Патогенез - Ревматизм

Сучасною теорією патогенезу ревматизму є токсико-імунологічна. У патогенезі ревматизму є важливими 3 аспекти: особливості збудника захворювання, особливості взаємодії стрептококу групи А і організму людини та особливості людського організму, в якому розвивається недуга.

Стрептококи виробляють речовини, що володіють вираженим кардіотоксичним впливом, здатні пошкоджувати лізосомальні мембрани, основну речовину сполучної тканини. Наявність антигенної спільності між стрептококами і кардіоміоцитами призводить до активації аутоімунного механізму - появи аутоантитіл до міокарда, антигенним компонентом сполучної тканини - глікопротеїдам, протеогліканам. Утворюються імунні комплекси, поглиблюється запалення.

Дослідження генетичних маркерів довели, що серед хворих на ревматизм частіше зустрічаються особи з групами крові А(II) та В(III), а також виявлення HбA, В35, А11 та DR7. Отже, існує схильність до ревматизму, в якій визначається комплекс порушень в системі специфічного та неспецифічного захисту. Ще С. Б. Боткін в 1885 р. відмітив, що на ревматизм частіше хворіють люди, в яких батько й мати також хворіли на ревматизм. У наступному було показано, що частота ревматизму в сім'ях коливається від 10% до 50%, що значно перевищує його поширеність в популяції (1,5%). Частота випадків ревматизму через родичів першого ступеня родства не перевищує 15-20%.

Патогенез ревматизму (за В. І. Мазуровим)

Стрептокок групи А

Генетична схильність

v

v

Фактори вірулентності

Порушення клітинної ланки імунітету

v

v

Токсична дія

Імунологічна реактивність

v

v

v

v

v

Пошкодження мембран клітин тканин людини

Формування аутоантигенів

Антигени, що реагують перехресно

Антигени, що не реагують перехресно

v

v

v

v

Токсичне пошкодження тканин

Аутоімунна відповідь. Формування антитіл, що перехресно реагують

Підвищене утворення і циркуляція в організму антистрептококових антитіл (АСЛ-О, АСК, АСГ)

v

v

v

Аутоімунні пошкодження

Формування циркулюючих імунних комплексів

Взаємодія антитіл із стрептококом і його руйнування

v

v

v

Клінічні прояви ревматизму

Похожие статьи




Патогенез - Ревматизм

Предыдущая | Следующая