Вплив Е. По на формування та встановлення жанру - Художні особливості психологічних новел Е. По

Говорячи про американську літературу XIX століття, не можна не згадати про характерне явище, властиве ранньому етапу розвитку американської новелістики. Значна кількість оповідань того часу мала наслідувальний характер. Зразком слугували оповідання жахів, культивованих деякими європейськими літературними журналами. Розповіді ці - побічний нащадок готичного роману - повні всіляких таємниць, привидів, жахливих фантазій. Але серед них рідко зустрічалися зразки, повністю відповідають жанрової специфіки. Був потрібен геній. Він з'явився в особі Едгара По.

Едгар Аллан По(1809 - 1849) був першим письменником Сполучених Штатів Америки, який не тільки вчився у європейців, але справив на них серйозний вплив. Його називають у числі перших авторів, у творчості яких живе Америка. Ф. М. Достоєвський, перший хто надрукував оповідання Е. По в Росії, в передмові до них написав: "Ось надзвичайно дивний письменник - саме дивний - хоча і з великим талантом. Його твори не можна прямо віднести, як, наприклад, казки Гофмана, до фантастичних, якщо він і фантастичний, то, так би мовити, зовнішнім чином... "якщо у По і є фантастичність, то якась матеріальна... Видно, що він цілком американець, навіть у найфантастичніших своїх творах" [14]. Американська реальність повернулася до По суворою стороною. Син акторів, померлих від сухот, Едгар виріс в багатому домі торговця Аллана, чиє прізвище стало другим його ім'ям. Англійською завжди називають обидва імені письменника - Едгар Аллан По. Торговець, пішовши на зустріч бажанню своєї бездітної дружини, взяв хлопчика в будинок, але не усиновив його. Едгар зростав у багатстві, залишаючись бідним і безправним. Він вважався спадкоємцем багатія, але так ніколи і не отримав спадщини: прийомна мати померла, Аллан одружився знову. Норовливий юнак не бажав рахуватися з волею опікуна.

Згодом він одружується з двоюрідною сестрою, чий образ відображений у багатьох його віршах і оповідях. Едгар По заробляє тим, що служить і друкується в журналах. Тут історично Америка зустрічається з Європою.

Перший свій виданий збірник оповідей Едгар По назвав "Оповідь гротесків та арабесок" (Tales of the Grotesque and Arabesque, 1839 - 1840), куди увійшли "Лігейя", "Вільям Вільсон" і "Падіння дому Ашерів" та ін. Назва твору або низки творів, спрямовує читача й критика, орієнтує їх, дає їм ключ від входу в область, створену творчою фантазією. Оповіді Едгара По - це дійсно гротески і арабески. Гротески і арабески - найменування точне, але більшою мірою воно характеризує, так би мовити, зовнішній вигляд, спосіб, манеру, чому суть. Нерідко літературознавці і критики називають оповіді Едгара По "страшними" та "оповідями таємниць і жахів". Коли Едгар По писав свої розповіді, подібний жанр був а Америці дуже поширений, і він розумів його особливості й кращі його зразки, усвідомлював його популярність і причину успіху в читача.

За своїм вихованням і характером Едгар По був підготовлений до того, щоб стати першим письменником всієї Америки, заговорити мовою, зрозумілою і цікавою для європейців. Як романтик він знав потяг до таємничого. Більше за все він любив розкривати таємниці, що, врешті-решт, і зробило його творцем детектива. Однак, крім аналітичної роботи розуму, По цінував поетичний спосіб наближення до таємниці, вміння силою уяви створити її так наочно і зримо, що фантастичне з уявного перетворювалося в реальне.

Твори, написані По в жанрі детективу, пронизані суцільною лінією логіки, якою керується головний герой. У цих оповіданнях немає й натяку на містику, весь клубок загадок головний герой розмотує методом дедуктивного аналізу подій. До кращих детективних розповідей належать: "Вбивство на вулиці Морг", "Таємниця Марі Роже", "Викрадене лист", "Золотий жук" [12,с. 71]. Едгар По написав низки фантастичних і містичних оповідей. До фантастичним розповідям, безсумнівно, належить твір "Пригоди Артура Гордона Піма", а до числа містичних оповідань - "Лігейя". На відміну від фантастичних авторів, за знаходить чудове в будь-яких ситуаціях. Жах не є необхідним елементом і якщо в кількох його новелах є тема життя після смерті, то вона розглядається з наукової та філософської точки зору ("Магнітне одкровення)[2].

Власні досліди письменника в даній області можуть бути розділені на кілька категорій: науково-популярні ("Сфінкс", "Три неділі на одному тижні"), "технологічні" ("Ганс Пфааль", "Історія з повітряною кулею", "Mellonta Tauta"), сатиричні ("Розмова з мумією", "Тисяча друга казка Шехерезади") та "метафізичні" ("Повість скелястих гір", "Месмеріческое одкровення", "Правда про те, що трапилося з містером Вальдемаром") [1].

Об'єднує їх, мабуть, тільки одне: всі вони так чи інакше прив'язані до якогось наукового відкриття, винаходу, спостереження, цікавого факту. При цьому саме відкриття або винахід лише в окремих випадках стає головним предметом зображення; частіше за все воно тільки привід для роздумів про речі, що лежать в зовсім іншій сфері людського досвіду, засіб зробити правдоподібним неймовірне. Твори Едгара По показали можливість існування наукової фантастики як самостійного виду літератури. По розробив низку прийомів, які потім увійшли в поетику науково-фантастичного жанру і зберігають свою актуальність і сьогодні. У своїй власній творчості По розробив цілу систему прийомів і способів, які сприяли досягненню ефекту достовірності.

Таким чином, новели Е. По мають кілька жанрових різновидів - детективний, науково-фантастичний і психологічна розповідь. В оповіданнях Едгара По багато чого від загальних світоглядних та естетичних принципів романтизму: це й інтенсивне використання контрастів, іронії, різке протиставлення світу мрії й реальності, схильність до фантастики, незвичності сюжетів тощо. Водночас письменник був справжнім революціонером жанру. Він створив у цьому жанрі не так багато - лише 73 оповідання, але кожне з них настільки відрізняється одне від одного сюжетом, настроєм, тональністю, тематикою, що можна стверджувати: творчий доробок По відбиває в мініатюрі весь світовий досвід новелістики XIX ст. Уже на рівні простої класифікації за змістом та формальними ознаками виокремлюється велика кількість груп його оповідань: суто психологічні або такі, в яких психологічний елемент переважає; пародійні й гумористичні; сенсаційні з іронічним присмаком і без нього; пригодницькі; готичні (з похмурою атмосферою й описом жахів); лірико-романтичні (історії про піднесене і трагічне кохання); філософські діалоги; розповіді про подорожі; логічні або детективні; науково-фантастичні (дві останні групи стали підгрунтям нових жанрів, які протягом XX ст. здобули широку популярність у всьому світі).

Похожие статьи




Вплив Е. По на формування та встановлення жанру - Художні особливості психологічних новел Е. По

Предыдущая | Следующая