Комплекси вправ лікувальної гімнастики - Лікувальна фізична культура після оперативних втручань на органи черевної порожнини

Лікувальна фізична культура в післяопераційному періоді при хірургічному лікуванні органів черевної порожнини

Залежно від характеру захворювання та важкості операції, стану хворого і призначеного рухового режиму лікувальну фізкультуру та масаж застосовують в терміни від перших годин до 1-2 днів після операції, коли ще чітко виражено вплив операції. Слід враховувати, що при неповноцінному протіканні регенеративних процесів підвищення внутрішньочеревного тиску під час кашлю, при напруженні, необережних поворотах в ліжку може викликати розбіжність країв рани. Більшість хворих перші 2-4 дні після операції навіть при гладкому перебігу післяопераційного періоду знаходяться на постільному режимі, лише з 5-7-го дня їх переводять на палатний, а потім на вільний режим. У багатьох хворих формується порочна постава.

Завданнями лікувальної фізкультури та масажу в післяопераційному періоді (крім зазначених раніше спільних завдань) є: максимально рання активізація дихання для виведення наркотичних речовин з дихальних шляхів (попередження післяопераційної блювоти), попередження застійних явищ в сердечно-судинної системі, дихальному і травному апараті, відновлення черевного дихання попередження утворення спайок в черевній порожнині. З метою профілактики легеневих і серцевих ускладнень призначають дихальні вправи і вправи для рухів дистальних відділів кінцівок

Комплекс вправ лікувальної гімнастики на 2-3-й день після операції на органах травлення

І. п. - лежачи на спині, ноги випрямлені, руки вздовж тулуба.

Спокійне дихання змішаного типу з дещо подовженою фазою видоха.5-7 разів.

Стискання і розтискання пальців рук в кулак. 10-12 разів.

Згинання та розгинання ніг в гомілковостопних суглобах. 10-12 разів.

Зігнути ноги в тазостегнових і колінних суглобах; поставити стопи на ліжко. Дихання діафрагмальне. 5-7 раз (рис. 1).

Почергове підтягування ніг по постелі, згинаючи їх у колінному і тазостегновому суглобах (стопи ковзають по ліжку). За 4-5 раз кожною ногою. Згинання та розгинання рук в ліктьових суглобах. 6-8 разів.

Руки до плечей; розведення ліктів - вдих; повернутися в в. п. - видох. 4-5раз.

З 1-го дня після операції хворого навчають відкашлюванню спочатку з притисканням черевної стінки на місці операції для зменшення хворобливості і розтягування країв операційної рани.

Масаж кінцівок і спини в перші дні застосовують у вигляді погладжування і слабкого придавлювання (розминання). З 3-4 дня включають масаж всієї грудної клітки. З 1 дня навчають повертанні за допомогою на бік, з 3-4 дня призначають активну повертання, згинання кінцівок в ліктьових і колінних суглобах, підняття таза при упорі на ноги і лікті. Послідовно використовують вихідне положення (ІП) лежачи на боці, до 4-6 дня - сидячи, після 6-го дня - стоячи. З 6-8 дня призначають дозовану ходьбу у палаті або коридорі. Спочатку застосовують індивідуальні короткочасні заняття (10-15 хв.) з використанням невеликих м'язових груп в повільному темпі, а потім середніх м'язових груп і середнього темпу рухів. Особливу увагу приділяють вправам на розслаблення і дихальним вправам.

Протягом раннього післяопераційного періоду уникають призначення вправ, що супроводжуються істотним підвищенням внутрішньочеревного тиску. Для активізації перистальтики кишечнику і попередження спайок використовують згинання ніг в колінних і кульшових суглобах, погойдування ними в сторони, повороти на бік.

Нижче наведено приблизний комплекс вправ лікувальної гімнастики на 1-2 день після операції на органах черевної порожнини

В. п. - лежачи на спині (хворий прикритий легкою ковдрою чи простирадлом, стопи оголені, руки вздовж тулуба поверх простирадла)

Дихання середньої глибини - спокійний вдих, кілька подовжений видих, 4-6раз.

Стискання і розжимання пальців рук у повільному темпі, при розтисканні розслабити м'язи рук, 8-10разів.

Згинання та розгинання в гомілковостопних суглобах одночасно правої і лівої ноги. По 10-12 разів.

Хворий притримує руками область післяопераційного шва, методист охоплює нижні ребра хворого з боків. Вдих середньої глибини через ніс, видих легенями кашльові поштовхами (при наявності мокротиння прагнути до її відкашлюванню). Методист злегка стискає ребра хворого при кожному кашльовому поштовху.

Почергове згинання та розгинання рук в ліктьових суглобах правої і лівої руки, 6-8 разів кожною.

Кисть лівої руки на животі, правої на грудях - поглиблене дихання грудного типу, 6-7 разів.

Почергове згинання правої і лівої ноги в колінному і тазостегновому суглобах, ковзаючи стопою по постелі. За 4-5раз. Ослаблені хворі вправи виконують з допомогою методиста, який допомагає згинати й розгинати ногу.

Кругові рухи в гомілковостопних суглобах по черзі правою і лівою ногою. За 8-9 разів.

Розведення плечей, прагнучи з'єднати лопатки, - вдих, розслабити м'язи - видих, 5-6 разів.

Ноги зігнуті, стопи стоять на ліжку. Невелике погойдування з'єднаними ногами вправо і вліво 5-6 разів у кожну сторону.

Поворот рук долонями вгору, злегка при цьому, розводячи плечі, - вдих; повернутися в в. п., розслабивши м'язи рук, - видох. 6-7 раз.

Вправи із зразкового заняття лікувальною гімнастикою в ранній післяопераційний період

Протягом пізнього післяопераційного періоду вживають заходів для стимуляції регенерації в зоні операції, нормалізації діяльності серцево-судинної системи та дихального, травного апарату, зміцнення м'язів черевного преса. З цією метою використовують загальнозміцнюючі вправи з помірним навантаженням на всі основні м'язові групи в ІП лежачи, сидячи і стоячи. Навантаження на м'язи черевної стінки збільшують поступово, не завдаючи болю (рис. 3). Далі призначають лікувальну ходьбу. Заняття проводять груповим методом, тривалість кожного заняття доводять до 20 хв. В кінці етапу включають вправи на координацію, коригуючі вправи, вправи на розтягування післяопераційного рубця. Продовжують масаж.

Комплекс вправ в діафрагмальному диханні для м'язів черевного преса на 4-5-й день після операції на органах травлення (рис. 3)

В. п. - лежачи на спині, кисті рук на животі, лікті розведені. Натискання руками на живіт під час виконання глибокого видиху, повернутися в в. п. - вдох. 4-6 разів. Темп повільний.

В. п. - лежачи на спині, руки вздовж тулуба, ноги разом; одночасне згинання ніг з підтягуванням їх до живота. При підтягуванні ніг - видих, при випрямленні - вдох.4-6 разів. Темп повільний.

В. п. - лежачи на спині, кисті рук над головою, ноги зігнуті, стопи на ліжку. Нахили зігнутих ніг в сторони. Дихання довільне. 5-7 раз. Темп середній.

В. п. - лежачи на спині, руки вздовж тулуба, ноги разом. Підйом нагору (до 90°) випрямлених ніг по черзі, потім разом. При піднятті ніг - видих, при опусканні - вдох. 4-6 раз. Темп повільний.

В. п. - лежачи на спині, руки на поясі, ноги разом. Перехід з положення лежачи в положення сидячи. При переході в положення сидячи - видих, при опусканні в положення лежачи - вдох.4-6 разів. Темп повільний.

Зразкові вправи для м'язів черевного преса

Приклади дихальних вправ

В. п. - лежачи на спині із зігнутими ногами

Максимальний вдих через ніс, видих - через ніс.

Вдих - через ніс, видих через ніс з легким пальцевим притисненням його крил, методист прикладає долоні до реберних дуг хворого з метою контролю правильного дихання.

Вдих через ніс - посилений видих через рот, контрольований за допомогою підвішеного листа папера.

Вдих - видих - пауза, видих - пауза - видих аж до глибокого видиху, що завершується кашлем; долоні хворого розташовані на області операційної травми.

Після хірургічних втручань на органах черевної порожнини виникає небезпека появи такого серйозного ускладнення як тромбоз глибоких вен нижніх кінцівок - частіше у чоловіків, або вен таза - переважно у жінок, і емболії гілок легеневої артерії. Цього ускладнення також сприяє операційна травма, вимушене положення хворого, його знерухомлення та уповільнення кровотоку. Введення вже в першу добу після операції вправ для м'язів ніг і тазу протидіє виникненню тромбозу.

У цих цілях використовуються вправи для відвідних, привідних м'язів, ротаторів стегна і внутрішньотазової мускулатури. Істотне значення має зміцнення м'яза, що піднімає задній прохід. Для цього більшість спеціальних вправ повинно поєднуватися з одночасним втягуванням заднього проходу (наприклад, при підніманні таза, напрузі сідничних м'язів, прогибанні в поперековому відділі хребта та ін.)

Руху при виконанні вправ проводять з досить великою амплітудою. Виключають вправи, що поєднуються з напруженням. Вправи, пов'язані з напругою м'язів черевного преса і, отже, підвищенням внутрішньочеревного тиску, виконують тільки з вихідного положення лежачи. При виконанні вправ з положення лежачи на спині доцільно підкладати під таз подушку або ножний кінець кушетки піднімати на 10-15 см для "розвантаження" тазового дна.

Комплекс фізичних вправ для профілактики післяопераційних тромбоемболій вен тазу і зміцнення м'язів тазового дна

Вправи, які застосовуються для профілактики тромбоемболії вен таза

- Вправи, які застосовуються для профілактики тромбоемболії і зміцнення м'язів тазового дна

В. п. - лежачи на спині

Ноги схрещені, руки вздовж тулуба; підведення тазу з одночасним втягуванням заднього проходу.

Ноги зігнуті, стопи стоять на кушетці; розведення колін з одночасним підніманням таза.

Ноги зігнуті, стопи стоять на кушетці, руки за головою; піднімання таза з одночасним втягуванням заднього проходу.

Ноги зігнуті, стопи стоять на кушетці; розведення і зведення колін з опором (хвора сама робить собі опір руками).

Колоподібні рухи прямою ногою (по черзі правою і лівою), змінюючи напрямок руху.

Розведення ніг, злегка піднімаючи їх, з наступним схрещуванням ніг (при схрещуванні ніг - втягувати задній прохід, напружувати сідничні м'язи і м'язи промежини).

Ноги зігнуті, стопи стоять на кушетці; приподнимание зігнутих ніг (стегна до живота), розведення колін, повернення у вихідне положення (в. п).

Підведення зігнутих ніг з подальшим опусканням колін на кушетку праворуч і ліворуч від тулуба, повернення в в. п.

Піднімання правої (лівої) прямої ноги (до кута 45°) з одночасним відведенням її вправо, поєднується з ротацією в тазостегновому суглобі всередину і назовні; повернення в в. п.

Підтягування п'ят до таза, ковзаючи по кушетці, з одночасним розведенням колін; повернення в в. п.

Імітація ногами плавання стилем брас.

Ноги випрямлені і широко розведені; повороти ніг п'ятою усередину і назовні.

ВВ. п. - ноги випрямлені, між стопами лежить легкий м'яч; припіднімання прямих ніг на 10-20 см від кушетки, утримуючи стопами м'яч; повернення в і. п.

В. п. - те ж; припіднімання прямих ніг, утримуючи стопами м'яч, відведення їх вліво й опускання на кушетку; повернення в в. п.; той же - вправо.

В. п. - те ж, злегка піднявши голову і плечі (напівсидячи); зігнути ноги, відриваючи стопи від кушетки, утримувати стопами м'яч; розвести коліна і взяти м'яч в руки; ноги випрямити й опустити на кушетку. Повторити те ж в зворотній послідовності.

Всі вправи виконують повільно, не затримуючи дихання. Кожну вправу повторюють 4-8 разів. Протягом одного заняття використовують від 4 до 8 спеціальних вправ. Заняття починається з 2-3 загальнорозвиваючих вправ, потім виконують спеціальні вправи з включенням між ними дихальних вправ, вправ на розслаблення і відпочинок в положенні лежачи.

Лікувальна фізкультура на віддаленому етапі повинна сприяти нормалізації анатомічних взаємовідносин органів черевної порожнини і всіх органів і систем організму, відновленню рухових навичок, підвищенню неспецифічної опірності. Тривалість занять 25-30 хв. Використовують всі види активних вправ, ходьбу, легкий біг, елементи ігор і спорту, трудотерапію, вправи у воді, відповідні види масажу.

Похожие статьи




Комплекси вправ лікувальної гімнастики - Лікувальна фізична культура після оперативних втручань на органи черевної порожнини

Предыдущая | Следующая