Урок-диспут, Урок-суд - Нестандартні уроки з української літератури в 6 класі

Головна цінність цих уроків полягає в тому, що в них формується діалектичне мислення. Це невимушена, жива розмова учнів, яка дозволяє висловити свою точку зору, власну думку, обгрунтувавши її, виробити вміння сприймати доводи опонента, знаходячи слабкі місця, вміння ставити питання за фактичним матеріалом теми, активно перетворювати знання на переконання. Підготовка до уроку-диспуту змушує учнів опрацьовувати додаткову літературу.

На початку уроку учням пропонуються цікаві факти, докази, аргументи, котрі записуються в зошит. У процесі підготовки до диспуту клас поділяють на дві групи, два табори, які дотримуються діаметрально протилежних точок зору. У кожному таборі мають бути різні "спеціалісти". Вони задають один одному питання, вислуховують відповіді, погоджуються або не погоджуються, приходять до спільної думки. Додому учням дається завдання написати твір (своєрідний письмовий звіт із диспуту) і зробити висновок.

Урок-суд

Урок дає можливість отримати уявлення про спрощену процедуру прийняття судового рішення та провести рольову гру - судовий процес за участю 3-х осіб: судді, який буде слухати обидві сторони і приймати рішення, позивача і відповідача (можлива участь адвокатів, прокурора, свідків тощо). Після того як клас визначиться з ролями, вчитель надає кожній групі завдання:

Суддям - підготовка запитань,

Позивачам - підготовка вступної промови та викладу аргументів,

Відповідачам - підготовка промови-відповідей та захисту.

Урок проходить з дотриманням порядку ведення судового засідання:

Вступні заяви учасників судового процесу;

Позивач викладає аргументацію, суддя ставить йому запитання;

Відповідач викладає суть захисту, суддя ставить йому запитання;

Суддя виносить рішення.

Ця форма уроку приваблива тим, що в ній стикаються протилежні погляди на суть окремих питань. Вирок обгрунтовується, отже, така форма проведення заняття сприяє згясуванню суті проблеми. Як і на звичайному суді, тут дійовими особами є свідки, адвокати і ті, кого звинувачують.

Похожие статьи




Урок-диспут, Урок-суд - Нестандартні уроки з української літератури в 6 класі

Предыдущая | Следующая