Висновок - Виявлення своєрідності романтичного світосприйняття В. Ірвінга на основі аналізу його творів

Романтимзм -- ідейний рух у літературі, науці й мистецтві, що виник наприкінці 18 столітті у Німеччині, Англії й Франції, поширився з початку 19 століття в Росії, Польщі й Австрії, а з середини ХІХ століття охопив інші країни Європи та Північної і Південної Америки. Виниклий після французької революції, в умовах утверджуваного на зламі століть абсолютизму, романтизм був реакцією проти раціоналізму доби просвітництва і застиглих форм, схем і канонів класицизму та подекуди проти сентименталізму. Визначальними для романтизму стали ідеалізм у філософії і культ почуттів, а не розуму, звернення до народності, захоплення фольклором і народною мистецькою творчістю, шукання історичної свідомості й посилене вивчання історичного минулого (історизм), інколи втеча від довколишньої дійсності в ідеалізоване минуле або у вимріяне майбутнє чи й у фантастику. Романтизм призвів до вироблення романтичного світогляду та романтичного стилю і постання нових літературних жанрів -- балади, ліричної пісні, романсової лірики, історичних романів і драм.

Письменник-романтик не ставив собі за мету точно відтворити реальну дійсність. Для нього важливіше висловити своє відношення до неї, більше того, створити свій, вигаданий образ світу, часто за принципом контрасту з навколишнім життям, щоб донести до читача і свій ідеал, і свою неприязнь до світу, з яким він не може примиритися. У пошуках ідеалів романтики звернулися не до доби античності, як класицисти і просвітники, а до Середньовіччя з його культом ідеального кохання, лицарських подвигів, добрих та злих чарівників. Через середньовічну літературу прийшли романтики і до народної творчості -- легенд, казок, пісень та переказів, відкрили їхню красу і чарівність.

Література романтизму висунула свого героя, який найчастіше виражає авторське відношення до дійсності. Це людина з особливо сильними почуттями, з незрівнянно гострою реакцією на світ, який відкидає закони, яким підкоряються інші. Тому він завжди постає над оточенням. Герой цей самотній, і тема самотності є у творах різних жанрів, особливо в ліриці. Провідними тут були мотиви трагічної долі особистості, "світової туги", "космічного песимізму".

Заслуга романтизму полягає в розвитку жанрів історичного роману й драми, фантастичної повісті, ліро-епічної поеми, балади, романсу. Надзвичайного розвитку досягли лірична поезія і лірична пісня. Водночас у різних країнах романтизм виявив специфічні риси, виконував особливі соціальні та культурні функції.

Під впливом європейського романтизму своєрідно розвивається і американська література, яка мала декілька особливостей: завданнями письменників було створити оригінальну національну літературу, яка б не була повторенням чи наслідуванням того, що вже зробили романтики Європи, а також створити образ своєї країни, розповісти про її історичний шлях, її становлення і здобутки.

Тому через усю творчість американських письменників пройшло ствердження національної самобутності та незалежності, пошуки національної самосвідомості й національного характеру. Головне, що приваблювало у творах - історія і сьогодення, природа і звичаї, колізії і процеси, людські типи і характери.

Письменники-романтики у своїх книжках із захопленням подорожували разом із героями і читачами морськими просторами, лісами, ріками. Незаймана цивілізацією природа поставала одразу ж за порогом дому. Природа маловідомого континенту чи екзотичних островів часто ставала одним із персонажів.

Історичні твори про недавню минувшину мали на меті зміцнити почуття прив'язаності до своєї землі, гордості за неї. З іншого боку, в цих творах історія часто було лише проекцією проблем і конфліктів сьогодення.

Величезне значення для розвитку американської літератури і критичного реалізму мала діяльність романтика Вашингтона Ірвінга. Коли мова заходить про літературу американського романтизму його ім'я називають одним із перших. Він справедливо вважається основоположником американської художньої прози, батьком американської новели. Ірвінг - перший американський белетрист, який здобув європейську популярність

В історію світової літератури В. Ірвінг увійшов як родоначальник американської новелістики з притаманними їй характерними рисами: гострота сюжету, заінтригованість, поєднання серйозного і комічного, романтичної іронії і чітко вираженого раціоналістичного початку.

Вашингтон Ірвінг - оригінальний і талановитий романтик - стоїть у витоків американської національної літератури як новеліст-гуморист, творець героїчно-комічної і сатиричної хроніки, автор книг-подорожей, тонкий стиліст, чудовий пейзажист.

Структура багатьох романтичних новел, повістей та оповідань Ірвінга грунтується на пригодах, що відбуваються учас подорожей. Ірвінг поетизував завзятість і відвагу шукачів нових земель.

Отже, хотілося б виділити наступні основні риси романтизму Ірвінга:

    - сюжетність поєднана з докладними повільними описами характерів персонажів, їхньої зовнішності, місця дії, авторськими міркуваннями; - деталі й подробиці життя, побуту змальовані цілком реалістично, а описи природи - часто яскраво романтично; - поєднання елементів давньої європейської і молодої національної культур; - схильність до іронії, гіперболи, гумору й лірично-ностальгічних настроїв. - фольклорні мотиви європейських країн, майстерно оброблені і отримали національну своєрідність; - протест проти непривабливою буржуазної дійсності шляхом ідеалізації європейської старовини і культури, де царювали любов, мистецтво, мужність, гармонія; - поєднання фантастичного з реалістичним, перехід від повсякденного до чарівного, причому таємниче виступає як щось природне; - натівізм - опис природи, звичаїв, життя рідної країни ( "Історія Нью-Йорка "," Ріп-Ван Вінкль "); - інтерес до жанру подорожі-пригоди під час переїзду з місця на місце; - велика роль історичних і характерологічних елементів; - поєднання м'якої іронії, гумору, пародії, гротеску і сатири на сучасний авторові побут Америки.

Похожие статьи




Висновок - Виявлення своєрідності романтичного світосприйняття В. Ірвінга на основі аналізу його творів

Предыдущая | Следующая