Класифікація рахіту - Класифікація рахіту

Рахіт - поліетіологічне (спровоковане різними причинами) порушення обміну речовин, що виникає через невідповідність високих потреб організму дитини в період інтенсивного росту в солях кальцію й фосфору та недостатності систем, які забезпечують їх включення в метаболізм і транспортування, із розвитком кісткових порушень та функціональних розладів органів та систем.

У МКХ-10 це захворювання знайшло своє відображення в блоці хвороб ендокринної системи та обміну речовин (шифр Е 55.0).

Класифікація рахіту подана в табл. 7.1.

Окрім цього, О. М. Лук'янова та співавт. (1988) запропонували виділяти варіанти рахіту за біохімічними показниками (табл. 7.2).

На сучасному етапі основною причиною розвитку рахіту в дитини вважається нестача солей кальцію і фосфатів, причому через дефіцит фосфатів порушення формування кісткової тканини виникають частіше, ніж через гіпокальціємію.

Таблиця1 Класифікація рахіту

Період хвороби

Тяжкість перебігу

Характер перебігу

Початковий

І ступінь, легкий

Іострий

Розпалу

II ступінь, середньої тяжкості

Підгострий

Реконвалесценції

III ступінь, тяжкий

Рецидивуючий

Залишкових явищ

Рахіт гіпокальціємія розлад обмін

Таблиця 7.2 Варіанти рахіту за біохімічними показниками

Варіант рахіту

Особливості біохімічних показників

Кальційпенічний

Гіпокальціємія

Фосфопенічний

Гіпофосфатемія

Без змін показників кальцію та фосфору

Без змін показників кальцію та фосфору

До провідних чинників розвитку гіпофосфатемії й гіпокальціємії в дітей молодшого віку відносять:

    1) екзогенний та ендогенний дефіцит вітаміну D; 2) недоношеність (в останні місяці вагітності відбувається найбільш інтенсивне надходження фосфору й кальцію до плода, спостерігається найбільш інтенсивний обмін цих мікроелементів); 3) спадкову схильність; 4) недостатнє надходження в організм мікроелементів, переважно кальцію та фосфору, але дуже важливі й інші мікроелементи, особливо в період інтенсивного росту; 5) патологію шлунково-кишкового тракту, що є вхідними воротами для кальцію та інших мікроелементів; 6) патологію нирок, порушення реабсорбції мікроелементів; 7) дизмікроелементози в організмі дитини, накопичення шкідливих мікроелементів (свинцю, хрому, стронцію, цинку), яке веде до того, що ці елементи замінюють сполуки кальцію; 8) ендокринні порушення (патологія щитоподібної залози, паращитоподібної залози).

Похожие статьи




Класифікація рахіту - Класифікація рахіту

Предыдущая | Следующая