Висновки - Творчість Вільяма Шекспіра

"Сонети" Шекспіра, безумовно, належать до видатних зразків ліричної поезії. У ліриці, як правило, звикли бачити вираження особистих відчуттів і переживань поета. У першій половині XIX століття, коли романтики у поетичній творчості бачили головним чином засіб самовираження автора, затвердився погляд на "Сонети" як на ліричну сповідь Шекспіра. Поет-романтик Вордсворт, відроджуючи форму сонета, що зникла в поезії XVIII століття, писав: "Цим ключем Шекспір відкрив своє серце".

Такий погляд отримав широке поширення. Багато дослідників Шекспіра вирішили, що "Сонети" в найточнішому значенні автобіографічні.

Отже, англійська форма сонета складається з трьох чотиривіршів і заключного двовірша (куплета). Прийнятий порядок рим: авав cdcd efef gg. Ця система є більш простою в порівнянні з італійською схемою Петрарки. Цю спрощену форму популяризував своєю збіркою "Сонети" і зробив зразковою У. Шекспір, тому її називають англійським (або "шекспірівським") сонетом.

Що стосується змісту сонетів, то до часу Шекспіра усі можливі теми отримали вираження у віршах поетів. Вже Петрарка, родоначальник поезії епохи Відродження і батько усієї нової європейської лірики, в своїх сонетах і канцонах вичерпав весь запас тем, присвячених душевному життю людини, особливо відчуттю любові. Кожен поет тієї епохи, що писав ліричні вірші, і зокрема сонети, знав, що вразити новизною сюжету він не може. Вихід був один: знайти нові виразні засоби, нові образи і порівняння, щоб всім відоме зазвучало по-новому. До цього і прагнули поети епохи Відродження, у тому числі Шекспір.

Отже, зміст сонета складає відчуття або настрій, викликаний яким-небудь фактом. Самий факт лише глухо згадується, дається натяком, а іноді і зовсім відсутній безпосередній мотив. В основі внутрішньої форми сонета, його образної системи лежить порівняння. Цей прийом був визначений ще Петраркою. Для кожної теми поет знаходив свій образ або цілий ланцюг їх. Чим найнесподіванішим було уподібнення, тим вище воно цінувалося. Порівняння доходило нерідко до крайнього ступеня гіперболізму. Але поети не боялися перебільшення. У таких випадках вірш служить вираженням настрою поета.

Складність поетичної образності сонетів відображає прагнення виразити всю складність самого життя, і в першу чергу душевного світу людини. Через образи і порівняння затверджується ідея світової єдності. Те, що відбувається в душі однієї людини, виявляється пов'язаним зі всім станом світу.

Отже, проаналізувавши збірку сонетів Шекспіра, ми з'ясували, що особливостями шекспірівських сонетів є такі:

Подвійність, яка полягає:

    А) у боротьбі реального з ідеальним, поета-романтика з поетом-реалістом; Б) у чергуванні сонетів, що є літературними вправами, з сонетами, охопленими щирою пристрастю і живим відчуттям;

Новизна змісту, яка полягає у таких моментах:

    А) у драмі, що розгортається в "Сонетах", присутні три персонажі: Друг, Смуглява пані і поет. Перші два показані очима поета. Причому його ставлення до них зазнає зміни. "Любовний трикутник", показаний Шекспіром, не має аналогів у літературі, у центрі його стоїть не любов до жінки двох юнаків, а дружба поета до друга. Центральний образ збірки - темноволоса красуня жорстока і віроломна, в яку закоханий також друг поета. Після великої внутрішньої боротьби це суперництво закінчується в душі Шекспіра перемогою дружби; Б) хоча збірка 154 сонетів Шекспіра знаходиться під сильним італійським впливом, зокрема петраркізму, умовність жанру зведена до мінімуму і в традиційну сонетну форму вкладено живий зміст пристрасних переживань і роздумів. "Сонети" розкривають перед нами діалектику душевних переживань, пов'язаних з відчуттям любові, яке виявляється не тільки джерелом найвищих радощів, але і причиною найтяжчих мук.

Новизна композиції:

    А) Шекспір спростив сонетну схему Петрарки, увівши свою: авав cdcd efef gg; Б) перший чотиривірш містить виклад теми, другий - її розвиток, третій - підводить до розв'язки, і заключний двовірш в афористичній лаконічній формі виражає підсумок. Але іноді Шекспір відступає від цієї композиції.

Художні засоби:

    А) у "Сонетах" Шекспір широко використовує всю палітру художніх засобів: багатозначні порівняння, на яких будується сюжет сонетів; антитези, метафори, епітети, гіперболи, метонімію, паралелізми, риторичні фігури; Б) поряд із звичними поетичними асоціаціями вживаються несподівані порівняння, розгорнуті метафори, контрастні фарби; В) у сонетах простежується стійка символіка барв, яка іноді міняється місцями.

Отже, "Сонети" Шекспіра - це справді вінець англійської лірики епохи Відродження, ліричний синтез епохи Відродження. Крізь умовність і штучні рамки форми в них пробилися справжні людські відчуття, великі пристрасті і гуманні думки. А те, що вони починаються гімном життя, а завершуються трагічним світосприйманням, відображає духовну і реальну історію епохи.

У драмах Шекспіра отримав віддзеркалення культ дружби, наприклад: в "Двох Веронцях", "Безплідних зусиллях любові", в "Ромео і Джульєтті", "Юлії Цезарі" і в "Гамлеті".

Вірші, присвячені Другові, мають декілька тем. Перші 19 сонетів на всі лади тлумачать про одне і те ж: друг повинен одружуватися для того, щоб його краса ожила в нащадках. Найпростіший побутовий факт підіймається Шекспіром на філософську висоту. Через всю групу сонетів проходить зіставлення тлінності Краси і невблаганності Часу. Шекспір висловлює оптимістичний погляд на життєвий процес. Час може знищити одну істоту, але життя продовжуватиметься. Тому поет закликає друга виконати закон життя, перемогти Час, залишивши після себе сина, який успадковуватиме його красу. І є ще один засіб боротьби з часом. Його дає мистецтво. Воно також забезпечує людині безсмертя. Своє завдання поет бачить в тому, щоб у віршах та драмах залишити потомству вигляд тієї людської досконалості, яке виявляв його прекрасний друг як ліричний герой.

Художня система драматургії Шекспіра виросла на грунті традицій народного театру і лише дечим зобов'язана спадщині античного театру. Драма класичної давнини відрізнялася суворою єдністю побудови. У п'єсах античних авторів дія, як правило, відбувалося в однім місці і протягом стислого періоду, біля доби; сюжет містив лише одну подію, що зображувалася без яких-небудь відхилень. У трагедіях дія взагалі починалася вже напередодні розв'язки конфлікту.

Драматургія Шекспіра не скована ніякими жорсткими рамками. П'єса зображує не одну подію, а ланцюг подій, глядач бачить зародження, розвиток, ускладнення і розв'язку з безліччю всіляких подробиць. Нерідко перед ним проходить усе життя людини. А поруч із долею головного героя і героїні показані і долі інших учасників подій.

Шекспір часто веде дві, а то і три рівноцінні лінії дії. Деякі епізоди не завжди пов'язані з головною дією, але по-своєму і вони необхідні,- для створення атмосфери і для окреслення життєвих умов, у яких розвивається трагедійний або комічний конфлікт.

Порівнюючи два типи драми, німецький критик початку XIX сторіччя Август Вільгельм Шлегель влучно визначив, що антична трагедія скульптурна, а трагедія Шекспіра - мальовнича. І дійсно, в античній драмі велична і незмінна фігура героя або героїня подібна до прекрасної статуї, тоді як у п'єсах Шекспіра багато різноманітних персонажів, і в цілому його драми подібні строкатим, багатомірним картинам з безліччю цікавих деталей.

Давнина строго розмежовувала п'єси по їх загальній тональності, тоді були або вовкуваті, або веселі уявлення-трагедії або комедії. У Шекспіра в одній п'єсі уживається серйозне з кумедним, і в його трагедіях чимало блазенства, а в комедіях часом трапляються події, що знаходяться на грані трагічного.

Шекспір приніс у драму важливі нові художні принципи, яких до нього взагалі не було в мистецтві. Характери героїв у древній драмі володіли лише однією якою-небудь важливою рисою. Шекспір створив героїв і героїнь, наділених рисами духовно багатої живої особистості. Водночас він показав характери своїх героїв у розвитку. Ці художні нововведення збагатили не тільки мистецтво, але і розуміння природи людини.

Драматичні шедеври Шекспіра в значній мірі затьмарили його творчість як епічного і ліричного поета. А тим часом ця частина шекспіровської спадщини представляє великий інтерес. Навіть якби Шекспір не написав жодної комедії, трагедії або хроніки, він усе рівно ввійшов би в історію світової літератури як талановитіший поет англійського Відродження.

Похожие статьи




Висновки - Творчість Вільяма Шекспіра

Предыдущая | Следующая