Ствердження цінності духовного у світлі готичних традицій на матеріалі "Легенда про Сонну Лощину", Елементи готичного роману у повісті "Легенда про Сонну Лощину" - Романтизм як явище світової культури

Елементи готичного роману у повісті "Легенда про Сонну Лощину"

Готичний роман, або роман жахів -- роман, в якому зображено незвичні ситуації, жахи пекла, страхітливі жорстокості, великі таємниці, що перетворюють людину на іграшку надприродних сил. Цей жанр формувався в Англії наприкінці 18 століття. Дія в готичному романі відбувається найчастіше в середньовічному готичному замку, перейнятому атмосферою таємничості. Іноді картини страху в готичному романі мали зворотний, комічний ефект, але найчастіше зберігали виховне, дидактичне призначення[20].

Загалом найхарактернішими рисами готичного роману є:

    1. Сюжет будується навколо таємниці -- наприклад, чийогось зникнення, нерозкритого злочину тощо. Зазвичай використовується комбінація кількох таких тем. 2. Оповідь огорнута атмосферою страху і розгортається у вигляді неперервної серії загроз спокою, безпеці й честі героя та героїні. 3. Похмура і зловісна сцена дії підтримує загальну атмосферу таємничості й страху. Більшість романів мають місцем дії древній, покинутий, напівзруйнований замок чи монастир із темними коридорами, таємними кімнатами, запахом тліну і таємничими тінями. Обстановка включає завивання вітру, бурхливі потоки, дрімучі ліси, безлюдні місцини, розриті могили -- все, що здатне посилити страх героїв і читачів. 4. У ранніх готичних романах центральний персонаж -- дівчина; вона гарна, мила, скромна і в фіналі її чекає подружнє щастя, статус у суспільстві й багатство. Але, що характерно для романтичних героїнь вісімнадцятого століття, їй притаманна також чутливість, сентиментальність. Вона любить гуляти в самоті лісовими галявинами, мріяти при місяці коло вікна своєї спальні, легко плаче, а в вирішальну хвилину непритомні. 5. Сама природа сюжету вимагає присутності героя-негідника. У міру розвитку готичного жанру негідник витісняє героїню, що завжди була не стільки особистістю, скільки набором жіночих чеснот, із центру уваги читача. У пізніх зразках жанру він отримує повноту влади і зазвичай є двигуном сюжету[17].

Прослідкувати готичні елементи ми можемо на прикладі новел Едгара По. Його творчість виводить готичну літературу на якісно новий рівень, осучаснивши її і розділивши готичний жанр на два нових: трилер та детектив. У детективі залишається традиція таємниці, навколо якої будується сюжет і яка тримає читача в напрузі до самої розв'язки твору, а трилер продовжує традицію жахливого.

Едгар По заслужено вважається одним з майстрів жаху в світовій літературі. В своїх творах По як найкраще відображає риси готичного роману. В описах письменник використовує лексику, що пердає грандіозність об'єктів: прикметники "величезний", "неозорий", "гігантський". Але По не тільки описує грандіозні явища - він і передає те враження, які вони справляють на спостерігача. Фізичний жах в творах По постає також у вигляді потворного - це, наприклад, описи епідемій середньовічної лондонської чуми і "червоної смерті", які не поступаються жахам френетичних готичних романів. Нагнітанню страху сприяють і обставини дії: в більшості новел вона відбувається або вночі, або в темному приміщенні. Часткове поринання сцени дії в темряву - закономірна деталь готичних романів. По підкреслює темряву порівняно малим джерелом світла, яке вихоплює з неї один об'єкт, акцентуючи на ньому увагу читача [15. C. 131].

Дізнавшись головні риси готичного роману, і прослідкувавши їх на прикладі творчості Едгара По, ми можемо сміливо сказати, що у повісті "Легенда про Сонну Лощину" також присутні елементи готичності. Події у творі розвиваються на фоні похмурої природи, присутній дрімучий ліс та інші елементи, і звичайно ми маємо таємницю навколо якої будується сюжет повісті. Отже, ми робимо висновок, що готична традиція, безсумнівно мала вплив і на творчість Вашингтона Ірвінга.

Похожие статьи




Ствердження цінності духовного у світлі готичних традицій на матеріалі "Легенда про Сонну Лощину", Елементи готичного роману у повісті "Легенда про Сонну Лощину" - Романтизм як явище світової культури

Предыдущая | Следующая