Рецепти народної медицини з чорницею звичайною - Чорниця звичайна

Плоди чорниці вживають при проносах неінфекційного походження, особливо у дітей, як допоміжний засіб разом з антибіотиками при дизентерії, при авітамінозах. Свіжі плоди чорниці у великих кількостях рекомендують також при подагрі, ревматизмі та інших захворюваннях, пов'язаних з порушенням обміну речовин, при каменях у нирках, недокрів'ї. Ягоди чорниці підвищують гостроту зору і знімають втому очей в результаті тривалої роботи при штучному освітлені, загострюють нічне бачення. При шлунково-кишкових розладах приймають по 50-100 г свіжих плодів чорниці.

Холодний настій: 4 чайні ложки сухих плодів настояти 8 годин на склянці води кімнатної температури. Випити протягом дня ковтками при тих же захворюваннях. Відварені подрібнені ягоди застосовують для компресів при опіках, шкірних хворобах, особливо при лускатому лишаї і екземі.

Відвар плодів: 3 столові ложки з верхом сушених ягід заливають 0,5 л холодної води, доводять до кипіння і кип'ятять 10-15 хвилин на водяній бані (в крайньому випадку - на повільному вогні), проціджують. П'ють 2 рази на день по 200 мл відвару при геморої. Курс лікування - 3-4 тижні. Цей відвар також беруть по 100 мл 2-3 рази на день при функціональній діареї, хронічному ентериті, коліті. Зовнішньо відвар використовують для полоскання порожнини рота і горла (при катаральній ангіні, стоматитах, гінгівітах) і примочок на уражені ділянки (при опіках, довго не гояться ранах, трофічних виразках, екземі).

Для зовнішнього використання більш ефективний густий відвар плодів: 100 г сухих плодів залити 0,5 л води, кип'ятити, поки кількість води не зменшиться до 0,3 л. Цей відвар застосовується для полоскання при ангінах, для змащування обпалених ділянок, висипки на шкірі і некротичних виразках.

Настій листя: 3 столові ложки листя чорниці заливають 600 мл окропу, настоюють 40-60 хвилин (деякі фахівці рекомендують збільшити термін настоювання до 8 годин), проціджують. Приймають по 100-200 мл 3 рази на день при запалені сечового міхура, жовчно-та сечокам'яній хворобі, хронічному катарі кишечника, коліті, блювоті, спазмах шлунка і кишечника. Настій листя ефективний при неважких формах цукрового діабету. Що знаходиться в листках неоміртиллін значно знижує вміст цукру в крові. Настій застосовують також як в'яжучий, антисептичний і протизапальний засіб. Зовнішньо використовують для обробки виразок і ран. Застосовують також для клізм при гемороїдальних кровотечах.

Сік з ягід чорниці використовують для полоскання при запаленні слизової рота.

При розладах шлунка (проносі) рекомендується чорничний кисіль: 1 столова ложка чорниці на 300 мл води, додають чайну ложку картопляного крохмалю і цукрову пудру до смаку.

Плоди чорниці застосовують для виготовлення вин, сиропів, соків, екстрактів. Сік з ягід чорниці використовують для полоскання при запаленні слизової рота.

При розладах шлунка (проносі) рекомендується чернічній кисіль: 1 столова ложка чорниці на 300 мо воде, додають чайну ложку картопляного крохмалю і цукрову пудру до смаку.

Плоди чорниці застосовують для виготовлення вин, сиропів, соків, екстрактів[11].

Похожие статьи




Рецепти народної медицини з чорницею звичайною - Чорниця звичайна

Предыдущая | Следующая