Поняття "клон" та "клонування" - Клонові організми

Клон - (від грец. Сlon - нащадок, гілка) це група клітин або організмів, що походять від спільного предка шляхом безстатевого розмноження і є генетично ідентичними.

У генетиці клон -- точна копія повної або частини макромолекули -- носія інформації (звичайно ДНК). Клонування гену означає витягнення гену з одного організму і вставлення його у інший організм, де він може використовуватися і вивчатися. Іноді клонуванням у генетиці називають не пересадку гену, а успіх у виявленні гену, що відповідає за певну рису фенотипу, а його пересадка є лише побічним ефектом такої ідентифікації. Сам процес пересадки точніше називати субклонуванням.

У біології:

    1)Клон-- сукупність генетично однорідних клітин, які походять від однієї клітини. Клон-- основна одиниця обліку у генетиці мікроорганізмів. В основі утворення клонів лежить мітоз, або прямий поділ, наприклад, у бактерій, внаслідок чого генетична інформація розподіляється порівну між дочірніми клітинами. Тривалість життя клонів обмежена, тому що серед споріднених клітин можуть виникати мутантні і давати початок новим клонам. 2)Клон-- невелика популяція, представлена потомством однієї особини, яка розмножилася вегетативно. Така популяція володіє усіма ознаками материнського організму (має такий самий набір генів, або генотип). Клони в природних угрупованнях часто утворюють парцели або мікроценози. 3)Клон-- однояйцеві близнюки або особини, одержані методом штучного тиражування в сурогатних матерях бластомерів, одержаних з однієї бластоцисти бластодермічного міхурця, що є стадією розвитку зародка ссавців, яка настає внаслідок дроблення яйцеклітини. 4)Клон -- група особин (рослин), які походять від одного предка внаслідок нестатевого (вегетативного) розмноження. Прикладами клонів можуть бути картопля (розмножується бульбами), плодові чи ягідні культури (розмножуються щепленням або живцюванням).

Клонування - точне відтворення об'єкта. Розрізняють молекулярне та клітинне клонування.

Молекулярне клонування -- група методів у молекулярній біології та біотехнології, пов'язаних зі створенням рекомбінантних молекул ДНК і отриманням багатьох копій цієї молекули. Термін "клонування" в даному випадку означає, що з однієї клітини, що містить рекомбінантну молекулу ДНК, шляхом мітотичного поділу утворюється велика кількість ідентичних за генетичною інформацією клітин - клонів.

Клітинне клонування -- клонування, при якому відбувається виведення популяції клітин із однієї клітини. У випадку простих одноклітинних організмів, чи то бактерій, чи то дріжджів, цей процес є достатньо простим. Однак, для клонування клітин багатоклітинних організмівпотрібно докласти значно більше зусиль-- це набагато важче завдання, окрім того, такі клітини розвиваються дуже повільно у звичайних умовах.

Клонування бактерій

Для бактерій клонування є єдиним способом розмноження. Проте зазвичай, коли говорять про клонування бактерій, мають на увазі навмисне розмноження якоїсь бактерії, вирощування її клона, культури.

Природне клонування (в природі) у складних організмів

Клонування широко поширене в природі у різних організмів. У рослин природне клонування відбувається при різних способах вегетативного розмноження. У тварин клонування відбувається При різних формах поліембріонії. Так, серед хребетних клонально розмножуються види ящірок, що складаються з одних партеногенетичних самок. У людини природні клони - монозиготні близнюки. У деяких видів броненосців в нормі народжується від чотирьох до дев'яти монозиготних близнюків. Широко поширене клональне розмноження серед ракоподібних і комах. Унікальний варіант природного клонування відкритий недавно у мурах - малого вогняного мурашки, самці і самки якого клонуються незалежно, так що генофонди двох статей не змішуються. У цього виду робочі особини розвиваються з запліднених яєць, матки - з незапліднених диплоїдних яєць. В деяких яйцях, запліднених самцями, всі хромосоми матері руйнуються, і з таких гаплоїдних яєць розвиваються самці.

Похожие статьи




Поняття "клон" та "клонування" - Клонові організми

Предыдущая | Следующая