Визначення шляхів поліпшення діяльності підприємства - Дослідження попиту годинників з метою оптимізації номенклатури на прикладі фірми "Годинникар"

Для визначення шляхів поліпшення було проведено дослідження інформаційних ланцюгів, згідно визначеної системи роботи підприємства.

розподіл функцій між персоналом і технічними засобами

Рис.3.1 - Розподіл функцій між персоналом і технічними засобами

Як відомо, робота підприємства - є складний комплекс процесів, узгоджена та ефективна робота яких дозволяє досягати основної мети діяльності підприємства - отримання прибутку.

З іншого боку для досягнення мети дипломної роботи - завершення підготовки молодого спеціаліста і підсумок вивчення тем різних дисциплін, передбачених навчальним планом, необхідно звузити коло досліджуваних процесів до таких, що відповідають завданню дипломної роботи:

    - систематизація, закріплення, розширення науково-теоретичних і практичних знань зі спеціальності; - розвиток творчих здібностей молодого спеціаліста по застосуванню набутих знань для розв'язування науково-теоретичних, організаційно-економічних задач стосовно до конкретного підприємства, фірми, філії, тощо; - розвиток набутих навичок самостійної роботи при розв'язуванні конкретних фахових завдань; - розвиток і удосконалення навичок студента по виконанню математичних методів, моделей.

Основною метою дипломної роботи є завершення формування спеціаліста в сфері економічної кібернетики, систематизація отриманих знань та впровадження результатів наукових досліджень, науково-технічного прогресу в практику.

Таким чином, після вивчення процесів даного підприємства була виділена група процесів, яка відповідає вищеозначеним властивостям. Ця група пов'язана з вибором, обробкою та виведенням інформації, яка необхідна для прийняття рішень, пов'язаних з управлінням основними процесами підприємства.

На даному підприємстві такого роду роботу, передбачено виконувати трьома штатними одиницями. Подальші дослідження проводилися у сфері діяльності цих працівників.

Для визначення напрямку роботи у рамках даної дипломної роботи, подальше дослідження проводилося за трьома основними критеріями:

    - Пошук процесів, підвищення ефективності яких призведе до чутливого економічного ефекту; - Пошук процесів, затрати робочого часу на які значно зменшаться за допомогою інформаційної системи, що розробляється; - А також теж немало важливий критерій, як те що може в майбутньому стати товаром, тобто це такі поліпшення роботи, за які керівництво подібних підприємств буде зацікавлено придбати;

Для визначення списку процесів, серед яких було призведене визначення шляху поліпшення роботи підприємства, було призведене опитування фахівців займаючи вищеозначені штатні місця. Відповідь кожного має бути така, що на їхню думку, як фахівців найбільш потребує вдосконаленню.

Таблиця 3.1 - опитування фахівців

Штатна одиниця

Найменування операції

Код операції

Оцінка актуальності (1-3 бала)

Фахівець1

Розрахунок ціни реалізації

001

1

Фахівець1

Редагування прайс-листа

002

3

Фахівець2

Формування заявки на асортимент товару для основного постачальника

003

3

Фахівець2

Формування даних для прийняття рішень щодо надання скидок та бонусів

004

2

Фахівець3

Формування даних з розташування товару(найбільш ефективного)

005

3

Фахівець3

Формування статистичних даних щодо годинників(потенціал, темпи росту та приросту і т. д.)

006

1

Необхідно пояснити, що бали, які означені у таблиці відображають оцінку процесу з точки зору критерію максимальної економічної ефективності. Бали виставляються відповідними фахівцями і приймаються як експертна оцінка. Експертна оцінка на цьому етапі обрана з причини не великої точності інших оцінок, зважаючи на те що питання, яке розглядається у даній дипломній роботі було ще не спроектоване. Крім того в процесі експертної оцінки кола питань значення балів узгоджувалося з керівництвом підприємством.

Похожие статьи




Визначення шляхів поліпшення діяльності підприємства - Дослідження попиту годинників з метою оптимізації номенклатури на прикладі фірми "Годинникар"

Предыдущая | Следующая