Вступ - Морально-етнічні проблеми повісті Василя Бережного "Археоскрипт"

Актуальність теми дослідження. Українська фантастика має глибокі та давні корені, що не дивно, адже українці виховані на казках та переказах, в яких діють фантастичні та міфічні особи-мавки, лісовики, русалки тощо. Тому певні ознаки фантастичного можна відмітити починаючи вже від Котляревського. Однак фантастична проза часів Василя Бережного більш тяжіла до уфології, тобто до пошуку братів по розуму в недрах космосу. Це зумовлено тим, що саме в ті роки людина нарешті вирвалася з колиски-Землі у Космос, першими супутниками та першими польотами Гагаріна та інших космонавтів. Людину завжди цікавило і буде цікавити питання того, чи зародження мислячого життя на Землі було вибриком природи, чи таки зумовлено чимось глибшим. І над темою пошуку собі подібних розумних істот завжди працювало багато письменників, починаючи ще від Уельса з його агресивними марсіанами.

Свій вклад у розвиток української уфологічно-фантастичної прози вклали і наші земляки-українці: Винниченко зі своєю "Сонячною машиною ще в 1924 році здивував читачів; піднімали руки, вітаючи робітників роботи В. Владко, його ж "Сивий капітан" перегукувався з "Таємничим островом" Жюля Верна, наводячи паралелі з капітаном Немо.

Починаючи з 50-х років у фантастику проникла шпіономанія, при якій протиставлялися достойні космонавти заокеанським шпигунам та різним шкідникам. На протиставленні двох світів: світу наживи та світу праці створювалося багато творів, деякі з них не прижилися в пам'яті читачів, однак більш творчо створені - актуальні і досі.

Особливо хочеться відмітити оригінальність, національну спрямованість, що на той час було мало не кощунством, та самобутність фантастичної прози О. Бердника, якого не пощадив соціалістичний устрій.

Все ж серед фантастичної прози 60-80-х років було досить багато творів з цікавими морально-етнічними проблемами. Одним з таких, є повість Василя Бережного "Археоскрипт".

Переважна більшість характерів проаналізованого твору забарвлена з позицій духовності. Так, вища форма духовності притаманна носіям таких рис, як доброта, патріотизм, наполегливість, врівноваженість (Аніта, Туо, Марта), духовними постають носії таких рис, як зматеріалізованість, прагнення влади (маг Беруччі та сержант), антидуховні ті особи, визначальними рисами характеру яких є жорстокість, деспотизм, егоїзм, зажерливість(високопосадовець Фраг).Остання риса - наскрізна в характері більшості персонажів, що протистоять Туо та Аніті у повісті "Археоскрипт".

Сюжет повісті умовно простий - військові запеленгували в небі космічний апарат, який рухався всупереч знаним землянами законам фізики, тому військові збили його. При падінні, космічний корабель, випадково вбиває солдата. З цього моменту і починається дія повісті. Прибульцем, який випадково попав на Землю опікується медсестра Аніта, як потім виявляється, саме про неї мріяв загиблий солдат. Вона навчає пацієнта сучасної їй мови та, поступово, проникається симпатією до прибульця.

Виявляється, що Туо прибув для того, щоб віднайти залишену предками скарбницю знань - Археоскрипт. Однак, в кінці, Туо розуміє, що земляні ще недоросли до того, щоб володіти цим скарбом. Однак не все втрачено, поки на Землі народжуються люди, які вміють відчувати доброту, любов та повагу, як Марта та Аніта, і які надають перевагу моральним якостям над почуттям наживи.

У повісті "Археоскрипт" переплітаються три часові плани:

    1) сучасність, 2) далеке минуле - 50 000 років тому назад, 3) життя на планеті Філія, де колись дуже давно приземлився космічний корабель землян, вихідців із Центрума.

Два останні часові плани передаються крізь призму свідомості Туо, він яскраво, багатогранно розповідає про життя на своїй рідній планеті, де панує мир, щастя й гармонія, а також захоплено описує побут давніх землян у Центрумі, який, зі слів Туо, став колискою філіанської цивілізації.

Ступінь дослідженості теми. Проблему походження фантастичної літератури та її розвиток у своїх працях аналізували: Кагарлицький Ю., Ковтун О., Корнвел О., Тодоров Ц., Фрейденберг О., Чернишова Т.

Валентинов А., Громов Д., Карацупа В., Ладиженський О., Левченко О., Литовченко Т., Чорний І., Шевчук В. в своїх оглядових статтях розглянули історію розвитку української фантастики.

Об'єкт дослідження: повість Василя Бережного "Археоскрипт" в системі уфологічно-фантастичній прозі 60-80 років ХХ віку.

Предмет дослідження: проблематика твору "Археоскрипт".

Мета дослідження - виявлення особливостей твору Бережного В. "Археоскрипт".

Дана мета реалізується шляхом постановки наступних Завдань:

    - розглянути символіку, образну систему повісті В. Бережного "Археоскрипт". - виділити основні типи героїв та розвиток їх характерів та відносин у творі; - розглянути представлений Бережним В. образ людини майбутнього в образі Туо та моделі ідеального государства - Центруму. - розглянути опозиційні моделі двух світів - Землі та планети прибульця Туо у тому аспекті, при якім Земля виступає як колиска цивілізації космічного масштабу.

Методи дослідження: метод аналізу літератури, системний і структурний підхід у вивченні проблематики повісті Василя Бережного. Використовувалися методи порівняльного аналізу та узагальнення щодо теоретичного матеріалу з даної теми.

Отже, наше завдання полягає в тому, щоб на основі твору В. Бережного "Археоскрипт" виділити декілька проблем: не технічних, не соціальних, а моральних: втрати духовності, викриття недоліків існуючих державних систем, устроїв, віднайдення духовно-інтелектуальних скарбів зниклої 50 тисячоліть назад цивілізації, утвердження верховенства любові, доброти, гуманних цінностей й засудження людської ницості, жадібності, корисливості, пихи.

Структура курсової роботи. Структура та обсяг курсової роботи визначається ступенем наукової значущості та рівнем теоретичної розробленості теми. Курсова робота складається зі змісту; вступу; двох розділів, висновків, списку використаної літератури. Загальний об'єм курсової роботи складає 33 сторінки. Список використаної літератури включає 13 джерел.

Похожие статьи




Вступ - Морально-етнічні проблеми повісті Василя Бережного "Археоскрипт"

Предыдущая | Следующая