Вуглеводні нафти - Алкани як паливо. Октанове та цетанове число

Природний газ, звільнений від газового бензину зрідженням під тиском або поглинанням маслом в скрубберах, складається з метану (головна складова частина), етану, пропану, бутану і ізобутану; крім того він містить змінні кількості двуокису вуглецю і азоту, а іноді і гелій. Внаслідок того, що температури кипіння нижчих парафінів, а також азоту і гелію сильно відрізняються один від іншого, компоненти природного газу вдається ефективно розділяти шляхом зрідження і наступної фракційної перегонки під тиском при низькій температурі. У такий засіб були виділені у чистому вигляді.

Таблиця 2. - Компоненти природного

Т. кип., С

Метан

-- 162

Етан

-- 89

Пропан

-- 42

Гелій

-- 269

Стиснутий пропан застосовується як паливо, для зварки і як моторне паливо. Метан і етан перетворюють крекінгом в ацетилен і етилен.

Газовий бензин містить вуглеводні від С3 до С8 в наступних кількостях.

Таблиця 3. - Кількості вуглеводів у газовому бензині, (%)

С3-С4

20

С7

20

С5

30

С8

4

С6

24

Залишок

2

Окрім аліфатичних вуглеводнів, нафта містить різні кількості циклопарафінів, відомих в нафтохімії під загальною назвою нафтени. нижче приведені деякі нафтени, виділені з нафти.

Більшість нафт містить також ароматичні вуглеводні. Співробітники Бюро стандартів виділили з бензивої фракції 19 ароматичних вуглеводнів, типові представники яких наведені нижче.

Відносний вміст вуглеводнів трьох перерахованих типів в різних сирих бензинах не є постійним, навіть якщо ці бензини одержані з одного й того ж родовища; кількість нафтенів і ароматичних вуглеводнів коливається від декількох відсотків до 40%.

Приблизна оцінка вуглеводневого складу здійснюється за аніліновою точкою, тобто за температурою, при якій досліджуваний бензин ще змішується з рівним об'ємом аніліну. Оскільки анілін C6H5NH2 є похідним бензолу, ароматичні вуглеводні розчиняють його навіть при -- 30 С. Нафтени характеризуються вищими аніліновими точками (35-55 С), а парафіни, які найсильніше відрізняються від аніліну, розчиняють його лише при 70-76 С.

Для характеристики складу бензину використовують також визначення густини: найвища густина властива ароматичним вуглеводням (бензол - 0,89), а найменшу густину мають нормальні парафіни (н-гексан - 0,66); циклічні вуглеводні посідають проміжне положення (густина циклогексану 0,78). Ще один з методів аналізу грунтується на тому, що ароматичні вуглеводні можна доволі легко відділити від парафінів і нафтенів адсорбцією. Згідно іншого методу, склад ароматичних вуглеводнів визначають за їх здатністю поглинання сірчаною кислотою:

P2O5

С6Н6 + H2SO4 -- C6H5SO3H + H2O а кількість парафінів і нафтенів визначають в залишку за величиною густини і коефіцієнта заломлення.

Похожие статьи




Вуглеводні нафти - Алкани як паливо. Октанове та цетанове число

Предыдущая | Следующая