Лікувальний масаж при хронічному пієлонефриті та гломерулонефриті - Комплексна фізична реабілітація при хронічних запалювальних захворюваннях нирок на поліклінічному етапі реабілітації

Перед проведенням сеансу лікувального масажу необхідно виконати наступні вимоги:

    1. Додати тілу пацієнта таку позу, при якій його мускулатура і зв'язковий апарат суглобів будуть у розслабленому стані. 2. Забезпечити пацієнтові положення, у якому він зможе знаходитися, не додаючи особливих зусиль, протягом усього сеансу масажу. 3. Тіло пацієнта потрібно накрити простирадлом, залишивши відкритими тільки ті ділянки тіла, що необхідні для масажу. 4. Не змінювати положення пацієнта без особливої необхідності. 5. Створити необхідні умови роботи, тобто виключити присутність сторонніх осіб, яскраве світло, шум. 6. Проводячи масаж спини, (якщо це необхідно) потрібно вирівняти фізіологічне скривлення хребта (при остеохондрозі, лордозі і т. д.) за допомогою подушки [2].

При лікуванні хронічних запалювальних захворювань сечовивідної системи (гломерулонефрит, пієлонефрит) позитивний ефект дає сегментарний масаж. Масажують спину, поперекову область, сідниці, живіт і нижні кінцівки з застосуванням розігріваючих мазей. Тривалість масажу 8-10 хв., курс 10-15 процедур. При хронічному пієлонефриті та гломерулонефриті показаний ручний масаж і масаж щітками у ванні (температура води не нижче 38ЄС), 2-3 процедури в тиждень.

М'язові зміни відбуваються:

    - на правій стороні великого ромбовидного м'яза; - у підподихово - поперековому м'язі; - на правій стороні найширшого м'яза спини; - у крижово-остистому м'язі.

Зміни в шкірі спостерігаються:

    Ш в області прямого м'яза живота з правої сторони; Ш праворуч від хребетного стовпа; Ш у центральній області над лонним зчленуванням.

Зміни в сполучній тканині локалізуються:

    - праворуч від хребта; - у верхній області сідничних м'язів і в області фіксації правого стегна; - у верхній частині крижової області; - над правою ключицею; - праворуч від пахової області; - в області правої ноги над коліном.

Зміни в окісті спостерігаються:

    Ш в області лонного зчленування; Ш в області хрестця; Ш в області правої зовнішньої частини підподихової кісти; Ш в області нижніх ребер із правої сторони. Максимальні точки розташовані: Ш на хрестці; Ш у сполучній тканині; Ш у поперековому відділі (точка шень-шу); Ш в області надколінника правої ноги при ураженій правій нирці, і лівої ноги при ураженні лівої нирки.

Масаж в області сідничного бугра може привести до прострілів у спині, що знімаються впливом на поперекові відділи [2].

Щоб уникнути різних побічних дій під час кожного сеансу рекомендується проводити масаж передньої стінки живота з посиленням тиску на область над лонним зчленуванням.

Порядок проведення сегментарного масажу при лікуванні хронічних запалювальних захворювань сечовивідної системи (гломерулонефрит, пієлонефрит):

    1. Хворий лягає на живіт, і масажист починає впливати на поверхню спини за допомогою:
      Ш площинного поглажування, підсилюючи тиск на ураженій стороні (7-8 рухів); Ш поясного сегментарного поглажування з посиленням тиску на ураженій ділянці (4-6 рухів); Ш першого способу "свердління" на ураженій стороні (7-8 рухів); Ш площинного поглажування всієї поверхні спини (4-6 рухів); Ш впливу на проміжки між остистими відростками хребців (10-12 рухів); Ш "пиляння" на ураженій стороні ( 10-12 рухів); Ш переміщення з тієї ж сторони (8-10 рухів); Ш поясного сегментарного поглажування з посиленням тиску на ураженій стороні (4-6 рухів) [51].

Для надання заспокійливої дії після проведення впливу на проміжки між остистими відростками хребців і "пиляння" рекомендується застосувати площинне поглажування всієї поверхні спини (4-6 рухів).

    2. Потім масажується область таза, хрестця, підподихового гребеня за допомогою всіх прийомів класичного масажу в сполученні з окремими прийомами з'єднанотканного і періостального масажу. 3. Після цього хворої лягає на спину, і масажист приступає до впливу на передню поверхню грудної клітки, живота, передньої і задньої поверхні нижньої кінцівки з посиленням тиску на стегні і колінному суглобі. При цьому він використовує всі прийоми класичного масажу, окремі прийоми з'єднанотканного масажу, а на окісті проводить періостальний масаж с акцентом на надколінник. 4. Завершується масаж впливом на тазостегновий суглоб за допомогою пасивних рухів, струшування і поглажування.

Курс лікування складає 10-15 сеансів, проведених щодня або через день. Тривалість одного сеансу - 25-30 хвилин. Якщо в процесі масажу хворий відчує себе гірше, те процедури варто проводити рідше -- 2 рази в тиждень. Повторний курс масажу можна проводити тільки через 1,5 місяця після попереднього й у сполученні з іншими видами лікування [10].

Похожие статьи




Лікувальний масаж при хронічному пієлонефриті та гломерулонефриті - Комплексна фізична реабілітація при хронічних запалювальних захворюваннях нирок на поліклінічному етапі реабілітації

Предыдущая | Следующая