Практичне використання нетрадиційних уроків при вивченні української літератури в школі, Розробка урока-КВК для 6 класу - Нестандартні уроки з української літератури в 6 класі

Розробка урока-КВК для 6 класу

Конспект уроку з української літератури

Тема: "Народні байки"

Мета:

Навчальна: закріпити знання з теми "Народні байки";

Розвивальна: розвинути творчі здібності учнів. Закріпити навички співпраці в групі;

Виховна: виховати любов до народної творчості, до байок, до сатири. Виховати прагнення до самовираження, самовдосконалення.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань

Обладнання: ілюстрацї до басен, костюми дітей, тексти басен, кружечки з цифрами від 1 до5 (для оцінок), "Медаль артиста", "Медаль знавця народної байки" "Медалі народознавця", Кубок Преможців, інтерактивна дошка, ноутбук.

Хід уроку:

І. Мотивація навчальної діяльності;

ІІ. Актуалізація знань;

ІІІ. Проведення гри на закріплення теми:

I тур:Конкурс "Візитка" - інсценіровка байки;

II тур: Конкурс перший; Конкурс другий; Конкурс третій;

III тур: Конкурс "Відгадай центон";

VI тур: Конкурс капітанів;

V тур: Конкурс читачів.

IV. Підведення підсумків гри;

V. Домашнє завдання.

Хід уроку:

Літературна гра. (Перед грою формується журі. Краще брати вчителів, а ще краще запросити представників адміністрації ліцею - завуча, директора. У дітей буде додатковий стимул).

І. Мотивація навчальної діяльності.

Ведучий(вчитель). Вітає всіх та озвучує тему літературнорної гри ("Народні байки").

    - Доброго дня, шановні гості та учасники нашої сьогоднішньої гри, яка присвячена народній творчості, а саме байкам. Протягом кількох уроків ми вивчали народну творчість, розбирали байки, намагаючись пізнати народну душу. - А сьогодні ми зібралися для того, шоб показати, чому ми навчилися за цей час, що цікавого й корисного взяли для себе, а також для того, щоб ви проявили свої таланти. - І ось ми починаємо гру - КВК! - Сьогодні в нас присутні дві команди. Перша команда, Назвіть себе (діти відповідають). Друга команда, Назвіть себе (діти відповідають). Тепер себе називають капітани команд (діти відповідають). - Слухайте уважно, шановні учасники! За кожне виконане завдання команда отримує бали. Команда, що набирає найбільшу кількість балів отримує Кубок Переможців. - Будьте активними, адже за кожну правильну відповідь чи добре виконане завдання ви отримаєте нагороду (тематичну медаль). А найактивніший учасник гри, який заробить найбільшу кількість медалей, отримає приз і звання "Найкращого знавця байок".

ІІ. Актуалізація знань:

Ведучий. - Але перед тим, як ми почнему гру, ви повинні отримати пропуск. Для цього кожна команда повинна відповісти на одне запитання:

    *Дайте Визначення жанру "байка" *Дайте Визначення терміну "алегорія"

Ведучий. - Чудово! Ви впоралися із завданням. Тепер визначимо, яка команда виступає першою ( *Капітани тягнуть номерки з мішечка)

ІІІ. Проведення гри:

I тур

Конкурс "Візитка" - інсценіровка байки.

Ведучий. - Кожній команді в якості домашнього завдання було запропоновано зіграти невеличку сценку по мотивам будь-якої байки з тих, що ми з вами вивчали. *Підготовка до цієї частини уроку була проведена заздалегідь. Діти самостійно обрали байку, розподілили ролі, підготовили виразне читання й продумали одяг.

- Так давайте подивимось, що придумали наші учасники! Запрошуємо першу команду на сцену (назва). *Після неї виступають артисти другої команди. Команди показуть домашнє завдання. Оцінюється артистичність, оригінальність, творчість, костюми. Максимальна кількість балів - 5. Рекомендується оцінити команди однаковою кількістю балів, адже напевно обидві команди готувалися. Таким чином команди будуть мати однаковий старт). Найкращий "актор" отримує "Медаль артиста".

Ведучий. - Давайте подякуємо юним артистам за їх цікавий виступ!

II тур

Ведучий. -Шлях байки і своєрідний, повчальний. Первісна байка була видом усної народної творчості. Вона створювалася мудрим народом, переходячи із вуст в уста, при цьому вдосконалювалась, як і всі інші види УНТ. Дуже важко крізь всі пласти історії дізнатися, хто був першим байкарем. Проте вважається, що першим був Езоп, римський раб. Саме йому приписують багато сюжетів античних байок.

    - Хочу зазначити, що байку можна вважати найбільш демократичним жанром. Її призначення - захищати інтереси скривджених і пригноблених. - А зараз ми пригадаємо героїв народних байок і перевіримо, наскільки ви знайомі з даними творами. Цей тур включає три конкурси.

Максимальна кількість балів за кожний конкурс - 3. Загальна сума балів - 9. Оцінюється швидкість відповіді, її правильність й повнота. Найшвидша команда отримує "Медаль знавця народної байки":

    1)Конкурс Перший. Вам треба назвати байки, з яких узято подані повчальні уривки (мораль байок): 1. Недарма люди кажуть: де не візьмеш силою, бери умом ("Як ворона дістала зі збанка води"); 2. Тим, кого одурять хвалою або улесливою річчю, люди кажуть: упистив рака з рота ("Не впусти рака з рота"); 3. Нехай ніхто не дозволить зав'язувати шнурок собі на шию ("Миш і жаба"); 4. Чоловік, який хвалиться чужою працею, нічого не вартий ("Хвалькувата муха"); 5. Як двоє сваряться, так третій потішиться їх маєтком (" Миша, жаба і каня"); 6. Не слід вірити улесливим словам хитруна, бо можна залишитися ні з чим ("Піддурена ворона"); 7. Завидющий чоловік, На брехні верне свій язик, Чого не втне чи не достане - усе погане ("Лисиця й виноград"). 2)Конкурс Другий. Вам треба впізнати байку по її рядкам: 1. "Дві ворони ходили шукати води..."("Як ворона дістала зі збанка води"); 2. "Летіла ворона понад морем..."("Не впусти рака з рота"); 3. "Вони були щирими приятелями..." ("Миш і жаба"); 4. "Раз тягнули чотри волики тяженький плуг..." ("Хвалькувата муха"); 5. "Близенько коло поточка виточила миша ямку..." (" Миша, жаба і каня"); 6. "Ворона літала над селом і схопила на току..." ("Піддурена ворона"); 7. "Прибігла раз лисичка у садок..." ("Лисиця й виноград"). 3)Конкурс Третій. "Кімната знахідок".

Ведучий. - В кімнату знахідок поступило багато різних предметів: каміньці, рак, шнурок, плуг, зерно, курча, виноград.

    -Ви повинні знайти тих, кому належать ці речі, назвати імена та адрес. Адресом буде назва байки, героєм якої є володар данної речі. (Відповіді: віддати Каміньці Вороні з байки "Як ворона дістала зі збанка води";

Рака - Вороні з байки "Не впусти рака з рота"; Шнурок - Жабі з ("Миш і жаба"); Плуг - волам з байки "Хвалькувата муха"; Зерно - Миші з байки "Миш і жаба"; Курча - Вороні з байки "Піддурена ворона"; Виноград - Лисиці з байки "Лисиця й виноград".

III тур

Ведучий. - Конкурс III туру - "Відгадай центон". Нагадую, що центон - це стилістичний прийом, а також своєрідна літературна гра, де у вірш вводяться уривки з різних добре знайомих творів одного чи кількох авторів. Передбачається, що рядки центона підбирають таким чином, щоб він був об'єднаний загальним змістом і мав вигляд закінченого твору.

    - В нашому випадку центон складається з рядків, узятих з вивчених байок. Учасники повинні назвати байки, з яких його складено, називаючи байку, з якої взято уривок. *Кожна З команд отримує текст-центон на руки та за відведений час (60 секунд) над кожним уривком надписує назву байки. Завдання на групове виконання. Але якщо якийсь член команди відгадав найбільше уривків, команда висуває його кандидатуру на отримання медалі "Медаль знавця народної байки"

Переможцем в конкурсі вважається той, хто назве вірно всі байки. Максимальна кількість балів - 5.

Центон:

Жили разом Миша і Жаба. Вони були собі щирими приятелями (1).Близенько коло поточка виточила Миша ямку зносила там собі зерно на зиму (2). Вона хап його та й полетіла через лиман у ліс, щоб, сівши де-небудь на гіллі, гарненько поснідати (3). Курча було чимале, уже в пір'ячко вбиралося (4). Та от біда яка: відкіль вона не гляне, де не зопнеться - не достане, облизує ротик (5). Надлітає тим часом муха і питає тую, що сидить на розі вола (6), як дві ворони ходили шукати води, бо дуже хотілося пити (7)

"Миш і жаба";

" Миша, жаба і каня";

"Не впусти рака з рота";

"Піддурена ворона";

"Лисиця й виноград";

"Хвалькувата муха";

"Як ворона дістала зі збанка води".

VI тур

Конкурс капітанів.

Ведучий. - Цей конкурс присвячено нашим капітанам. І називається він "Вгадай героя".

Залишають одного капітана. Ведучий Заздалегідь обирає, за якого героя з байки вважати капітанів. Капітан, зрозуміло, не знає свого героя. До капітана ведучий звертається наче до героя якоїсь байки через 3 питання. Наприклад:

Що пов'язувало тебе з жабою?

Що ти відчував(-ла), коли жаба надівала тобі мотузок на шию?

Які останні думки виникли в тебе перед тим, як тебе проковтнули?

Перемагає той з капітанів, який вгадає героя після 3-х питань, а також назве мораль байки (*В даному випадку капітан це Миша з байки "Миша і жаба")

Переможець отримує "Медаль знавця народної байки".

V тур

Ведучий. -Завершує гру "Конкурс читачів". В народних байках ми так часто можемо впізнати нас, людей. Читаючи байки ми замислюємся над власними вчинками. А як ви сприймаєте байку? Зараз про це ми дізнаємося.

-Для цього конкурсу представники кожної команди підготували виразне читання байки напам'ять. Запрошуємо представника першої команди.

Максимальна кількість балів за байки - 5. Переможець отримує "Медаль народознавця".

IV. Підведення підсумків гри:

Ведучий. -Ось і завершилася наша чудова гра. Кожен з вас проявив себе активно. Ви довели, що дійсно розумієте глибокий підтекст народних байок. А тепер - найприємніша частина гри - нагородження переможців!

-Вважаю судді вже підрахували зароблені бали. (*Діти нагороджуються призами - чимсь солодким, наприклад, обидві команди та Кубком Переможців).

V. Домашнє завдання:

Скласти дома власну байку з будь-якими тваринами в головній ролі. Відтворити в байці актуальну, на вашу думку мораль.
