Вступ, Споживчі властивості пилок - Споживчі властивості пилок

Пимлка -- інструмент з множиною лез (зубів) для різання (розпилювання) твердих матеріалів (деревини, металу, пластику, каменю тощо). Також пилами називають інструменти, верстати і пристрої, що використовують пилку.

Зазвичай пилку виготовляють у вигляді металевої пластини (чи набору елементів, як то ланцюгова пила), на робочому прузі якої розташовані зубці. Проте існують пилки, різець яких зроблено на подобу абразивного напилення (наприклад алмазного -- для різання каменю).

Ланцюгові та струнні пилки (в т. ч. з нанесеним алмазним напиленням) використовуються в хірургії для пиляння костей. Завдяки своїй малій вазі і розмірові, такі пилки знайшли застосування в туризмі й комплектуванні військових.

При поперечному пилянні дерева, зуби пилки розривають волокна і розпушують розріз, через що деревина на місці зрізу здатна поглинати більше вологи. Там де це є небажане, (наприклад, при зведенні будівель з дерева) замість пилки використовують сокиру або долото.

Споживчі властивості пилок

Пили призначені для розпилювання металів і деревних матеріалів. У пилки є металева стрічка (диск) із зубами.

За характером руху розрізняють пилки:

    -ножівкові, у тому числі лобзики, ланцюгові та струнні -- довге вузьке полотно, що здійснює зворотно-поступальні рухи; -дискові (циркулярні) -- диск із зовнішнім різцем, що обертається на валу; -стрічкові -- у вигляді замкнутої гнучкої стрічки, натягнутої між двома валами, що обертаються; -ланцюгові (застосовується в бензопилах) -- окремий випадок стрічкової пилки; -кільцеві -- у вигляді подовженого кільця, що приводиться в дрилем.

Ручні пилки бувають дворучні і одноручні. За конструкцією інструменту розрізняють:

    -кросневі -- тонке полотно натягнуте між двома держаками; -ножівка -- саме полотно має достатню міцність і пружність, щоб утримувати форму.

Для запобігання заклинюванню, зуби пилки розводять через один (рідко застосовується "потрійна розводка") в різні боки, завдяки чому збільшується ширина розрізу. З цією ж метою зубам, в поперечному перерізі, надають форми трапеції, або розклепують їх. Залежно від матеріалу, для якого призначена конкретна пилка, підбирають оптимальну форму, довжину і ширину зубів, додаткові елементи (прорізи в дисках, накладки на зуби) і швидкість руху інструменту.

В даній роботі розглянемо детально ручні пилки для дерева.

Ножімвка по демреву або ножовам пимлка -- столярно-теслярський інструмент, різновид пилки для ручного розпилювання деревини. Ножові пилки (ножівки) бувають широкі, вузькі і ножівки з обушком.

Широка ножівка застосовується для ручного розпилювання великогабаритних заготовок з деревини і деревних матеріалів при виконанні столярних і теслярських робіт. Ножівки виготовляють для поперечного (тип 1, виконання 1 і 2), поздовжнього (тип 2, виконання 1 і 2) розпилювання деревини і універсальні (тип 3). Вони можуть комплектуватись змінними полотнами різного типу та виконань.

Широкі ножівки можуть мати довжину різальної частини від 250 до 650 мм, товщину полотна 0,5...1,2 мм. Зуби пилки мають форму трикутника з нахилом (коса заточка) або без нього (рівнобедрений трикутник) і кутом загострення 40...50°. Крок зубів може бути від 2,5 до 6,5 мм (для типів 1 і 2) та від 1,5 до 5,0 мм (для типу 3). Зуби ножівок повинні бути заточені і розведені, причому зуб повинен бути розведений уздовж не менше 2/3 його висоти від вершини. Зуби ножівок типу 2 виконання 1 повинні мати пряме заточення тільки передньої грані зуба. Розвід зубів забезпечують почерговим відгином їх у різні сторони на величину (на одну сторону):

    0,1...0,3 мм для зубів з кроком до 3 мм; 0,3...0,6 мм для зубів з кроком від 3,5 до 5,0 мм; 0,6...0,8 мм для зубів з кроком 6,0 мм і більше.

Приклад умовного позначення широкої ножівки з полотном типу 1, виконання 1, з довжиною різальної частини полотна 500 мм та кроком зубів 5 мм: 1-1-500-5 ГОСТ 26215-84

Полотна ножівок виготовляють із інструментальних сталей марок 8ХФ, 9ХФ, 9ХС за ГОСТ 5950-73, або У7, У7А, У8, У8А, У8Г, У8ГА, У9А, У10 за ГОСТ 1435-74, чи із сталі марок 65Г, 60С2А за ГОСТ 14959-79. Ручки можуть виготовлятись з наступних матеріалів: фенопласту, поліетилену високої щільності, пиломатеріалів твердих листяних порід, алюмінієвих ливарних сплавів та конструкційних сталей.

Вузькою ножівкою розпилюють тонкі пиломатеріали, випилюють криволінійні деталі і виконують наскрізні пропили.

Ножівку з обушком використовують для виконання неглибоких пропилів, зарізування на "вус" і розпилювання дрібних відрізків деревини, а також для припасування з'єднань. Верхня частина пилки має потовщення. Товщина ручки 22 мм; товщина полотна до 0,8 мм. Зуби мають форму прямокутного або рівнобедреного трикутника. Так як полотно має невелику товщину, для надання йому жорсткості у верхній частині приклепують обушок. Різновид ножівки з обушком, ножівку - наградку застосовують для пропилювань ненаскрізних пазів під шпонки, а також для випилювання вузьких пазів. Вона має товщину 0,4 ... 0,7 мм.

Похожие статьи




Вступ, Споживчі властивості пилок - Споживчі властивості пилок

Предыдущая | Следующая