НАУКОВЕ ОБГРУНТУВАННЯ ЗАХИСТУ ВІД ЗАБРУДНЕННЯ АКВАТОРІЙ ПОРТІВ, РЕКРЕАЦІЙНИХ ЗОН І РАЙОНІВ ВОДОКОРИСТУВАННЯ ПРИ СУДНОПЛАВСТВІ - Наукове обгрунтування гігієнічних основ екологічної безпеки при морегосподарській діяльності

У процесі забруднення Світового океану, поряд з промисловістю та сільським господарством, значний внесок робить морський транспорт у зв'язку з несанкціонованим скиданням різних категорій господарсько-побутових, лляльних, баластних вод, а також твердих і нафтових відходів при навмисному або випадковому скиданню з суден стічних вод [247-250].

Згідно з даними Регістру Ллойда, кількість морських суден з 31 тис. (в 1950р.), збільшилось до 92 тис. суден (2015р.) з загальною вантажовміскістю -900 млн. двт. Майже половину, з цієї кількості, складають танкера, серед яких найбільший танкер "Хело-Фолс" дедвейтом 535 тис. т. Щорічно світовий флот збільшується на 2%.

На морських суднах всіх видів та категорій нафто-газо-добувних платформах, рибодобуваючи суднах, плавзаводах з виробництва рибо продукції, формується три вида стічних вод - фекальні (фанові), господарсько-побутові, нафтовміщуючі. Суднові фанові води складаються з растворів мінеральних, органічних речовин, сумішей, коллоідів, які зв'язані з життєдіяльністю людини (екіпажу) на судні. Стічні води для миття складаються з жирів, мила, СПАР.

Нафтовмісткі суднові води розділяються на баластні (в танкерах при заповненні вантажних резервуарів морською водою), трюмні, води з машино-котельних відділень.

На рибодобуваючих суднах, плавзаводах кількість та склад стічних вод залежить від асортименту продукції, яка випускається, виду риби та технології обробки сировини.

Особливу санітарно-епідемічну та екологічну небезпеку для акваторій портів та прибережних зон становлять забруднені води з морських суден, які в кількості 14-15 тис. суднозаходів (щорічно) надходять до 28 портів країни, з екіпажем 100-120 тис. моряків. Скидання неочищених, чи неякісно очищенних стічних вод з суден, при стоянці на рейді, в порту, при русі вздовж узбережжя, може стати джерелом контамінування збудниками інфекційних та паразитарних хвороб природних вод внутрішніх водойм забруднення токсичними, хімічними елементами, СПАР, детергентами [246, 247].

За вимогами Міжнародної Конвенції з запобігання забруднення моря (МАРПОЛ-73/78), на морських суднах, які збудовані в 60-70 р. ХХ сторіччя, встановлені накопичувальні ємності для збору господарсько-побутових, стічних вод, сепаратори для очистки нафтовмістких вод. Але, перед судновласниками постало питання необхідності обладнання морських суден установками з очищення та знезараження стічних вод, утилізації суднових відходів. Конвенція визначила особливі райони, в яких повністю заборонено скидання будь-яких стчних вод та забруднень з суден. До цього району відноситься і Чорне море [248-252].

Вимоги Конвенції МАРПОЛ-73/78 та додатків до неї, передбачають установку на морські судна обладнання для: системи утилізації твердих відходів та рідких побутових відходів, збору та очистки нафтовмістких вод, розчинення хімічних реагентів, збору води, яка забрудненна маслом чи емульсованою трюмною водою. За Конвенцією - морське судно повинно бути абсолютно безпечним та автономним при водокористуванні морем.

Дослідженнями встановлено, на сучасних суднах застосовуються методи очистки нафтовмістких вод, вони здійснюються фільтруванням нафтопродуктів в гідроціклоні, в якому каплі нафти відокремлюються від води, з одночасним їх дробленням. Фільтрування здійснюється через корисні зернисті матеріали, в яких є адгезивні речовини та через волокнисті еластичні матеріали, які володіють сорбіційними речовинами значною нафтоемкістю. На морські судна виготовлюються також сепаратори, які здійснюють очистку лляльних вод за методом коалесцентної обробки.

Похожие статьи




НАУКОВЕ ОБГРУНТУВАННЯ ЗАХИСТУ ВІД ЗАБРУДНЕННЯ АКВАТОРІЙ ПОРТІВ, РЕКРЕАЦІЙНИХ ЗОН І РАЙОНІВ ВОДОКОРИСТУВАННЯ ПРИ СУДНОПЛАВСТВІ - Наукове обгрунтування гігієнічних основ екологічної безпеки при морегосподарській діяльності

Предыдущая | Следующая