими була обладнана більшість морських суден. З 2006 року, дослідження проведені на новітніх установках, якими були обладнані судна, що збудовані з 2006р: АЭRO-12, HL-Cont, SBH-25, SBT-super Trident, STP та інші, виробництва Корея, Німеччина, Японія, Китай. Принцип їх дії - біохімічні методи очистки за рахунок більш інтенсивної подачі кисню та кількості активного мулу.

За останнє десятиліття на сучасних суднах встановлюються вже не серійні моделі установок очистки суднових стоків, а індивідуальні, в залежності від країни суднобудівника. Здебільшого це Японія (установки ST-25, ST-8C), Китай (EVAS MBR, WCBJ 30, ST-3, BR-5500), Корея ( BioAerob-12, TF-40, JMC Aerob, ISS-N), Німеччина (DVZ-SKA, MSP-258, MSPI, HL-Cont, MOC-20, MSTP, MSDI). При проведенні досліджень якості роботи суднових установок з очистки стічних (господарсько-побутових) вод в 2014-2015 рр. на суднах закордонного плавання відібрано: п. Іллічівськ - 481 проба; п. Одеса - 736 проб. З них виявлені відхилення від національних та міжнародних нормативів - за завислими речовинами 5,1 % проб, за мікробіологічними показниками -49%.

Таблиця 7.1

Кількість досліджень якості роботи з УОЗСВ в 2015р

(суднах закордонного плавання порт Іллічівськ, Одеса)

AEROB-12

AEROB-18

AEROB-12N

Корея

HL - CONT

Німеччина

SBH-25

SBH-40

Японія

DVZ-SKA-20

Німеччина

ISS-25N

ISS-35N

Корея

MSP-1

MSP-2

MSP-25

MSTP-1B Німеччина

EVAC

STP-40

EVAC

STP-55

Японія

JOWA STP JOWA BIO STP (Sewage Treatment Plant)

Корея

SBT (Soil Biotechnology)

Японія

ST(Super Trident)

Японія

STB (Sun Water Treatment : Products - STB &; ETB)

Китай

STC (WДRTSILД HAMWORTHY SMALL STC-13 SERIES) Японія

STP (Sewage treatment plant) Японія

LK - 50 Польща

Всього досліджень

17

9

32

8

20

15

11

13

89

64

12

18

21

15

Зважені речовини нестандарт

>50 мг/л -1 проба

>50 мг/л -3 проби

>50 мг/л -1проба

>50 мг/л -1проба

>50 мг/л -

5 проб

>50 мг/л -

2 проби

>50 мг/л -

8 проб

БСК 5

Нестандарт

>50 мг/л -1проба

>50 мг/л -1проба

>50 мг/л -3проб

>50 мг/л - 6проби

>50 мг/л -

2 проби

>50 мг/л -

3 проби

Залишковий хлор Нестандарт

>5 мг/л -

1проба

>5 мг/л -

1проба

>5 мг/л -3проби

>5 мг/л -1проба

>5 мг/л -1проба

>5 мг/л -

3 проби

>5 мг/л -5проба

>5 мг/л -1проба

>5 мг/л -

2 проби

Колі-індекс

Нестандарт

>238000

9 проб

>238000

2 проби

>238000

15 проб

>238000

2 проби

>238000

9 проб

>238000

5 проб

>238000

4проби

>238000

6 проб

>238000

38 проби

>238000

32 проби

>238000

3 проба

>238000

5проби

>238000

7 проби

>238000

4 проби

Таблиця 7.2

Результати дослідження стічної води після очистки з суднових очисних установок (порт Одеса, Іллічівськ, Южний)

Рік

Всього досліджено суден

Відповідає нормі

Не відповідає нормі

Колі-індекс

    2300 (норма)

%

Колі-індекс

<900

Всього

Всього

Колі-індекс

23800

Колі-індекс

23000

Колі-індекс

23800

%

2006

1621

12

59

945

957

664

71

182

411

41

2007

1404

9

57,7

801

810

594

63

145

386

42,3

2008

1112

14

61,2

667

681

453

56

123

274

38,8

2009

1247

11

60,6

745

756

508

68

139

301

39,4

2010

1211

8

63,1

757

765

491

52

126

313

36,9

2011

1400

12

58,4

806

818

594

64

133

397

41,6

2012

1224

6

60,8

739

745

479

58

116

305

39,2

2013

949

11

64,7

603

614

335

37

146

152

35,3

2014

1102

10

61,5

668

678

424

52

161

211

38,5

2015

1023

8

58,3

588

596

427

139

172

116

41,7

За результатами великої кількості наших досліджень на суднах закордонного плавання (табл.7.2.) встановлена висока якість очистки стічних вод за хімічними показниками (завислі речовини, БСК5), при достатньо великому відсотку нестандартних проб за бактеріологічними показниками - до 50-62%.

Представлені в табл. 7.3 дані свідчать про те, що стоки з установок типу "ЛК" містили в середньому завислих речовин 589 мг/дм3 і органічних домішок 195,1 мг/дм3 по БСК5; з установок "Трайдент" - відповідно 308,6 і 479, 8 мг/дм3; стічні води з установки "Хаманн" містили 240 мг/дм3 механічних і 144,8 мг/дм3 органічних домішок. Таким чином, хімічні показники забруднення суднових стічних вод до їх очищення коливалися в широких межах за рахунок нерівномірного добового навантаження на установки та якістю їх роботи. При цьому колі-індекс і мікробне число свідчать про високий вміст мікроорганізмів в неочищених суднових стоках, при недостатньому процесі знезараження.

Таблиця 7.3

Санітарно-гігієнічна характеристика очищених суднових стічних вод

Показники

Судові установки

"ЛК"

"Трайдент"

"Термо-биомак"

"Хаманн"

SBT

(Soil biotechnolog)

(n=12)

(n=11)

(n=1)

(n=6)

(n=103)

Завислі речовини, мг/дм3

Окислюваність,

Мг О2/ дм3

БСК5, мг/дм3

Колі-індекс

Мікробне число

589___

153-2200

144,3___

44,5-252

195,1____

73,8-392

14,3x105___

4х104-12х106

3,6х103____

3,1х105-7,2х103

308,6___

124,3-670

219,2___

46,2-536

479,8____

91-1208,5

10,2x105___

7х104-5х106

5,4х105____

2,1х103-12,6х105

    570 118 142 22х105 3х105

240___

108-342

83,3___

67,2-115,5

144,8____

128,8-147,8

19,5x105___

4х105-8х106

2х103____

14х103-8х106

    110,1 23,1X105 4 X105-6 X106

Примітка: n - кількість проб; в чисельнику - середні показники;в знаменнику - межі коливан

У 27 з 29 проб неочищених стічних вод виділені представники умовно-патогенних ентеробактерій: сальмонели (арізона, цітобактер), клебсієли; (пектобактерії, гафнія, серрація), а також ентерококи, стафілококи і клостридії. У стічних водах з установок типу "ЛК" умовно-патогенні мікроорганізми виділені в 90,9 ± 9% випадків, типів "Термобіомак" і "Хаманн" - у 100 ± 1,6% випадків.

Наведені результати санітарно-хімічного та санітарно-мікробіологічного аналізу неочищених суднових стічних вод ставлять їх у категорію стічних вод, до очищення та знезараження яких повинні пред'являтися високі санітарно-гігієнічні вимоги.

Для виявлення ступеня якості та знезараження, були вивчені суднові установки стічних вод, які були встановлені на морських суднах різних типів. Всі суднові очисні локальні установки проводять очистку стоків за трьома методами: механічний, біохімічний та фізико-хімічний. В світовому судноплавстві найбільшу популярність (80% флоту) отримали очисні системи, які діють за біологічном та хімічном методом, з наступних причин - висока якість очистки, мінімальне технічне обслуговування, повна автоматизація.

Основна вимога для установок - очистка стічних вод до міжнародного нормативу: 1000 колі-форм на 100мл., завислі речовини не більше 50 мг/л, наявність дезінфектанту у вихідній воді до 5 мг/л, швидкість очистки та знезараження, наявність енергозбереження при повній автоматизації роботи. Застосування вакуумніх систем каналізування, в комплексі з роботою установок, які працюють за біохімічним принципом, приводять до економії води на судні, яке знаходиться в автономному режимі плавання. Але ці системи чутливі до складу стоків вмісту жиру, солі, масел, СПАР. У разі зупинки біоустановки (з різних причин) наступає загибель активного мулу, що в наступному приводить до виводу установки з експлуатаційного режиму на 4-5 діб.

Використання суднових установок очищення та знезараження стічних вод відіграло позитивну роль у реалізації вимог Конвенції МАРПОЛ -73/78, Правил Морського Регістру і Державних санітарних правил і норм (ДСП 7.7.4.-057-2000). У той же час дослідженнями встановлено, що питання якості очищення та знезараження стічних вод досі залишаються актуальними.

В порівнянні з дослідженнями інших авторів [134], отримані нами результати свідчать про достатню якість очистки суднових стічних вод за санітарно-хімічними показниками, при значному відсотку відхилень за мікробіологічними показниками (колі-індекс) - до 42%.

показники невідповідності нормативним вимогам якості очищення суднових стічних вод, за бактеріологічними та хімічними критеріями

Рис.7.1 Показники невідповідності нормативним вимогам якості очищення суднових стічних вод, за бактеріологічними та хімічними критеріями

Таблиця 7.4

Ефективність очищення і знезараження (в %) суднових стічних вод в досліджуваних суднових установках

Суднова установка

Число

Проб

Завислі

Речовини,

Мг/дм3

БСК5,

Мг/дм3

Залишковий

Активний

Хлор, мг/дм3

Колі-індекс,

Мд/ дм3

До

50

Понад

50

До

50

Понад

50

До

5

Понад

5

До

1000

Понад 1000

"ЛК"

"Трайдент"

"Термобиомак"

"Хаманн"

    33 16 9 5
    12 6 - -
    88 94 100 100
    36 13 - -
    64 87 100 100
    9 94 100 100
    91 6 - -
    12 - - 20
    88 100 100 80

Нормативна кількість залишкового активного хлору (до 5 мг/дмі) встановлено в стічних водах, які знезаражені на установках "Хаманн", "Термобіомак" і "СуперТрайдент"; Стічні води, що пройшли обробку на установці "ЛК", в 91% випадків містили залишковий активний хлор в дозах, що перевищують рекомендовані, що можна віднести до навмисного збільшення подачі дезінфектанту при прибуття в порт, в якому можливий контроль якості роботи установки (табл.7.4).

Для повноти виявлення знезаражуючого ефекту в очищених пробах стічних вод визначали умовно-патогенні ентеробактерії. У 29 (53,5 ± 2,3%) з 54 проб стічних вод, що скидаються за борт, містилися сальмонели, клебсієли, ентерококи, стафілококи і клостридії. Останнє свідчить про незадовільне знезараження суднових стічних вод на вивчених типах установок.

З метою всебічної санітарно-гігієнічної оцінки ефективності роботи суднових станцій очищення та знезараження проводили санітарно-вірусологічне вивчення суднових стічних вод. Вивчено 34 проби стічних вод як до, так і після очищення та знезараження (табл.7.5). При концентрації ентеровірусів із проб стічних вод на бентоніт отримано 68 елюатів, які досліджені на перенесених клітинах RН і Нер-2 з наступною ідентифікацією в реакції нейтралізації (РН). Результати порівняльних випробувань на суднових установках ЛК - 50 (Польща) показали підвищену ефективність очищення стічних вод по ВВ, БСК5, азоту амонію при оптимальному вологопоглинанні сілікогелю - 1,0-1,1 кг/м3 (табл.7.6).

Таблиця 7.5

Оцінка роботи суднових установок за санітарно-вірусологічними показниками

Суднова

Установка

Загальне число

Елюатів

Число елюатів з вірусом

Вірус

До очищення

Після очищення

"ЛК"

18

2(11 ±0,1%)

0

Аденовірус Коксаки В-3

"Термобиомак"

10

1(10±0,2%)

1(10±0,2%)

Коксаки, В-3, поліовірус I типу

"Трайдент"

36

2(6±0,07%)

2(б±0,07%)

Коксаки В-3

"Хаманн"

4

0

0

-

У результаті виділено 8 (12%) різних вірусів, серед яких переважали Коксакі В-3 (6 штамів); ізольовані також поліовірус I типу та аденовірус. Три штами ентеровірусів виділені з суднових стічних вод до їх очищення, п'ять - після очищення та знезараження на установках "ЛК", "Термобіомак" "Трайдент". Стічні води з установки "Трайдент" на одному із суден містили ентеровірус Коксакі В-3 як до, так і після очищення та знезараження.

В системі експерименті досліджень, для прискорення процесу очищення суднових стічних вод в аеротенку суднових установок, була встановлена система активно діючих препаратів "НМС" і сілікогель. В результаті експерименту встановлено, що біоплівка на поверхні зерен вологопоглиначів розвивається протягом 12-15 годин.

Таким чином, з суднових стічних вод, що пройшли очищення та знезараження на установках "ЛК", "Термобіомак" і "Трайдент", виявлені ентеровіруси в 11±0,1, 10±0,17 і 6±0,07% проб відповідно. Ці дані є свідченням наявності епідеміологічного ризику від складання стічно-фанових очищених вод з суднен закордонного плавання.

Відносно ентеровірусів встановлений допустимий індекс у рекреаційних водах на рівні 100 БУО/дмі. У той же час, відсутні матеріали про порівняльне вивчення динаміки стійкості сальмонел і ентерофагів у морській і прісній воді.

Таблица 7.6

Порівняльна характеристика ефективності очищення суднових стічних вод вод сумішшю "НМС" і сілікогеля

Показник мг/дм3

Вхідні стоки мг/дм3

Ефективність очищення

"НМС"

"НМС" і сілікогель

А)скл. Силікогеля 0,7-0,9 кг/м3

Завислі речовини

380-420

36-54

25-48

БСК 5

314-450

28-37

20-35

Азот амонію

42-46

8-10

7-10

Б)скл. Силікогеля 1,2-1,5 кг/м3

Завислі речовини

380-420

36-54

11-18

БСК5

310-450

28-37

12-24

Азот амонію

42-46

8-10

2-3

В)скл. Силікогеля 1,0-1,1 кг/м3

Завислі речовини

380-420

36-54

12-23

БСК 5

310-450

28-37

11-24

Азот амонію

42-46

8-10

2-3

Розроблена система профілактичних заходів та лабораторного контролю сприяє профілактиці інфекційної захворюваності серед населення, збереженню санітарно - епідемічними та екологічної рівноваги та оптимізації умов функціонування рекреаційних зон для населенн. Наведені дані висвітлюють сучасні сторони взаємодії морського середовища і суднових стічних вод, мікробного та хімічного забруднення, дозволяють з гігієнічних позицій намітити перспективи для подальшого дослідження недостатньо вивчених сторін негативного антропогенного впливу на прибережні води морських акваторій Чорного моря.

Відомості про контамінування суднових стічних вод - свідоцтво епідемічного неблагополуччя, оскільки забруднені стічні води, що надходять з плавзасобів та промислових підприємств водного транспорту у морські води, нерідко контаміновані бактеріями і вірусами, можуть інфікувати населення безпосередньо при водокористуванні, або опосередковано через морські організми. Останнє вимагає здійснення поточного санітарного нагляду за експлуатацією суднових станцій очищення стічних вод, вдосконалення умов і режиму їх роботи, формує необхідність концентрації зусиль гігієністів, екологів і технологів, служб експлуатації портів, судно будівельників, для вирішення завдань по створенню нових вітчизняних природоохоронних систем для флоту.

Похожие статьи




Системи очищення і знезараження суднових стічних вод та оцінка ефективності їх роботи - Наукове обгрунтування гігієнічних основ екологічної безпеки при морегосподарській діяльності

Предыдущая | Следующая