Закупівля та постачання для потреб фірми - Розробка та обгрунтування комплексу маркетингових заходів на прикладі корпорації "Бісквіт-Шоколад"

На нашому підприємстві в даному випадку (постачальниками - ТОВ "Споживснаб", ВАТ "Меркурій", ТОВ "Сільхозпродукт", ТОВ "Мальва", а також імпортуються какао-боби, фундук, арахіс) проблеми постачання вирішує відділ поставок та комерційний директор.

Основні матеріали - какао-боби, молоко, цукор.

Постачальники можуть серйозно впливати на маркетингову діяльність підприємства. Виробництво кондитерських виробів вважається матеріалоємним: за експертною оцінкою, найбільша частка витрат (від 60% до 75%) припадає на придбання сировинних ресурсів. Питома вага імпортної сировини в собівартості продукції, особливо на підприємствах, що спеціалізуються на випуску шоколаду і шоколадних виробів, іноді складає 60%. Кондитерська галузь використовує головним чином вітчизняну сировину: борошно, цукор, молоко, вершкове масло. Імпортуються лише ті види сировини, які в Україні не виробляються: какао-боби, фундук, арахіс, а також екзотичні жири й суміші, такі як кокосове, арахісове масло. Також корпорація "Бісквіт-Шоколад" співпрацює з українськими постачальниками. Робота з вітчизняними постачальниками обумовлена тим, що більшість товарів - продукти швидкого обороту(постійного споживання). Не мало важливо і те, що закупівельні ціни не прив'язані до курсу іноземних валют, що істотно позначається на ціноутворенні в гарну сторону. Слід зазначити, що для ослаблення дії постачальників "Бісквіт-Шоколад" розвиває власне виробництво.

Зростання ціни на сировину, а саме на какао як головної складової шоколаду, призводить до невпевненості щодо майбутнього шоколадного сегменту ринку. В "Бісквіт-Шоколад" не без підстави сумніваються, що вітчизняний ринок не сприйме дорогий шоколад.

Отже, вплив постачальників на корпорацію достатньо суттєвий. Ціна, якість їх продукції, умови постачання, дисципліна поставок, експлуатаційні витрати безпосередньо позначаються на собівартості, а значить, і на прибутках підприємства, на його конкурентоздатність.

Запаси - це резерви матеріальних ресурсів на підприємстві. Керування запасами має два основні аспекти:

    1. Забезпечення підприємства необхідними товарами в потрібний час і в достатній кількості; 2. Зниження затрат на підтримку запасу.

Найбільш ефективною системою управління запасами є система

" точно вчасно". Це виробнича система, в якій обробка і рух матеріалів і виробів відбувається точно в той момент, коли в них згявляється потреба. Така система застосовується до систем, в яких процес виробництва здійснюється в чітко сформований відрізок часу. Задача цієї системи - скоротити виробничий процес якомога більше. Для реалізації такої задачі потрібно вирішити наступні питання:

    - По можливості виключити збій і порушення процесу виробництва; - Зробити систему більш мобільно; - Виключити необгрунтовані витрати; - Зменшити час підготовки матеріалів до виробництва.

Похожие статьи




Закупівля та постачання для потреб фірми - Розробка та обгрунтування комплексу маркетингових заходів на прикладі корпорації "Бісквіт-Шоколад"

Предыдущая | Следующая